Imprimir artículo

Yetenek aramayı dijitalleştirmek

Seçim süreçleri, adayların evrimine uyum sağlayarak yıllar içinde değişmektedir. Şirketlerin yüzleşmesi gereken ana zorluklardan biri, bu yeni dijital çağda yetenekleri çekmek. Sözde 2020’den işgücü piyasasına giriş Z kuşağı (2000 ve 2010 yılları arasında doğan insanlar), dijital yerliler olan ve büyük yaratıcılıklarıyla karakterize edilecek yeni bir profesyonel türünün ortaya çıkışını temsil edecek. Hazırlanmak için şirketler seçim süreçlerini yeniden düşünmeye ve işi tamamen Dijital Dönüşüme uyarlamaya başladılar.

Yeni BT yeteneklerini bünyesine katma ihtiyacına cevap verebilmek için, Dijital Yetenek Ajansı (DTA), kapsamlı bir hizmet sunan dijital şirketlere yönelik personel seçimi konusunda uzmanlaşmış şirket. DTA, global vizyonu sayesinde, yönetici pozisyonlarından, piyasada bulunması zor olan daha teknik profillere kadar her türlü dijital profili bulmanızı sağlar. Böylece işe alım konusunda uzmanlaşmış farklı firmalar ile sonsuza kadar uzayan seçim süreçlerinde firmalar zaman ve kaynak israfı yapmak zorunda kalmıyorlar.

Binaen Guillem Pérez, Digital Talent Agency CEO’sutüm kuruluşlar yalnızca teknolojik olarak değil, dönüştürmekle yükümlüdür: “Sadece teknoloji şirketlerinin dijital profillere ihtiyaç duymayacağını akılda tutmalıyız, bu yüzden hepimiz referans çerçevemizi değiştirmek zorunda kalıyoruz.” Dijital kültür, diye ekliyor Pérez, “şirketin dönüşen bir kurum kültürü altında uyumlu hale getirilmesi gereken tüm departmanlarına genişletilmelidir.” Aday seçiminin başarılı olması için, “bir İK departmanı, yetenek aramak için piyasaya çıktığı zaman şirketin uzantısı olmalıdır”, açıklar DTA CEO’su.

DTA, iş dünyasının evrimine uyum sağlamak için metodolojiyi uygulamıştır.Dijital İşe Alım Deneyimibir temele dayanan yapay zeka ile çalışan yazılım. Bu, seçim sürecindeki önemli noktaları otomatikleştirmeyi ve profesyonellerle ilişkilere öncelik vermeyi mümkün kılar., deneyimi hem adaylara hem de şirketlere daha yakın hale getiriyor. Bu model sayesinde DTA, canlı veya ertelenmiş videolar aracılığıyla mülakatlar, dil testleri gerçekleştirebilir ve hatta adaylara bilgisayar geliştirme testleri önerebilir.

bu Yapay zeka Seçim süreçlerini standartlaştırmaya ve adayların kişisel ve öznel değerlendirmelere dayalı raporlarını bastırmaya olanak tanır. Algoritmaların uygulanması, özgeçmişlerin taranmasını ve veri analitiğine dayalı raporların oluşturulmasını da sağlar. Ama yine de, Süreç her zaman İnsan Kaynakları alanında uzman profesyonellerin kriterlerini referans noktası olarak alacaktır.. O böyle özetliyor William Perez: “teknoloji çok gerekli bir araçtır ve onu doğru bir şekilde nasıl uygulayacağımızı bilmeliyiz, ancak uzmanlarımızın kriterleri her zaman herhangi bir algoritmanın bize söylediğinden daha üstündür”. Bu nedenle insan faktörü bir önceliktir ve geleneksel personel seçiminin idari ve bürokratik yükünün büyük bir bölümünü serbest bıraktıktan sonra daha iyi kullanılabilir.