Yıldızların yaşamı hakkında bildiğimiz her şeye meydan okuyan kara delik: 1964’te keşfedilen bir nesne, mevcut modellere son dokunuşu yapabilir.

Cygnus X-1 olarak adlandırılır ve 21 güneş kütlesi ile dışarı çıkmayı bırakmayan deliklerden biri dahae artık Evren’e de değil, evet yıldız oluşumu ve evrim süreçleri hakkındaki teorilerimize. Bir süredir yıldızlara eskiden onlara baktığımız gibi bakmak bizim için zor oldu.

Ve bu, sonuçta, yıldız kara deliklerinin kütlesi ana yıldız tarafından belirlenir. Yani yıldız rüzgarları dediğimiz şeyde ömrü boyunca kaybettiği kütle ile sınırlıdır. Bu nedenle, bilinen x-ışını ikililerine ilişkin ölçümlerimizin de doğruladığı gibi, bu kara deliklerin 20 güneş kütlesinden fazla olmadığı düşünülüyordu. Aslında, ikili dosyalarda bulduğumuz en büyük sayı 15 ile 17 arasındaydı.

Delikler, yıldızlar ve tersi

{«file»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/28/a0/74/602e713b4bd22fd043/default-standard-720.mp4″,»image»:»https:// webediaespana.delivery.content-hub.app/image/6c/10/04/602e72d13bef0737bf/orijinal/delikler-siyahlar-ambargo-bilim-18022021-miniatura.jpeg»}

2019’un sonunda Güneş’ten 70 kat daha büyük kütleye sahip bir kara delik olan LB-1 ile karşı karşıya geldik ve o zamandan beri yıldız oluşumu teorisyenleri kötü haberlerden başka bir şey almadılar.

Kara Delikler: Evrendeki En Gizemli Nesneler Tarafından Ortaya Çıkan Bazı Büyük Sorulara Basit Cevaplar

Cygnus X-1’in yalnızca, galaksimizde bulunan çok iyi çalışılmış bir delik olması ve James Miller-Jones ve ekibinin 21 güneş kütlesine sahip olduğu ekibi tarafından onaylanması nedeniyle ağırlaşmasına dair kötü haber sadece iyi anlamadığımız bir şey olduğunu doğrular. Ve şimdi elimizde elektromanyetik kanıt var.

Başka bir deyişle, artık münferit bir olay veya belirli belirli araçlarla ilgili bir sorun değil: yazarlara göre, bu büyüklükte bir kara deliğin var olması için, yıldızların yaşamının mevcut modellerine bir meydan okumadır. Samanyolu, bunlar önemli ölçüde başarısız oluyor.

– Haberler Yıldızların yaşamı hakkında bildiğimiz her şeye meydan okuyan kara delik: 1964’te keşfedilen bir nesne, mevcut modellere son dokunuşu yapabilir. aslen yayınlandı Xataka Javier Jimenez tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…