Yazılım yalnızca telif hakkıyla yaşamaz: ​​Google’ın Oracle karşısındaki zaferi, geliştiriciler için bir zaferdir (Clear the X #135)

Google, Oracle’a karşı açtığı yasal savaşı kazandı. Kişi bu zaferle hissedilenin temel bir emsal olduğunu anlayana kadar haber çok büyük bir şey gibi görünmüyor. yazılımın geleceği ve onu yaratan geliştiriciler çok daha gurur verici.

On yıllık bir çekişmenin ardından ABD Yüksek Mahkemesi Google’ın lehinde karar verdi ve Oracle’a ait Java API’lerini “adil kullanım” yaptıklarını belirtti. Yazılım geliştirme dünyası üzerindeki etkisi çok büyük.

Çok önemli görünmeyen ama aslında katıldığımız Clear the X’in bu bölümünde bu konuyu konuşuyoruz. Enrique Perez (@lyzanor), Xataka’nın editörü ve bir sunucu, Xavier Papazı (@javipas), aynı zamanda bu evde bir editör. Üretim her zaman olduğu gibi çalışır Santi Araujo (@santiaraujo).

‘Clear the X’i dinleyin ve abone olun

X'i temizle

Bu haftaki bölümü aşağıdan dinleyebilirsiniz. Eğer tercih edersen, direk abone olabilirsiniz Bulunduğumuz platformlardan herhangi birinde, bu nedenle her yeni taksit çıktığında endişelenmenize gerek kalmayacak.

Geliştiriciler rahat nefes alabilir

Büyük şirketler yenilik yapar, dava etmezler. En azından şirketi Oracle’ın eline geçmeden çok önce Sun CEO’su Jonathan Schwartz’ın söylediği buydu. Bu ileri görüşlü bir ifade gibi görünüyordu, çünkü Oracle, onlara göre API’lerini ayrım gözetmeksizin kopyalamış olan Google’ı hemen dava etmek için Sun’ın Java patentlerini kullanmaya başladı.

{«videoId»:»x801azu»,»autoplay»:false,»title»:»ANDROID’İNİZİ VİRÜSLER VE ZARARLI YAZILIMLARDAN KORUMA: İpuçları ve Püf Noktaları»}

Bu dava, on yıldan fazla süren ve çeşitli iniş çıkışlar yaşayan bir yargı sürecini tetikledi. En şaşırtıcı olanlardan birinde, davaya dahil olan yargıçlardan biri, William Alsup — kod ısırmak için ilk adımlarını çoktan atmış olan— Java’da programlamayı öğrenerek sona erdi tüm anlaşmazlığın ne hakkında olduğunu daha iyi anlamak için.

Oracle v. Google, yüzyılın en önemli telif hakkı davası: Yazılımın geleceği tehlikede

Hem Google’ın hem de Oracle’ın geçici olarak lehinde kararların ardından dava Yargıtay’a geldi. Geçen yılın sonunda argümanların sözlü savunmaları yapıldı ve bu günlerde nihayet kararı öğrenebildik: Google, Java API’lerini adil veya meşru bir şekilde kullandı (“adil kullanım”)Oracle’ın davalarının reddedilmesine neden oldu.

Bu, geliştiricilerin uygulamalarını ve oyunlarını oluştururken rahat nefes alabilecekleraksi takdirde Oracle’ın yaptığına benzer sürekli davalarla tehdit edilebilirdi. Yazılım dünyası, belirli yazılım bileşenlerinin telif hakkına tabi olmadığını tespit etmeyi başaran bu yasal örnekten yararlanmaktadır.

cümle bir Amerika gibi patent almanın neredeyse bir spor olduğu bir ülkede temiz bir nefes ve ‘patent trolleri’ figürünün, hiçbir şey yaratmayan veya üretmeyen ve daha önce edinilmiş bir patent kataloğuna dayanarak başkalarına dava açmaya kendini adamış şirketlerin ortaya çıkmasına neden olduğu.

Bir fikrim var ve bunun patentini almak istiyorum: Bunu nasıl yaparım ve uzmanlar ne önerir?

Oracle bu durumda bu anlamda hareket etmişti, ama neyse ki cümle özellikle Google’ın lehinde. ve genel olarak yazılım dünyası. Vay canına.

Her hafta yeni bir bölüm

Ve unutmayın: Her Perşembe podcast’imizin Clear the X’in yeni bir bölümü var. Her haftanın harika teknolojik temasını derinlemesine analiz ediyoruz.

Bize katıldığınız için teşekkürler!

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler Yazılım yalnızca telif hakkıyla yaşamaz: ​​Google’ın Oracle karşısındaki zaferi, geliştiriciler için bir zaferdir (Clear the X #135) aslen yayınlandı Xataka Xavier Pastor tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…