Yürütülebilir Kötü Amaçlı Yazılımdan Koruma Hizmetinin %100 CPU kullanmasını önleyin

Bilgisayarda çalışan tüm programlar ve servisler kendi işlemlerini PC’ye yükler. Bu, bir şeyin çalıştığının göstergesidir, çalışmasıyla ilgili ayrıntıları (CPU veya RAM kullanımı gibi) bilmemize izin verir ve bize onun hakkında belirli bilgiler verir ve yapmazsak zorla kapatabilmemiz için kontrol sağlar. çalışmasını istiyorum veya kilitlendi. Bilgisayarımızın işlemlerini kontrol etmek, neyin çalıştığını bilmemizi ve istenmeyen yazılımların bilgisayara yüklenmesini önlememizi sağlar. Ancak, her zaman aşina olmadığımız ve PC’mizde kötü amaçlı yazılım olduğunu düşünmemize neden olan bazı işlemler vardır. ve onlardan biri Kötü Amaçlı Yazılımdan Koruma Hizmeti Yürütülebilir Dosyası.

Antimalware Hizmeti Yürütülebilir İşlemi nedir

Kötü Amaçlı Yazılımdan Koruma Hizmeti Yürütülebilir Dosyası bir Windows işlemidir. Başka bir yazılım tarafından değiştirilmediği sürece, bu işlem %100 yasal ve güvenilirdir, belleğe yüklenip yüklenmediği konusunda endişelenmemize gerek yoktur. Bu işlem, Windows Defender ve Windows 10’un standart olarak içerdiği farklı güvenlik önlemleri ile ilgilidir. Windows’ta yüklü sahte bir antivirüs değil, ne de güvenlik yazılımı gibi görünen bir virüsten. Bu, Windows’a özgü yasal bir süreçtir.

Kötü Amaçlı Yazılımdan Koruma Hizmeti Yürütülebilir işlemi

Bu işlem tarafından yüklenir yürütülebilir “MsMpEng.exe” işletim sisteminin Windows Defender, Windows’un tam çekirdeğinde yerleşik olduğundan (bağımsız güvenlik yazılımı yüklemek yerine), bu işlem üçüncü taraf bir virüsten koruma yazılımı kullanırken bile her zaman belleğe yüklenir.

Genellikle, bu işlem boştayken PC’deki kaynakları tüketmez. Tehditlere karşı bir sistem taraması başlattığımızda yalnızca CPU, RAM ve disk kullanır. Ancak farklı nedenlerle bu süreç kaynak tüketimini tetikleyebilir ve bilgisayarı yavaşlatabilir.

MsMpEng.exe’nin çok fazla CPU veya RAM tüketmesini önleyin

Ana virüsten koruma yazılımı olarak Windows Defender’ı kullanırsak, bu işlem bilgisayarımızın güvenliğini analiz ederken tüketimini tetikleyebilir. Örneğin, İnternetten dosya indirdiğimizde, bir dosyayı açtığımızda veya PC’ye harici bir sabit disk bağladığımızda. Dosya hareketleri oluşturmadığımız sürece, manuel bir analiz başlatılmadıkça kaynakları tüketmez.

Herhangi bir nedenle bu süreç tüketiyorsa çok fazla RAM veya çok fazla CPUher şeyin doğru olduğundan emin olmak için aşağıdaki kontrolleri yapabiliriz.

Kötü Amaçlı Yazılımdan Koruma Hizmeti Yürütülebilir İşlemi - CPU Kullanımı

PC’de kötü amaçlı yazılım olmadığını kontrol edin

Bu işlemin kaynak tüketiminin tetiklenebilmesinin ana nedenlerinden biri kötü amaçlı yazılımın varlığıdır. Örneğin, bir virüs antivirüs tarafından algılanmadan PC’ye gizlice girmiş ve PC’de yaramazlık yapmaya çalışıyor. Bu nedenle Windows Defender şüpheli etkinlik algılıyor ve neler olduğunu bulmaya çalışıyor. Ve kaynakların kullanımı katlanarak artıyor.

