Yeni WiFi standardı evde olup olmadığınızı bilebilecek

bu IEEE (Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü) günlük olarak kullandığımız WiFi standartlarını tasarlamaktan ve oluşturmaktan sorumlu kurumdur. En son kreasyonları WiFi 6E’dir, ancak gelecek için en az iki yenisi üzerinde çalışıyorlar: 802.11be, daha çok WiFi 7 olarak bilinir ve 802.11bf, cihazlarımızı nesne sensörlerine dönüştürecek yeni bir özellik.

Bu, Eylül 2024’te IEEE tarafından açıklandı. 802.11bf standardıWiFi’yi yalnızca bir iletişim sistemine değil, sensörler için kablosuz bir protokole dönüştürmek. proje adı Wi-Fi Algılama (SENS)ve amacı, nesnelerin ve insanların menzilini, hızını, yönünü, hareketini ve yakınlığını ölçmek için sinyallerdeki parazitleri ve değişiklikleri kullanmaktır.

Şu anda doğruluklarını geliştirmek için çalışıyorlar.

Bu, örneğin bir yönlendiricinin, vazo veya raf gibi çevredeki nesnelerden kaçınarak WiFi sinyalini belirli bir yönde artırabilmesini sağlayabilir. Bununla birlikte, aynı zamanda bir mahremiyet sorunudur, çünkü bununla yakınlarda insanların olup olmadığını tespit etmek de mümkündür. Böylece, bir WiFi hack, birisinin sadece WiFi şifresini bilerek birinin evde olup olmadığını bilmesine izin verebilir.

IEEE’den, mevcut araştırma ve geliştirme çabalarının aşağıdakilere odaklandığını onaylarlar. sistem doğruluğunu geliştirmekve şu anda sunabileceği gizlilik sorunlarına odaklanmadıklarını.

Ağ standartları araştırmacıları, Wi-Fi ağlarının, dalgaların etrafa sıçraması yoluyla vericilerin ve alıcıların etrafındaki nesneler ve insanlar hakkında bilgi elde etmek için kullanılabileceğini yıllardır biliyorlar. Bazı araştırmalar, bir yönlendirici üzerinde yapılan hareketleri algılamak için bir hareket algılama sistemi oluşturmaya bile çalıştı.

Tüm bu deneysel kullanımlar farklı WiFi standartları kullanmıştır, ancak şimdiye kadar üreticiler arasında kolayca tekrarlanabilir uygulamaların oluşturulmasına izin verecek ortak bir standart yoktu. Dolayısıyla bu, bugün hayal bile etmediğimiz şekillerde yeni kullanımlar yaratmak anlamına gelebilir.

802.11bf gizlilik için bir tehdit oluşturabilir

Bu nedenle, Northeastern Üniversitesi’nde elektrik ve bilgisayar mühendisliği yardımcı doçent olan Francesco Restuccia, bu tür bir sistemin uygulanabilmesinin gerekli olduğunu doğrulamaktadır. kullanıcılar tarafından kolayca devre dışı bırakılırçünkü gelişmiş bir hareket algılama sistemi ile tuş vuruşlarını, hareketleri veya diğer herhangi bir aktivite türünü tespit etmek mümkün olabilir.

Belirgin gizlilik sorunlarının yanı sıra, standart hala uğraşılması gereken çok iş gerektiriyor. parazit yapmak, çünkü spektrumu diğer teknolojilerle paylaşarak gürültü ortaya çıkabilir. Örneğin, her ikisi de 2,4 GHz’de çalışan Bluetooth veya yakındaki bir mikrodalga fırının kullanılması girişime neden olabilir. Bununla birlikte, 5 ve 6 GHz’de, bu frekansları kullanan başka hiçbir şey olmadığından parazit yapan hemen hemen hiçbir öğe yoktur, bu nedenle nesneleri algılamak için seçilebilirler.

Buna karşılık, spektrumun bir bölümünü ona adayıp ayırmayacaklarını da bilmiyorlar. ALGIveya hareket algılama için normal spektrumdaki veri paketlerinin kullanılıp kullanılmayacağı. Birincisi, WiFi ağlarının maksimum hızı azaltılabilir.

Yeni WiFi standardı, evde olup olmadığınızı bilebilecek gönderisi, ADSLZone’da ilk olarak ortaya çıktı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…