Yıllarca süren serbest düşüşün ardından, salgın sırasında LCD panellerin fiyatı fırladı

Son yıllarda, belirli bir LCD panel krizine tanık olduk. Bu panellerin fiyatları 2017’nin sonundan beri düşüyor ve LCD panellerde arz fazlası olan bir noktaya geldik. Daha fazla teklif, daha düşük fiyatlar ve daha fazla şirket (Nokia, Motorola veya Amazon gibi) fazla stoktan kurtulmak için kendi televizyonlarını piyasaya sürmek. Ancak pandeminin gelişiyle birlikte işler kökten değişti.

Geçen yıl boyunca fabrikaların üretimlerini kapattığını veya sınırladığını gördük. Bu, Amerika Birleşik Devletleri-Çin ticaret savaşı ve lojistik sorunları gibi diğer yönlerle birlikte, her türlü bileşen sıkıntısına yol açtı ve bu da imalat ürünlerinin fiyatını yükseltti, ki bu da uygulamada, nihai tüketici tarafından ödenen fiyatta bir artışa dönüşür. LCD televizyonlar söz konusu olduğunda, ekran denetleyicisi kadar basit bir bileşenin kıtlığı, fiyatının fırlamasına neden oldu.

Xiaomi Mi TV LUX Şeffaf Sürüm, denedik: Bu şeffaf televizyon, teknolojik gücün bir göstergesi olmak istiyor

55 inç LCD panel için 95 ila 206 dolar

{«videoId»:»x805rwh»,»autoplay»:true,»title»:»Xiaomi Mi TV Q1 75, İNCELEME: XIAOMI’S DEV KILLER»}

Bileşen eksikliğinden bahsettiğimizde genellikle yeni nesil konsollar ve grafik kartları ve/veya yeni nesil toplu işlemcilere atıfta bulunarak yapıyoruz ancak bu durumun sonuçlarını tespit etmek için bu kadar karmaşık ürünlere gitmeye gerek yok. şuna bakabiliriz LCD paneller« kadar basit bir bileşen kullananekran sürücüsü«, ekrana nasıl aydınlanması gerektiğini söylemekten sorumlu bir çip.

Sorun nerede? Bu çipler televizyonlarda kullanıldığından, evet, ama aynı zamanda bilgisayarlarda, dizüstü bilgisayarlarda, arabalarda, cep telefonlarında vb. buna bir eklersek televizyonlara talep arttı Kullanıcılar evde daha fazla zaman geçirdikçe, mükemmel bir fırtına için tüm malzemelere sahibiz.

Led

Bloomberg’de Himax vakasını tekrarlıyorlar. büyük ekran kontrolörleri üreticileri. Şu anda cep telefonlarından arabalara kadar her türlü üründe kullanılmaktadırlar. Himax, kontrolörleri tasarlar, ancak üreticiler şu anda bunalmış olan TSMC ve United Microelectronics’tir.

Sadece bu da değil, aynı zamanda bu çipler, şu anda üç, beş ve yedi nanometreye odaklanan dökümhanelerin odak noktasının çok gerisinde, 16 nanometrelik bir süreçte yapılıyor. Diğer bir deyişle, dökümhaneler çok daha gelişmiş ve karlı süreçlerde üretim yapmak zorundadır, aynı zamanda daha eski ve daha karmaşık süreçlerdeHimax’a göre en temel ekran sürücülerinin dolar için yapılabilir. Başka bir deyişle, bir dolar için chip olmaması veya bir doların biraz üzerinde olması panel fiyatlarında felakete neden oluyor.

https://platform.twitter.com/widgets.js

Bloomberg ve IDC’ye göre, boyutları ne olursa olsun LCD panellerin fiyatları fırladı. Örneğin, 55 inçlik bir panelin maliyeti 2019’un sonunda 95 ABD dolarından çıktı. Nisan 2021’de 206 dolardan. Bu arada 65 inç, 156 dolardan 260 dolara çıktı. Bir diğer merak edilen durum ise Ocak 2020 ile Mart 2021 arasında fiyatını ikiye katlayan 50 inçlik paneller. Bu yükselişin en az 2021’in üçüncü çeyreğine kadar süreceği tahmin ediliyor.

QLED vs OLED: Televizyonumuz için hangi teknoloji daha iyi?

LCD panel üretimini terk eden Business Korea, Samsung ve LG’ye göre fiyatlardaki artış o kadar fazla oldu ki, bu planları beklemeye alırlardı. Bu şirketler, 2019’da pazar payı %48’e yükselen ve Koreli şirketlerin elindeki %26’yı geçen Çinli üreticilerin saldırısına uğradı.

Son olarak, Bloomberg, televizyon fiyatlarını etkileyen bir başka yönün de televizyon fiyatları olduğu sonucuna varıyor. cam eksikliği. Bu sektör de sorunsuz değildi ve Aralık ayında Nippon Elektrikli Cam fabrikasının karartması veya Ocak ayında AGC Fine Techno Kore fabrikasının patlaması ile karşı karşıya kaldı. Suların rotasına dönmesini beklemenin zamanı gelecek ancak şimdilik ekranların fiyatlarında indirime yakın değil gibi görünüyor.

üzerinden | Bloomberg

– Haberler Yıllarca süren serbest düşüşün ardından, salgın sırasında LCD panellerin fiyatı fırladı aslen yayınlandı Xataka Joseph Garcia’nın fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…