Yönlendiriciyi her zaman açık bırakırsanız ne olur?

sahipseniz ne olacağını merak ediyor olabilirsiniz. yönlendirici çok uzun. Cihazları kullanmadığımız zamanlarda kapatmamız normaldir. Örneğin, televizyonu sadece onu gerçekten göreceğimiz zaman veya bilgisayarı onunla çalışacağımız zaman açıyoruz. Ama yönlendirici? Biz kapatmadan haftalar veya aylar geçebilir. Bu iyi? Bir şey olabilir mi? Bu yazıda bunun hakkında konuşuyoruz.

Yönlendiriciyi açık bırakmak iyi bir fikir mi?

Birkaç yönden bahsetmek gerekir. bariz biri enerji tüketimi. Fişe taktığımız her cihaz az da olsa tüketecektir. Ama öte yandan şu konu var güvenlik. hatta bahsedebiliriz giymek bir cihazın bu kadar uzun süre açık kalması mantıklı.

Yönlendirici güç tüketimi

Elbette akla gelen ilk şey, yönlendiricinin ne kadar tükettiğidir ve bu bir sorun yaratıyorsa bırakın. çok uzun süre bağlı. Her cihaza ve mantıksal olarak elektriğin fiyatına bağlı olacaktır (zaten bildiğiniz gibi, hemen hemen her gün inip çıkıyor). Ama genel bir fikir edinebiliriz.

Tüketim sayaçlarına ve her cihazın gücü gibi teknik verilere girmeden aşağı yukarı her gün 0,1 KWh tükettiğini (24 saat açık tutarak) söyleyebiliriz. Aşağı yukarı, son birkaç ayın ortalama elektrik fiyatıyla, bu, her ay yaklaşık 0,50 € harcayacağımız anlamına gelir, yani yılda yaklaşık 6 euro. Tabii ki, haftada 365 gün, günde 24 saat açık olduğu sürece.

Sürekli kapatıp sadece kullanacağınız zaman açmaya değer mi? Faturada gerçekten hiçbir şey fark etmeyeceksiniz. Yılın yarısında kapatmış olsanız bile, yaklaşık 3 avro daha az ödeyeceğiniz anlamına gelir.

Güvenlik

Farklı bir durum güvenliktir. Yönlendiricinin evde sahip olduğumuz cihaz olduğu bir gerçektir. potansiyel davetsiz misafirlere maruz. Özellikle bu, birçok insanla çevrili bir binada yaşıyorsak olur. Wi-Fi bağlantımızı sorunsuz bir şekilde bulabilir ve saldırı başlatmaya çalışabilirler.

Örneğin tatile gideceksiniz ya da birkaç gün ya da bir mevsimi evden uzakta geçireceksiniz. Yönlendiriciyi açık bırakırsanız, varsayımsal bir saldırganın uzun zaman bazı güvenlik açıklarından yararlanabilmek ve hatta siz farkında olmadan ağınıza girebilmek için.

Bu durumda, güvenlik konusunda katı olmak, özellikle dışarıda çok zaman geçirecekseniz, kapatmanız uygun olabilir. Belki o dönemde sadece sahip olduğunuz model için bir güvenlik açığı ortaya çıkar, bir saldırgan denemek istiyor ve siz evde firmware güncellemesi ve sorunu düzeltmek için değilsiniz.

Halka açık bir Wi-Fi ağının güvenlik riski

Giymek

Ayrıca, yönlendirici ne kadar uzun süre açık kalırsa, o kadar fazla aşınma ve yıpranma olacağı da mantıklıdır. Ve evet, sonuçta, herhangi bir cihazın bir faydalı ömür hangisi daha büyük veya daha az olacak. Cep telefonu alırsanız pilini çıkarıp 10 yıl kapalı bırakırsınız, açıp yeni pil taktığınızda normalde düzgün çalışır. Şimdi, her gün kullanıyorsanız bir cep telefonu 10 yıl içinde çalışır mı? Muhtemelen hayır.

Ancak yönlendiriciler, sürekli çalışacak şekilde tasarlanmıştır. Çok uzun bir kullanım ömürleri vardır ve normal olan şey, gerçekten çalışmayı durdurduğu için değil, başka bir yeni teknoloji ortaya çıktığı veya daha fazla özelliğe sahip bir cihaza sahip olmak istediğiniz için onu değiştirmenizdir. Ama evet, kullanmadığınızda kapalı tutarsanız, kurtardığınız aşınma ve yıpranma olduğu açıktır. Ancak elektrik tüketiminde olduğu gibi aynı şeye dönüyoruz: önemsiz bir şey olacak.

Kısacası güvenlik sebepleri dışında dışarıda çok zaman geçirecekseniz router’ı kapatmanın uygun olmamasının normal olduğunu söyleyebiliriz. Hatta bazı problemler yaşayabilirsiniz, örneğin bir gecede kapatırsanız ve sahip olduğunuz otomatik güncelleme veya yedekleme kesilirse.

Makale Yönlendiriciyi her zaman açık bırakırsanız ne olur? RedesZone’da yayınlandı.

Makalenin orijinal kaynağını kontrol edin

Bunu severim:

Beğendim Doluyor…