Yeni Linux Çekirdeği 5.11’e hemen güncellemek için 5 neden

bu çekirdek Herhangi bir dağıtımın en önemli parçasıdır. Sonuçta, bu işletim sistemini çalıştıran tüm sürücülerin ve gerekli tüm bileşenlerin bulunduğu Linux çekirdeğidir. Dağıtımlar genellikle, yukarıda, kullanıcılar için yararlı olmasına izin veren bir dizi paket ve katman yerleştirdikleri söz konusu Çekirdekten (orijinal veya yaratıcıları tarafından değiştirilmiş) başlama eğilimindedir. Yeni çekirdek sürümlerinin yüklenmesi önemlidir, çünkü hataları düzeltmenin yanı sıra donanımın mümkün olduğunca kararlı ve verimli çalışmasını sağlayacağız.

bu Linux çekirdeği sürekli gelişim halindedir. Ara sıra, Linus Torvalds liderliğindeki topluluk, bu işletim sisteminin yeni sürümlerini yayınlar. Bazıları, bakım veya hata düzeltmelerine odaklanan küçük güncellemelerdir (alt sürümler). Ancak diğerleri, bu OpenSource sisteminin gerçek potansiyelini ilk elden deneyimlemek için mümkün olan en kısa sürede kurmamız gereken iyileştirmeler ve değişikliklerle dolu büyük güncellemelerdir.

2020’nin sonlarında Linus, ilk Yayın Adayını yayınladı. yeni Linux Çekirdeği 5.11. Ve bir buçuk aylık test, analiz ve hata ayıklamanın ardından bu sürüm nihayet kararlı aşamasına ulaştı. Bir Linux dağıtımı kullanıyorsanız, mümkün olan en kısa sürede bu sürüme yükseltmeyi düşünmelisiniz, çünkü 5.10 kadar büyük olmasa da, aşağıda göreceğimiz gibi çok ilginç bazı yeni özellikler getiriyor. .

Tüm değişiklikleri detaylı olarak öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki linki okumanızı tavsiye ederiz.

Linux Çekirdeği 5.11’e yükseltme nedenleri

AMD ve NVIDIA için en iyi grafik sürücüleri

Yeni Linux Çekirdeği 5.11, grafik kartları için yeni ücretsiz sürücüler AMD ve NVIDIA’nın yanı sıra Intel iGPU sürücüleri. AMD’nin özel durumunda, Van Gogh ve Green Sardine APU’ları için desteğin yanı sıra yeni Radeon RX 6800 için önemli iyileştirmeler eklendi. Intel söz konusu olduğunda, bu sürüm Keem Bay, Tamsayı Ölçeklendirme, Big Joiner ve çeşitli asenkron ve DRM geliştirmeleri.

Yeni nesil CPU’lar için hazırlandı

Intel’e sahip bir PC’miz varsa, bir dizi verimlilik ve performans iyileştirmesinin yanı sıra, Intel Platform İzleme Teknolojisi. Bunun yerine bir AMD işlemcimiz varsa, artık S2idle, PowerCap desteğine ve Zen2 ve Zen3 mimarilerinde iyileştirmelere sahip olduğumuzu göreceğiz.

OpenRISC, RISC-V ve ARM mimarileri de, bu işletim sisteminin onlara girmesiyle iyileştirmelerden paylarını alıyor.

Daha kararlı ve daha hızlı depolama

Linux’un bu yeni sürümü, depolama ve dosya aktarımlarıyla ilgili her şeyi geliştirmeye odaklandı. BTRFS, F2FS, XFS ve tabii ki en popüler dosya sistemleri, EXT4, performans iyileştirmeleri, kararlılık ve hata düzeltmelerinden paylarını aldılar. Ek olarak, desteklemek için önemli geliştirmeler eklendi. USB4.0 ve Thunderbolt, artık harici depolama sürücüleriyle çok daha iyi çalışıyor.

Daha iyi Wi-Fi bağlantısı

İnternete Wi-Fi ile mi bağlanıyorsunuz? Bu Çekirdek güncellemesi, bağlantınızı geliştirmenize yardımcı olacaktır. Yeni Linux Çekirdeği 5.11, aşağıdakiler için destek ekler: WiFi 6E, Qualcomm Ath11k sürücüsünü geliştirmenin ve ChaCha ve AEGIS128 şifrelemesini hızlandırmanın yanı sıra. Bu sayede Linux’umuzdan çok daha kararlı, hızlı ve güvenli bir bağlantı elde edebileceğiz.

Oyuncular için tasarlanmış bir Çekirdek

Oyuncular için gelen tek şey grafik kartlarının performans iyileştirmesi değil. Markalı bir oyun dizüstü bilgisayarımız varsa ASUS, bundan böyle klavye sorunsuz çalışacak, tüm fonksiyonlarını sınırsız olarak kullanabilecek. Ayrıca, gerçek gitar kahramanları olmak istiyorsak, bu sürümün Guitar Hero Live PS3 ve WiiU dongle’ları ile uyumluluk eklediğini bilmek önemlidir.

nasıl güncellenir

eğer bizde bir tane varsa Yuvarlanan Yayın dağıtımı, çekirdeğin bu yeni sürümünün, programın standart güncellemeleriyle gelmesi uzun sürmeyecek. Şüphesiz, bu tür bir dağıtımın sahip olduğu en iyisidir, her zaman güncel olabiliriz.

Ancak, Ubuntu veya Linux Mint gibi standart bir güncelleme planına sahip sürümleri kullanırsak, Kernel’in en son sürümünü kendimiz kendimiz kurmamız gerekecek. Ya bu, ya da dağıtımın bu yeni Çekirdeği içeren aylar sürebilecek bir sonraki sürümünü bekleyin.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…