Taşınabilir bir antivirüs veya Malwarebytes gibi bir güvenlik yazılımı çalıştırmayı deneyebiliriz. Windows Defender ile bilgisayarı yan yana tarayın. Bu şekilde gizli bir kötü amaçlı yazılım varsa onu tespit edip sileriz ve Kötü Amaçlı Yazılımdan Koruma Hizmeti Yürütülebilir işlemi her zamanki gibi tüketir.

Windows dosyalarının bütünlüğünü kontrol edin

Sorun antivirüsün kendisinde değil, Windows’ta olabilir. Zamanla, zarar gören ve bilgisayarın arızalanmasına neden olan dosyalar vardır. Her 6 ayda bir, Windows’un yeni sürümleriyle birlikte sistem kendini otomatik olarak yeniden kurar ve genellikle bu tür sorunların çoğunu çözer. Ancak, aşağıdaki CMD komutlarıyla tam bir sistem taraması yapmaktan asla zarar gelmez:

chkdsk C: /F /R

İşletim sisteminin diğer yönlerini analiz etmek ve onarmak için aşağıdaki komutları da çalıştırabiliriz:

sfc /scannowDism /Çevrimiçi /Cleanup-Image /ScanHealth

Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra, Windows tekrar normal şekilde çalışmaya başlamalı ve işletim sistemi işlevlerinin hiçbiri size bir daha sorun çıkarmamalıdır.

Windows Defender özelliklerini doğru şekilde yapılandırın

Bu süreç, yanlış yapılandırıldığı için de bize sorun çıkarıyor olabilir. Bu, örneğin, bilgisayarı (boştayken değil) kullanırken veya kendi kendini tararken otomatik taramaları başlatırsa olur.

İlk durumda, otomatik analizleri başlatmak için program görevini doğru şekilde yapılandırmamız gerekir. Bunu yapmak için Windows 10 arama motorunda “taskschd.msc” komutunu çalıştıracağız ve şu dizine gideceğiz: Task Scheduler Library> Microsoft> Windows> Windows Defender. Burada « görevini buluyoruzWindows Defender Zamanlanmış Tarama« ve yapılandırdığımız koşulları tetikleyiciler sekmesinde kontrol ediyoruz.

Windows Defender Zamanlanmış Tarama - Yeni Windows Defender Zamanlanmış Görevi

İstersek PC kullanmadığımız bir zamanda yeni bir tetikleyici oluşturabiliriz.

Ayrıca, Windows Defender ayarlarında, Kötü Amaçlı Yazılımdan Koruma Hizmeti Yürütülebilir işlemini yok sayması ve taramaması için yeni bir dışlama oluşturabiliriz. Bu, kendini analiz etmeye çalışırken ortaya çıkan can sıkıcı gecikmeleri önleyecektir.

Antimalware Hizmeti Yürütülebilir Dosyasını Devre Dışı Bırak

Bu işlemi devre dışı bırakmanın ve kaldırmanın tek yolu, Windows Defender’ı devre dışı bırakmaktır. Ve tabii ki bu bizim tavsiye etmediğimiz bir şey. Microsoft’un bunu yapmanıza izin vermemesi dışında (kayıt defteriyle bile değil), bu güvenlik programını kaldırmak bilgisayarınızı tehlikeye atar. Bu nedenle, yapmamak daha iyidir. Üçüncü taraf bir antivirüs kursak bile, onu devre dışı bırakmak ve kontrolünü ele almakla ilgilenir.

Yine de devre dışı bırakmak istiyorsanız, aşağıdaki gibi programlara başvurmanız gerekir. Savunma Kontrolü veya NoDefender bu, bu uygulamayı gerçekleştirmemize izin verir.

Defender Kontrolü - Windows Defender kapalı

Antimalware Service Executable çok fazla CPU veya RAM tüketiyorsa ne yapabiliriz? Windows Defender gerçek zamanlı korumasını devre dışı bırakın. Bunu yaparak bilgisayarımızı riske atmış olacağız, ancak bu işlemin bilgisayarı yavaşlatmasını önlemiş olacağız. Bu korumayı Windows Defender yapılandırmasının kendisinden devre dışı bırakabiliriz.

Tabii bunu yaptıktan sonra başka bir güvenlik yazılımı yüklemek daha iyi olacaktır. Problemleri önlemek için.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…