Yeni Debian 10.8 ile Linux’un gücünden tam olarak yararlanın

Debian, dolaylı da olsa en çok kullanılan Linux dağıtımlarından biridir. Ubuntu veya SteamOS gibi en popüler dağıtımların çoğu bunu temel olarak kullanır. Ancak bu sistemin performans ve kararlılık özelliklerinden tam olarak yararlanmak istiyorsak, PC’ye diğer dağıtımları değil, saf bir Debian yüklememiz gerekir. Ayrıca her zaman en son sürümde tutun, örneğin yeni Debian 10.8 az önce nette göründü.

Bu dağıtımın 10. sürümü 2019 yazında gün ışığına çıktı. O zamandan beri topluluk, performansını iyileştirmek ve hataları düzeltmek için bu sistemde değişiklikler yapıyor ve geliştiriyor. Ve bu yaz bir sonrakini görebilmemize rağmen Debian 11bundan önce gün ışığını gören yeni sürüm olan 10.8’den geçmemiz gerekecek.

debian masaüstü

Debian 10.8’deki değişiklikler ve haberler

Açıkçası, bu sürüm zaten bildiklerimizden radikal bir değişiklik olmayacak. Bu yeni sürüm 10.8, dağıtımda tespit edilen hataları düzeltmeye odaklanan yeni bir bakım sürümüdür. Bunu yapmak için, sorunları çözmek için belirli yamalar veya sistemi oluşturan farklı paketlerin yeni sürümlerini içerebilir.

Bu yeni Debian 10.8, Aralık 2020’de yayınlanan önceki 10.7 sürümüne kıyasla düzinelerce güncellenmiş paket getiriyor. Diğerlerinin yanı sıra en alakalı olanlardan bazıları:

  • Firefox ESR’si
  • krom
  • düz paket
  • VLC
  • OpenSSL
  • UYGUN
  • gök gürültüsü kuşu

Linux Çekirdeği, mümkün olan en iyi performansın yanı sıra X.Org sunucusu gibi sistemin diğer temel öğelerini sağlamak için daha yeni bir sürüme güncellendi. bu NVIDIA sürücüleri Ayrıca, bu Debian güncellemesinde hizmet reddine neden olan birkaç hatayı düzelten yeni bir sürüm olan DoS’u da aldılar. Ve son olarak, dağıtımın kendisinde tespit edilen diğer hatalar da düzeltildi.

Linux’u Güncelle

Bilgisayarda zaten Debian kuruluysa, bu basit komutu yürüterek bu Linux’un yeni 10.8 sürümüne güncelleyebiliriz:

sudo apt-get güncelleme && sudo apt-get yükseltme

Bu komutla, 10.6 veya 10.7 gibi herhangi bir önceki sürümü kullanan tüm kullanıcılar doğrudan 10.8 sürümüne geçebilecekler. İşlem sırasında hiçbir veri silinmeyecek veya programlar ve ayarlar değiştirilmeyecektir. Birkaç dakika içinde PC’mizi tekrar %100 çalışmaya hazır hale getireceğiz.

Bilgisayarımızda hala Debian yoksa, bu son sürümün ISO’sunu web sitesinden indirebiliriz.

Debian 11 hemen köşeyi dönünce

Topluluk gelişimi üzerinde çalışıyor Debian 11 “Bullseye”. Her şey yolunda giderse, bu yeni versiyonun 2021’in ilk yarısında gün ışığına çıkması bekleniyor, ancak her şey kesinlikle yaza işaret ediyor. Bu gerçekten işletim sistemi için büyük bir güncelleme olacak ve büyümeye ve gelişmeye devam etmek için büyük değişiklikler ve yeni özellikler getirecek.

Ancak şimdilik, sürekli geliştirmenin en dengesiz versiyonu olan Debian’ın “test” dalını seçmedikçe, bu Linux’un sadece 10 sürümünü PC’ye yükleyebiliriz.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…