Yaşlılar için cep telefonu nasıl yapılandırılır

açıklayacağız yaşlılar için mobil nasıl kurulur, böylece her şey çok küçük veya karmaşık görünmeyecek şekilde onları uyarlayabilirsiniz. Bazı yaşlı insanlar yeni cep telefonlarına uyum sağlamada sorun yaşamasa da, teknoloji konusunda daha az bilgili diğerleri her şeyi çok karmaşık bulabilir ve bu, sevdikleriyle iletişim halinde olmalarını veya bazı güvenlik araçlarından yararlanmalarını engelleyen bir boşluk yaratabilir.

Burada size hem Android hem de iOS için cihazların yerel seçeneklerine odaklanarak ve diğer bazı araç ve uygulamalardan bahsederek ipuçları vermeye çalışacağız. Buradaki fikir, telefonu uygulamalar ve ekstra işlevlerle karmaşıklaştırmadan mümkün olduğunca basitleştirebilmektir. Burada, bir alternatif olarak, her zaman yaşlılar için tasarlanmış telefonları, onlar için önceden yapılmış değişikliklerle bulabileceğinizi unutmayın.

{«videoId»:»x81w829″,»autoplay»:true,»title»:»ÜST DÜZEY TELEFONLAR: SON KARŞILAŞTIRMA»}

Android’de başlatıcıları kullanın

Sürahi

Cep telefonunuz bir Android cihazsa, en iyi alternatiflerden biri yaşlılar için belirli bir başlatıcı yükleyin. Bir Android başlatıcısı veya başlatıcısı, masaüstünün veya cep telefonunuzun ana ekranının tasarımına karar veren işletim sisteminin masaüstü ortamıdır.

Normalde, başlatıcı size istediğiniz uygulamaların yerleştirildiği ve widget’ları ve diğerlerini ekleyebileceğiniz klasik bir tasarım gösterir. Küçük unsurlarla birlikte modern bir görünüme sahip her şey. Bununla birlikte, sunacak tasarımı tamamen değiştiren yaşlılar için rampalar da var. daha basit bir görünüm ve daha büyük öğeler.

Tek yapmanız gereken başlatıcıyı yüklemek ve Android sorduğunda, varsayılan masaüstünüz olarak kullanmak istediğiniz ekranın bu olduğunu söyleyin. Ayrıca, mobil ayarlarınızda, varsayılan uygulamalar bölümünde, başlatıcı olan başlangıç ​​uygulamasını değiştirme seçeneğini de görebilmeniz gerekir.

Normalde, bu listede bulabileceğiniz yaşlılar için iki tür sürahi ile karşılaşacaksınız. Bazıları değiştirilmiş bir tasarım gösteriyor, burada ekran, belirli uygulamalara ve işlevlere sahip 6 veya 8 benzersiz düğmeye bölünmüştür. Genel olarak, bu başlatıcıları istediğiniz uygulamalarla yapılandırabileceksiniz ve bazen önceden yapılandırılmış olarak gelecekler.

kel telefon

BaldPhone başlatıcısı gibi diğer durumlarda, arayüzde birkaç uygulama için daha büyük simgeler veya alan bulunur. İşte, iyi olan şu ki her şeyi ihtiyaçlarınıza göre yapılandırabileceksiniz, ama her şey hala elinizin altında olacak. Acil aramayı etkinleştirmek için bir düğme bile olacak ve arama veya fotoğraf gibi ana işlevlerin yanı sıra WhatsApp gibi belirli uygulamaları koyabilirsiniz.

Bunlar, kullanabileceğiniz bazı başlatıcılardır:

