Yönlendiricinizin iyi çalışması için ilgileniyor musunuz? Kontrol et

Hiç şüphe yok ki yönlendirici bağlantılarımız için temel bir parçadır. Bilgisayarımızdan, cep telefonumuzdan ve diğer herhangi bir cihazdan internette gezinmemizi sağlayan cihazdır. Bu, onu iyi durumda tutmayı, her zaman hatasız tutmayı çok önemli kılar. Bunun için bazı temel ipuçları vereceğiz.

Yönlendiricinin bakımı için ipuçları

önlemek için yeni bir yönlendiriciyi doğru şekilde yapılandırmak önemlidir. arızalar ve güvenlik sorunları. Ancak, zamanın geçmesi performansı etkilememesi ve hız, kalite veya bağlantı kararlılığı kaybı gibi sorunlardan kaçınması için sürekli bakım yapmak da önemlidir.

Yönlendiriciyi güncelleyin

Yönlendiricinin düzgün çalışması ve hiçbir zaman sorun yaşamaması için kilit nokta, güncellenmiş ekipman doğru şekilde. Ürün yazılımı sürümünün her zaman en güncel olduğundan emin olmalıyız.

Bu şekilde en iyi performansı elde edeceğiz, daha iyi çalışması için dahil edilebilecek iyileştirmelere erişebileceğiz. Ancak güvenliğin önemini de göz önünde bulundurmalısınız. biz varsa eski donanım yazılımı bilgisayar korsanları tarafından saldırılar gerçekleştirmek için kullanılan güvenlik açıkları ortaya çıkabilir. Bu nedenle yönlendiriciyi güncellemenin önemi.

Güçlü parolalarla koruyun

Güvenlik konusunun ardından, bir diğer önemli ipucu, onu uygun şekilde korumaktır. iyi şifreler. Bununla Wi-Fi ağı için güçlü parolalar oluşturmayı ve böylece davetsiz misafirlerden kaçınmayı ve aynı zamanda yönlendiricinin kendisine erişmek için parolayı kastediyoruz.

Oluşturduğumuz bu anahtar benzersiz olmalı, harfler (büyük ve küçük harf), sayılar ve diğer özel sembollere sahip olmalıdır. Tüm bunlar rastgele, yeterli bir uzunluğa sahiptir ve güvenliği daha da artırmak için periyodik olarak değiştirmek de uygundur.

Hatalar varsa doğru şekilde yeniden başlatın

Var yönlendirici arızaları? Bugün bu tür cihazlar haftalarca sorunsuz bir şekilde açık kalabilmektedir. Ancak, çok fazla cihazın bağlı olması nedeniyle bir noktada doygunluk olabilir. Birçok IP adresinin yönetilmesi gerektiğinde ve özellikle daha eski cihazlarda olabilir.

Bu, ara sıra yeniden başlatmayı gerekli kılar. Şimdi, bu doğru bir şekilde yürütmemiz gereken bir süreçtir. Cihazı hemen kapatıp tekrar açmak yeterli değildir. İdeal olarak, en az 30 saniye kapalı tutun ve ardından tekrar açın. Bu şekilde doğru şekilde yeniden başlatacağız.

Isı kaynaklarından kaçının

Yönlendiricinin fiziksel işleyişine dikkat etmekle ilgili olarak, çok önemli bir şeyden kaçınmaktır. Isı kaynakları. Bu, tahmin edebileceğimiz gibi her türlü cihazı etkileyen bir şeydir. Güneşin doğrudan yansımasından veya ısı yayan diğer cihazlardan uzak bir yerde olmaları her zaman tavsiye edilir.

Isı, cihazı hem kısa vadede (çöküyor ve yeniden başlatılması gerekiyor) hem de uzun vadede ciddi şekilde etkileyebilir. Birçok kullanıcı yaz aylarında ısı nedeniyle yönlendiricilerle sorun yaşadı. Bunun genellikle en modern sürümlerde olmayan bir şey olduğu doğrudur, ancak bundan mümkün olduğunca kaçınmalıyız.

Toz ve nemden kaçının

ile benzer bir şey olur nem ve toz. Günün sonunda daha çok bilgisayar gibi bir cihaz. Temiz olmalı, içinde devrelere zarar verebilecek ve kullanım ömrünü etkileyebilecek toz birikmemelidir.

Ayrıca nem zararlı olabilir. Fiziksel riskin bulunmadığı kuru, temiz bir yere yerleştirmeliyiz. Bu şekilde bakımının düzgün yapılmasını ve performansı etkileyen problemlerin olmamasını sağlayacağız.

Makale, iyi çalışması için yönlendiricinizin bakımını yapıyor musunuz? RedesZone’da yayınlandığını kontrol edin.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…