Yeni bir botnet, Windows ve Linux sunucularını kontrol altına alıyor

Cihazlarımızı riske atabilecek birçok güvenlik tehdidi var. Bir cep telefonundan, bilgisayardan, sunucudan söz etmemiz önemli değil… Ağa bağlı herhangi bir bilgisayar saldırıya uğrayabilir. Bu yazıda yeni bir botnet ekliyoruz, bekçi köpeği, keşfedildi ve Linux ve Windows sunucularını kontrol altına aldı. Ne olduğunu ve güvenliği nasıl etkileyebileceğini açıklayacağız.

Windows ve Linux sunucularını etkileyen yeni botnet WatchDog

Bu yeni botnet adlı WatchDog, Palo Alto Networks tarafından keşfedildi. Sunucuları kontrol etmek ve kripto para madenciliği yapmak için açıklardan yararlanır. Son zamanlarda dijital para birimlerinin fiyatlarında bir patlama gördük. Bu, bilgisayar korsanlarının bu tür saldırılara olan ilgilerini yenilemelerine neden oldu.

için botnet’ler maden kripto para birimleri son zamanlarda büyümüştür. WatchDog sadece başka bir örnek. Siber suçlular bu tür stratejileri finansal kazanç için kullanırlar.

Özellikle, tarafından keşfedilmiştir. birim42, Palo Alto Networks’ün bir güvenlik bölümü. Ancak, 2019’dan beri aktif olduğunu keşfettikleri için gerçekten yeni bir şey değil. Ancak, şimdi gerçekten saldırmaya başladı.

Güvenlik araştırmacıları Go programlama dilinde yazıldığını belirtmişlerdir. Linux ve Windows sunucularına saldırılar tespit ettiler. Bu nedenle, farklı işletim sistemlerinde kripto para madenciliği yapabilen bir botnet ile karşı karşıyayız. Bir sistemin botnet olup olmadığını tespit etmek önemlidir.

HEH Botnet

Eski uygulamalar, sistemlere nasıl girilir

dayalı birçok güvenlik tehdidi vardır. güvenlik açıkları veya güncel olmayan yazılımlar patlayabilirler. Bu tür saldırılar için kuşkusuz en önemli geçitlerden biridir. Bu nedenle, ekipmanın her zaman güncel olduğundan emin olmak ve olabilecek her türlü sorunu düzeltmek önemlidir.

Toplamda, Unit42 tarafından belirtildiği gibi, kullanılan botnet’ten sorumlu olanlar 33 istismar Drupal, Apache Hadoop, Redis, Elasticsearch, Oracle WebLogic ve diğerleri gibi yazılımlardaki toplam 32 güvenlik açığına saldırmaktan farklıdır.

Palo Alto Networks’e ait bu ekip, ikili dosyaları analiz etti. bekçi köpeği kötü amaçlı yazılım ve botnet’in boyutunun yaklaşık 500 ila 1.000 virüslü sistem olduğunu tahmin etti. En az 209 Monero kripto para birimi madenciliği yapmayı başardıklarına inandıklarından, karı on binlerce dolar olarak tahmin ediyorlar.

Olumlu tarafı, özellikle diğer benzer botnet’lerle karşılaştırıldığında, WatchDog kimlik bilgilerini çalmadı kullanıcıların Ancak araştırmacılar, bunun göz ardı edilebilecek bir şey olmadığını ve gelecekteki güncellemelerin bu önemli yeniliği içerebileceğini belirtiyor.

Güvenlik araştırmacıları, en iyi güvenlik bariyerinin sistemleri ve cihazları korumak olduğunu belirtiyorlar. güncellenmiş. Gördüğümüz gibi, mevcut olabilecek birçok güvenlik açığı var. Her zaman en son yamalara sahip olmamız ve bilgisayar korsanlarının yararlanabileceği her türlü sorunu çözebilmemiz önemlidir.

Kısacası WatchDog, birkaç yıldır çalışmasına rağmen Windows ve Linux sunucularına saldırabilen yeni bir botnet tespit edildi. Bu, sistemleri doğru bir şekilde güncel tutmamız gerektiği anlamına gelir.

RedesZone’da Windows ve Linux sunucularını kontrol altına alan yeni bir botnet makalesi yayınlandı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…