Yeni uzaktan çalışanlar nasıl dahil edilir: Uzmanlar ne diyor?

Empati. Kişiselleştirme. İletişim. Teşvik edici ve çekici bir şey yapın. için anahtarlar pandemi zamanlarında yeni bir işçinin gelişi başarılı olmak, belirli araçlarla çok az ilgisi vardır.

Konuştuğumuz İnsan Kaynakları (İK) uzmanlarına göre, bunlar yeni çalışanları dahil etmek ve bunu uzaktan veya hibrit yapmak için izlenecek anahtarlardan bazıları.

Büyük şirketler, yeni çalışanları ofiste ve uzaktan karşılamak için ne yapar: İşe alım sürecini başarılı kılmak için ipuçları

süreç özelleştirme

Alejandro Frieben, ülkemizde Oracle için İnsan Kaynakları direktörüdür. Şirketin tüm çalışanları, zamanın %100’ünde telekomünikasyon yapıyor. Bunu kabul etse de bu geçen yıl boyunca yeni insanların dahil edilmesi daha soğuk oluyorartık sanal olması dışında sürecin kendisinin değişmediğini iddia ediyor.

“Anahtar, sürecin kişiselleştirilmesi, özellikle de biniş” diye detaylandırıyor. buna inanıyor normalden daha fazla yakınlık olması çok önemli, o günden önce bir sürü hazırlık ile. “Hem katılan kişiye hem de şirketin tamamına, bir anlayış olduğunu sormalısınız, çünkü dizüstü bilgisayarın gelmesi gibi işler beklendiği gibi gitmeyebilir,” diye detaylandırıyor.

Fireben, çalışanın bağımsız olarak çalışmaya başlaması için gerekli tüm araçlara (donanım, yazılım, bilgi ve iletişim bilgileri) sahip olması için tüm prosedürlerin standartlaştırılmış ve erişilebilir olmasını önerir. “İzolasyondan kaçınmak için sanal da olsa her türlü insan ilişkisini kolaylaştırmak gerekir.“, Ekle.

Gerçek

Fireben, sürecin üç aşaması olduğunu açıklıyor: işe alım öncesi, D-Day ve yeni işe alım geldikten iki ila üç hafta sonra. İlkinde, İK departmanı bir e-posta hazırlar, böylece yeni çalışanın doğrudan yöneticisi yeni kişi gelmeden önce yapması gereken her şeyi bilir (dizüstü bilgisayar, e-posta hesabı isteyin…). İlave olarak yeni çalışan için bir referans belirlemelidir. “Yeni şirketin şirketimizde nasıl hareket edeceğini bilmesine yardımcı olacak kişi o olacak. Aletleri tutmanıza, nasıl hareket etmenize, ne yapacağınızı bilmenize, şirket içinde kim kimdir size yardımcı olan arkadaştır… Yöneticiden sonra en önemli ikinci kişidir”.

Kuruluş günü yönetici, rehber olacak bu kişi, teknoloji bölümü ve İK ile toplantılar yapılmalıdır. Pozisyona göre değişir ama genellikle bir gündem hazırlarız, böylece kişi ilk 10-15 gün ne yapacağını bilir şirkette ”diye detaylandırıyor.

Üçüncü aşamada, İK departmanı “yalnızlık veya izolasyondan kaçınmak için belirli bir sıklıkta teması sürdürmeye çalıştı.” Ayrıca birkaç ay sonra “hem yeni katılana hem de yöneticilerine bu konuda ne düşündüklerini sorduk. binişolası hataları düzeltmek için.

Sadece bir ilk izlenim var

Ana Gaitán, Adecco Group’ta Hoş Geldiniz’den sorumlu kişidir. Sadece bir ilk izlenim olduğunu iddia ediyor, bu yüzden birleşme çekici ve teşvik edici olmalıdır, “özellikle artık temas olmadığı için.” Geçen yıldan bu yana, Adecco tüm eğitimlerini dijitalleştirdi ve bu da şirketleşmeleri daha kişisel hale getirmeyi mümkün kılıyor. Yeni işe alınanların katıldıkları şirket hakkında her şeyi bilmelerini sağlamak söz konusu olduğunda “küçük grupları bir araya getirebilir ve daha fazla esneklik sağlayabiliriz”.

Gaitán ayrıca bir biniş Bu zamanlarda dijital ortamda da olsa kişiyle daha fazla iletişim halinde olmak ve yakınlığı korumak esastır. “Sürekli olarak İK’dan, üstünüzden çağrılar var, Takip ve dijital eşlik ediyoruzhatta balon takımlar oluşturuyor”, diye detaylandırıyor.

Çift Kadınlar

Adecco’nun ayrıca bir Biri ekibine katıldığında yöneticinin ne yapması gerektiğini gösteren kılavuz ilk yılında. Şirkete dahil olan kişi ayrıca bu ilk 12 ay için açıklayıcı bir rehber alır.

Böylece, yeni kuruluş, varışlarından önce İK’dan bir çağrı alır ve onlara onları kimin alacağı söylenir. “Her zaman üstündür, sanal olarak, sadece aramaktan daha iyidir. üstler ekip toplantıları planla ve ilk hafta boyunca bu toplantıları yapıyorlar”, diye detaylandırıyor. İlk haftanın sonunda Adecco’nun ne olduğu, kendilerinden neler beklendiği, faydaları hakkında eğitim alıyorlar ve İK ile iletişim kuruyorlar… “Sosyal molaları da öneriyoruz” diye vurguluyor.

