Yeni bir cihaz alırken dikkatli olun: A+++ ortadan kalkacak

hepsinde Avrupa Birliği’nde satılan ev aletleri bir enerji verimliliği etiketi bulduk. Bu sayede alıcılar, gelecekteki cihazlarının ne kadar tüketeceğini bir bakışta görebilirler. Sorun şu ki, bu etiket aşağıdaki gibi unsurları dahil ederek netlik sorunları sunmaya başladı. A+, A++ veya A+++. İtibaren 1 Mart“normal” döner.

Bu, AB tarafından geçen Ağustos ayında duyuruldu ve 1 Mart 2021 satılan tüm cihazlar bu yeni etiketleri içerdiğinde. AB, 2050 yılına kadar karbon nötr olmayı hedefliyor ve aynı görevleri yerine getirmek için enerji tüketimini azaltmak bunun için kilit bir unsur. Akıllı fiş satın almak gibi enerji tasarrufu için başka hileler de vardır.

A’dan G’ye sınıflandırmayı döndürür

Enerji etiketi şu anda lambalar, klimalar, ısıtıcılar, buzdolapları, televizyonlar, ve piyasadaki birçok ürün. 1994 yılında oluşturuldular ve o zamandan beri Avrupa ülkelerinde enerji tüketimini azaltmaya yardımcı oldular. AB tarafından yapılan anketlere göre tüketicilerin %93’ü etiketi tanıyor ve %79’u bu cihazları satın alırken dikkate alıyor.

Bu enerji etiketi, daha verimli cihazlar yaratmak için üreticiler arasındaki rekabeti de teşvik etti. nedeni buydu Bir sınıf En verimli ürünleri tanımlamak artık yeterli değildi ve bu nedenle A+, A++ veya A+++ ortaya çıkıyordu. Tüm yeni ürünler çok verimli olduğundan, bunlara uyan yeni ürünler olmadığından E, F ve G kategorileri kademeli olarak elendi.

Bunu çözmek için AB, yalnızca A’dan G’ye harfler. Bu yeniden düzenleme, talep düzeyi de arttığı için birçok üründeki etiketi tamamen değiştirecek ve gelecekte daha da fazla verimlilik için yer bırakacaktır.

A+++ şimdi C’ye eşittir

Böylece, mevcut bir A+++ buzdolabının artık bir C etiketi olacak, bir A++ bulaşık makinesinin ise E’ye yükseltilmesi mümkün olacak. Ürünler hala çok verimli olacak, ancak en azından gelecekte yeni teknolojiler için yer olacak. AB, ileride bu sorunlarla karşılaşmamak için limiti olmayan bir endeks kullanabilecek olsa da bu sistemi tercih etmiştir. Fikir şu ki, en iyi cihazlar mevcut erişim kategorisi C, A’yı geleceğe bırakır. B ve C yavaş yavaş dolacak.

AB yeni enerji etiketi

Bu nedenle, yeni etiketler 1 Mart 2021’den itibaren cihazlarve 1 Eylül 2021 için mevcut olacak Aydınlatma sistemleri. Ayrıca, cihaz, verimlilik ölçeği, enerji tüketimi ve modelin diğer özellikleri hakkında daha fazla bilgi içeren bir QR koduna sahip olacağımız çok daha net bir tasarıma sahip olacaklar. Bu özellikler arasında bir cihazın iç hacmini, sesini, kapasitesini, boyutlarını, su tüketimini vb. görebiliriz.

Yeni bir cihaz alırken dikkat edin: A+++ ortadan kalkacak yazısı ilk olarak ADSLZone’da çıktı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…