10 milyon indirmeye sahip Barkod Tarayıcı, tarayıcıda reklam görüntüleyen bir Truva atı içeriyor

Malwarebytes, Google Play Store’da en çok yüklenen barkod tarama uygulamalarından biri olan ‘Barkod Tarayıcı’da yeni bir Truva Atı tespit etti. 10 milyondan fazla kurulumlaGoogle, söz konusu uygulamayı hemen kaldırdı, ancak yüklemiş olan kullanıcılara hemen kaldırmaları tavsiye ediliyor.

Ancak kötü niyetli bir uygulamada 10 milyondan fazla kurulum olması nasıl mümkün oldu? İşte en merak edilen nokta şu: Uygulama kodu temizdi, yeni bir güncelleme ile bir truva atı gelene kadar.

{«file»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/2e/4d/f2/5e281f503bef073363/default-standard-720.mp4″,»image»:»https:// webediaespana.delivery.content-hub.app/image/2c/e6/92/5e281f773bef07337c/original/ransomware.jpeg»}

Barkod Tarayıcıya yapılan bir güncelleme, onu kötü amaçlı bir uygulamaya dönüştürdü

Tg Resmi 919332880

Barkod Tarayıcı, 10 milyondan fazla kuruluma ve Google Play’de ortalama 4,4 yıldız derecesine sahipti. Aslında, ‘barkod okuyucu’ yazarken ortaya çıkan ilk uygulamalardan biriydi.. 4 Aralık’ta uygulama güncellendi ve Malwarebytes ekibi söz konusu güncellemede kötü amaçlı yazılım tespit etti.

Uygulama, Google Play tarafından algılanmadan kötü amaçlı kod sunarak milyonlarca kullanıcıyı riske attı

QR kod okuyucu işlevi gören ve muhtemelen zaten yüklemiş olduğunuz beş uygulama

Bu uygulama durumunda önceki sürümlerde bulunmayan ek kod, algılamayı önlemek için şaşırtma kullanma. Başlangıçta Malwarebytes ekibi, uygulamanın reklam yazılımıama sonra Güncelleme bir Truva atı doğrudan algılandı.

Güncellemeden sonra uygulamanın davranışı ile ilgili olarak, telefonun kendi tarayıcısında reklam gösterdi, telefonu “temizlemek” için aldatıcı sayfalara ve uygulamalara bağlantı. Malwarebytes ekibi kötü amaçlı yazılımı bildirdi ve Google bunu uygulama mağazasından hızla kaldırdı, bu nedenle Google Play Protect zaten kötü amaçlı bir uygulama olarak algıladı (o sırada bunu başaramamış olsa da).

Daha fazla bilgi | kötü amaçlı yazılım baytları

– Haberler 10 milyon indirmeye sahip Barkod Tarayıcı, tarayıcıda reklam görüntüleyen bir Truva atı içeriyor aslen yayınlandı Android Ricardo Aguilar’ın fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…