Mümkünse, daha iyi bir hibrit model

María José Fraile, Meta4’ün İK direktörüdür. Yapılmış olmalarına rağmen biniş tamamen dijital olduğunu savunuyor ideal olan, ilk temasın fiziksel olduğu hibrit bir süreç yapmaktır.. “Teknoloji ile sürecin birçok bölümünü, belki de en düz kısmını kapsayabilirsiniz. Ancak yeni gelen kişiye bu işin arkasında şirketin olduğunu hissettirmeye çalışmalısınız. Biz insanız ve sadece bir ekranda değiliz”, diye açıklıyor.

Bu nedenle ofise gittiğiniz ilk gün ve birinin sizi karşılaması denenir. Her zaman mümkün olmasa da, “Genellikle İK, sistemler ve kendi patronunuzdur” diye detaylandırıyor. Ancak yeni genel müdürünün bünyesine katılmasına rağmen, bu biniş melez. “Gelen kişinin pozisyonu ne olursa olsun süreç her zaman aynıdır.”, diye açıklıyor.

İş

Yeni gelen kişiyi ilk gün alan kişiler, “kurumdaki diğer kişilerle iletişim kurmalarını kolaylaştıracak temas noktalarıdır. Çalışan portalında olsa bile, özellikle kültürü bilmiyorsanız ve bu işi zorlaştırırsa, Teams aracılığıyla görmekle aynı şey değildir” diye açıklıyor.

Oradan, bu uzmanın tavsiyesi, “sadece iş hakkında konuşmadığımız, insan dokunuşunu korumak için” sanal kahveler yapmaktır. Örneğin kendi durumunda, her sabah ekibiyle en az 15 dakika kahve yaparak geçirmesini sağlıyor. “Ödevlerimizi yakalamakla kalmıyor, kendimize nasıl yaptığımızı da soruyoruz. Ve bazen yüz yüze görüşmelerde olduğu gibi, her şeyin kaosa dönüşmesine izin vermelisin, herkesin aynı anda konuşmasına izin ver” diye detaylandırıyor.

Kişilerin ve şirketlerin empatisi

Michael Page’in teknoloji ve dijital direktörü Daniel Pérez, iyi bir şey yapmanın en önemli şey olduğunu savunuyor. biniş ilgili tüm tarafların empatisidir. “Şirketler, bu sıcak karşılamayı yüz yüze temas olmaksızın sanal olarak yapabilmek için daha yaratıcı olmak zorunda kaldılar.” diye detaylandırıyor.

“İlk güne başlamadan önce daha fazla araç uygulayarak yapılabilir (bir karşılama paketi, bir organizasyon şeması sunum e-postası, yüz ifadeleri, daha kurumsal bir sunum, değerleri ve çalışma sistemlerini pekiştirme…). Ne zaman biniş yüz yüze yapıldı, katıldıktan sonraki güne bırakıldı. Şimdi ileriye doğru bir adım atmalıyız. Bu içerik ona güvenilirlik sağlıyor, böylece yarın ne insanlarla karşılaşacağını anlıyor” diye açıklıyor.

Pérez, bu zamanlarda daha önce dikkat edilmeyen kaynaklara güvenmenin çok önemli olduğuna inanıyor. “İlk haftanın ilk refakatini çok iyi hazırlamanız gerekiyor., daha fazla güven verebilecek ve daha fazla katılım yaratabilecek olan organizasyonun ana insanlarına güveniyoruz. Yüz yüze temasla kahve içmek daha kolaydı. Bütün bunlar bir takvim ile sanal ortama aktarılmalıdır. Doğaya bırakılamaz. Katılan kişi, hangi kilit kişilerle buluşacağını, onlara ne açıklayacaklarını bilmelidir”.

Uzaktan çalışmaya açılmalarına göre beş şirket türü: “uzaktan mümkün”, “varsayılan olarak uzak” ile aynı şey değildir.

Ayrıca e-öğrenme platformları ile kişinin eğitimine büyük ölçüde güvenilmesini önermektedir. “Şirketler buna hazırlanmalı ve buna değer vermeli” biniş gerçek. Size katılan profesyonele tanıtım mektubunuzdur. Çevik, sezgisel ve değerli değilse, ilettiğiniz mesajlar kötüdür” diye detaylandırıyor.

Ve bu empatide, dijitalle çok daha fazla kaynağa sahip olduğunuz konusunda uyarıyor, ancak bunu yapmanız gerektiği konusunda uyarıyor. yeni eklemeyi bunaltmamak için onları nasıl kullanacağını bilmek. “Profesyonel içerik toplantılarını daha resmi olmayan içerikle birleştirmeniz ve hepsini birden yapmamanız gerekiyor. Görüşmeleri uzman kişilerle ve daha yeni kişilerle birleştirmeniz gerekiyor çünkü adaya en yakın olan onlar. Meslektaşların kendilerini ifade etmeleri için daha gayri resmi toplantılar” diye vurguluyor.

Son olarak, bu uzman da ikna olmuş durumda olsa da, bazı şeyler biniş sanal kalacak, kişisel temasın devam ettiği karma bir sisteme dönüş olacak.

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler Yeni uzaktan çalışanlar nasıl dahil edilir: Uzmanlar ne diyor? aslen yayınlandı Xataka Arantxa Herranz tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…

Tabla de contenidos