IBM için, bilgi işlemde bir sonraki büyük ilerleme optik devreler olacak: ışığı bir silikon aracılığıyla verimli bir şekilde yönlendirmeyi başarıyorlar.

Son yıllarda Moore Yasası’nın sınırlarına yaklaşılırken, farklı şirketler arayış içinde oldu. bilgisayar performansını artırmak için alternatifler. Ne zaman daha fazla transistör koymaya çalışsak ve bu daha karmaşık hale geliyor, bu nedenle IBM’den transistörlerin sayısıyla çok fazla ilgisi olmayan ancak bunların içinde kullanılanlarla ilgili başka alternatifler önerildi. Bu durumda, ışık.

IBM’e göre, işlemcilerin hızı son on yılda bir buçuk gigahertz’de durdu. Yani her ne kadar çiplerden daha fazla performans almak istesek de günümüz teknolojisi ile bunlar yeterli değil. Bu darboğazı çözme fikriniz, devrelerin tüm işleyişini değiştirmek.

{«file»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/42/cb/a5/600853884bd22f6d9d/default-standard-720.mp4″,»image»:»https:// webediaespana.delivery.content-hub.app/image/70/1a/42/600857373bef071646/orijinal/mac-mini-m1-analisis-güçlü-çok-ve-verimli-az-miniatura.jpeg»}

Elektronik devreden optik devreye

optik devreler IBM için bilgi işlemde bir sonraki büyük şey onlar. Şirket, görünür ışığı ilk kez silikon aracılığıyla başarılı bir şekilde yönlendirdiğini iddia ediyor. Bu şüphesiz daha hızlı ve daha verimli çipler elde etmek için önemli bir adımdır. Niye ya? Çünkü görünür ışık, transistörler arasında elektrikten daha hızlı hareket eder.

Nöromorfik mühendislik: ne olduğu, ne işe yaradığı ve koklayabilen Intel çipi hayatımızı nasıl kurtarabilir?

optik devreler elektronik yerine ışık kullanarak bilgileri kodlamak. Tamamen yeni değiller, ancak teknolojinin sunduğu zorluklar nedeniyle önemli ilerlemeler zar zor gerçekleşiyor. IBM, 2019 yılında oda sıcaklığında çalışan ilk optik transistörü üretti. Şimdi, bu transistörler arasında ışığı yönlendirmek için kalıplanmış silikona sahip olduklarını iddia ediyorlar.

silikon kullanımı çünkü bunun avantajları ve dezavantajları vardır. İyi yanı, nispeten ucuz ve yaygın olmasıdır, çünkü nihayetinde bugün çipler için kullanılan elementtir. Kötü yanı, görünür ışığı emmesini engellemenin oldukça zor olmasıdır. IBM, bundan kaçınmak için silikon “tüp”ün etrafına bir tür nanometre kalınlığında ızgara oluşturduklarını söylüyor. Bu yansıtıcı ızgara ışığın kaçmasını engelledi ve böylece fotonlar hedeflerine ulaşabildiler.

Bir Çift Silikon Yüksek Karşıtlıklı Izgara Resmi Yanlarda yansıtıcı ızgara ile silikon devre aracılığıyla ışığın nasıl aktarıldığını gösteren çizim. IBM aracılığıyla.

İlerlemeye rağmen, İyi koşullarda, ucuz ve üretimi kolay bir optik çip görene kadar hala uzun bir yol var.. Şimdilik bir sonraki adımın, ışığın silikondan diğer bileşenlere verimli bir şekilde bağlanmasını sağlamak olduğunu söylüyorlar. Nihayetinde mesele, elektriği iletmek için kullandığımız kablolar gibi, ışığı bir yerden başka bir yere taşımak için “yollar” yaratmaktır. Bu arada Intel gibi diğer şirketler, bazı açılardan geleneksel CPU’ları geride bırakan nöromorfik işlemciler gibi başka alternatifler öneriyorlar.

üzerinden | IBM

– Haberler IBM için, bilgi işlemde bir sonraki büyük ilerleme optik devreler olacak: ışığı bir silikon aracılığıyla verimli bir şekilde yönlendirmeyi başarıyorlar. aslen yayınlandı Xataka Cristian Rus tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…