Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1, Dimensity 9000 ve Apple A15 Bionic'e karşı: 2022 için işlemcilerin zirvesindeki düello

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1, Dimensity 9000 ve Apple A15 Bionic’e karşı: 2022 için işlemcilerin zirvesindeki düello

Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1, Dimensity 9000 ve Apple A15 Bionic'e karşı: 2022 için işlemcilerin zirvesindeki düello

Yeni Snapdragon 8 Gen 1 ARMv9 mimarisine sıçradı Bir öncekinin 10 yıllık hegemonyasından sonra, bu Kuzey Amerikalı üretici için yılların en büyük sıçramasını temsil ediyor. Ancak bunu yapan tek kişi Qualcomm değil, MediaTek Dimensity 9000 ile öndeydi ve yakında Samsung Exynos 2200 ile benzer bir şey göreceğiz.

Ve rekabete bakarsak, ham güçte lider, en son Apple A15 Bionic ile hala Apple ya da en azından şimdiye kadar ve kağıt üzerinde öyleydi. 2022 yılına kadar işlemci dünyasında titans düellosu yoğun vaat ediliyor ve şu an için bitmemiş bir neslin kazananının kim olacağını henüz bilmiyoruz. Ama yarışmaya bir göz atmak için iyi bir zaman.

Ham CPU gücünde yakın bir düello

Elma A15 Biyonik

Elma A15 Biyonik

Söylediğimiz gibi, Dimensity 9000 ve Snapdragon 8 Gen 1’in fiziksel testleri aksini kanıtlamadığı sürece Apple hala mevcut lider. Apple, kendi mimarisi için en son neslini seçti. 3.223GHz hızında çalışan 6 çekirdekli bir CPU en güçlü iki çekirdeğinde. MediaTek, işlemcisini 3.05 GHz’e çıkaran iki Cortex X2 çekirdeğini alıyor ve Qualcomm iki Cortex X2 daha takıyor, ancak bu sefer neredeyse tam 3 GHz’de çalışıyor.

Herkes kendi ARM çipini ister: Google, Apple, Huawei ve Samsung kendi SoC'lerini zaten üretiyor, ancak boru hattında çok daha fazlası var

Gördüğümüz gibi, saat hızının bir işlemcide ve inşaat teknolojisi gibi faktörlerde her şey olmadığını zaten bilmemize rağmen, nispeten bile düellolar (MediaTek ve Qualcomm’da 4 nanometre, Apple’da 5 nanometre), transistörlerin yoğunluğu ve diğer binlerce faktör. Sonunda, daha önce de söylediğimiz gibi, yeni çiplerle dolaşımda olan terminalleri gördüğümüzde her şey brüt performansa bağlı olacak, çünkü şu anda onları karşılaştırmak için yalnızca Apple A15 Bionic’li iPhone 13’e sahibiz… başka yok.

Grafik bölümünde de, ağzımıza verecek bazı veriler olmasına rağmen, karşılaştırma imkanı da yoktur. Apple, 1.2GHz’de çalışan kendi GPU’suna bahse girer MediaTek, değişiklik yapılmadan saf ve basit bir ARM Mali’yi tercih ederken. Özellikle, Apple’ın 6’sına kıyasla 10 işleme çekirdeğine sahip bir Mali G710 MC10. Qualcomm, yarışmayı henüz belirtilmeyen ancak bir önceki nesle göre Vulkan grafikleri ile %60 daha fazla performans sergileyen yeni bir Adreno ile kapatıyor. Yine, teste tabi tutulmaları gerekecek.

MediaTek fotoğrafçılık ve bağlantıda önde

boyut

Apple herkesle uyumlu olmakla uğraşmak zorunda olmadığı için, Apple A15 Bionic’inizdeki ISP’nin iPhone 13 Pro Max’inizdeki 12 megapiksel kameralardan birkaçını üst üste bindirerek çalışabileceğini biliyoruz, ancak yapamıyoruz. geri kalanıyla karşılaştırın, çünkü her şey ölçmek için tasarlandı. MediaTek durumunda, Boyut 9000 320 megapiksele kadar yakalayabilmeyi vaat ediyor Qualcomm ise bu bölümde maksimum 200 megapiksel sunuyor.

NPU'lar, Google'ın yeni AI bükümüyle daha anlamlı: buluttan cebe

MediaTek, Bluetooth 5.3 (doğrudan rekabetinde Bluetooth 5.2) ile yeniden bekleniyor, ancak 5G’de 7Gbps ile geride kalıyor, çünkü burada Qualcomm, Snapdragon X65 ve teorik 10Gbps indirmesi sayesinde göğsünü öne çıkarıyor. Snapdragon 8 Gen 1’in öncekinden 4 kat daha hızlı olduğunu bildiğimizden ve aynı şeyin Dimensity 9000 için de geçerli olduğunu bildiğimizden, 3’ü arasında yapay zeka işleme açısından gücü tartışabiliriz. Ve biliyoruz ki, Apple’ın sinir motoru saniyede 15,8 trilyon (Avrupa) işlemi gerçekleştirebilir. Yine, kazananı belirlemek için birbirleriyle yüzleşmeleri gerekecek.

kağıtta, gelecek yıl 2022 için savaş heyecan verici görünüyor, iPhone 13 bugün zaten dolaşımda olmasına rağmen. Ve dikkatli olun, çünkü Exynos 2200’ün henüz resmileştirilmediğini ve her iki şirket arasındaki ittifakın bir sonucu olarak RDNA 2 teknolojisine sahip cep telefonları için ilk AMD GPU’yu sunması gerektiğini daha en başında belirtmiştik. Tüm bunlar sizi 2022’nin üst düzey cep telefonları açısından heyecan verici olacağına inandırmıyorsa, sizi neyin ikna edeceğini artık bilemiyoruz.

– Haberler Qualcomm Snapdragon 8 Gen 1, Dimensity 9000 ve Apple A15 Bionic’e karşı: 2022 için işlemcilerin zirvesindeki düello aslen yayınlandı Engadget Mobil Samuel Fernandez tarafından.

Leave a Reply