  • BaldPhone: Basit bir arayüze ek olarak, SMS düğmesi veya hap hatırlatıcısı gibi birkaç çok kullanışlı uygulama sunar. En şaşırtıcı ve çekici yanı, reklamsız veya ek satın alma içermeyen ücretsiz bir uygulama olması ve İspanyolca gibi birkaç dilde gelmesidir.
  • BÜYÜK Başlatıcı: İspanyolca bir sürümü olan ve denemek için ücretsiz bir sürümü olan bir başlatıcı, ancak çoğu seçeneğin ücretli sürümüne ihtiyacı olacaktır. Kişiselleştirilmiş telefon çevirici veya SMS okuyucu gibi tasarımında tutarlılık sağlamak için gömülü uygulamalar içerir.
  • Grand Launcher: Görme sorunları olsa bile iyi görülebilmeleri için çok büyük yazı tiplerine ve düğmelere sahip çok basit bir başlatıcı. Deneyimi sürekli olarak geliştirmek için tescilli klavye ve kişi uygulamaları ile tamamlanır. Fiyatı 8,99 Euro olan ücretli bir başlatıcıdır ve bu durumda ücretsiz bir seçenek yoktur.
  • Kolay Mod Başlatıcı: Klasiklerden biri değil ama en estetik ve daha modern bir görünüme sahip olanlardan biridir. Ana ekran, biri hava durumu ve saat için en üstte, diğeri ise kamera, asistan, çağrılar veya mesajlar için olmak üzere döşemelerden oluşur.
  • Kıdemli Ana Ekran: Ücretsiz bir sürümü olmasına rağmen başka bir ücretli başlatıcı. Düzgün ve renkli bir görünüme sahiptir ve yalnızca birkaç uygulama kullanan ve her zaman el altında olmasını isteyenler için tasarlanmıştır. Her uygulamaya bir renk atayabilirsiniz.
  • Kıdemli Güvenlik Telefonu: Bu başlatıcı, ana ekranda daha fazla öğe ile biraz daha gelişmiş bir görünüme sahiptir. Kolayca erişilebilen yapılandırma düğmesine ve istediğiniz kişilere kısayollar koymak için bir ilk simge satırına sahipsiniz. İlaç hatırlatıcıları için seçenekler ekler ve istediğiniz uygulamaları ana ekrana ekleyerek özelleştirebileceğiniz bir başlatıcıdır.
  • Basit Başlatıcı: Bu, çoğu cep telefonunun geleneksel olanlara çok benzeyen bir başlatıcıdır, yalnızca beğeninize veya cep telefonunu kullanacak kişininkine göre düzenleyebileceğiniz çok daha büyük simgelere sahiptir. Ayrıca bir acil durum modu da ayarlayabilirsiniz.
  • Square Home Key: Android cep telefonunuzun uygulamalar için büyük kutucukları olan Windows Phone gibi görünmesini sağlayan bir başlatıcı. Ücretsiz sürümü olmasına rağmen ücretlidir. Onu renkli bir başlatıcı yapabilir ve düğmelerin boyutunu gerektiği gibi değiştirebilirsiniz.

Yaşlı yetişkinler için teknoloji: Onlara günlük olarak yardımcı olabilecek 27 araç

Bazı Android’lerin basit modu vardır

Basit mod

Yaşlılar için bir Android cep telefonu yapılandırırken şunu da bilmelisiniz. bazı üreticiler basit bir mod ekler elle etkinleştirebilirsiniz. Hepsinde yoktur, ancak bu modun mevcut olduğu durumlarda, arayüzü basitleştirmek için değişiklikler yapmanıza izin verir, daha önce gördüğümüz gibi bir tür basitleştirilmiş başlatıcı oluşturur.

Bulmak biraz zor olabilir, çünkü her üreticinin farklı bir sitesinde olabilir. o kadar hızlı olacak ayarlarda arama motorunu kullanve terimleri arayın basit, kolay veya kolay. Sonuçlarda bazı kolay mod, basit mod, kolay mod veya kolay ev olmalıdır, bunlar bazı üreticilerin aynı şeye atıfta bulunması gereken farklı yollar.

Bu modları etkinleştirdiğinizde, telefon masaüstü arayüzü değişecek. Simgeler büyüyecek ve ana ekranda kalmasını istediğiniz uygulamaları en erişilebilir olacak şekilde yapılandırabilirsiniz. Her şey daha güzel görünecek ve kullanacak kişinin görme sorunları olsa bile eşya bulmak daha kolay olacaktır.

Uyarlamak için Android ayarları

kaç Simge

Cihazınızda basit bir modunuz yoksa, birkaç temel ayarı değiştirerek her zaman kendiniz için bir tane oluşturabilirsiniz. Cep telefonunuzda her şeyin daha iyi görünmesine yardımcı olacaklar. Örneğin, mümkün olacak masaüstü ızgaralarını yeniden boyutlandırböylece daha fazla uygulama için daha fazla ızgaraya sahip olmak yerine daha azını alırsınız.

Bununla, bunu masaüstünde yapacaksın daha az uygulama sığdır ancak daha büyük simgelere sahip, böylece her şey çok daha basit. Ek olarak, onu özelleştirebilecek ve ardından taşınamayacak şekilde masaüstünü kilitleme seçeneğini arayabileceksiniz. Bu ızgara seçeneği bölümünde Stil ve duvar kağıdı Android 12, ancak önceki sürümlerde veya üreticiye bağlı olarak başka bir yerde olabilir. Onlara referanslar aramak zorunda kalacaksınız.

Boyut Elemanları

Ayrıca bir seçenek var ekran öğelerini yeniden boyutlandırsimgeler, metin ve diğer arabirim öğeleri dahil. Bu, bazı simgelerin veya uygulamaların yer değiştirmesine neden olabilir, ancak boyutu artırarak, yaşlı bir kişinin görme sorunları varsa, her şeyi daha büyük hale getirerek cep telefonlarında ne olduğunu daha iyi görebilmelerini sağlayabilirsiniz.

Bunu değiştirmek için, bölümüne girmeniz yeterlidir. Ekran Android 12’de cep telefonunuzun ayarlarından ve seçeneğine tıklayın ekran boyutu. Android olmak, işletim sisteminin sürümüne veya her üreticinin arayüzüne bağlı olarak bu seçenekler farklı olabilir veya başka bir yerde olabilir, bu yüzden biraz daha aramanız gerekebilir.

Kaynaklar

Ve seçenekler içinde olduğumuz için Ekran, burada yazı tipi boyutunu değiştirme seçeneğini de bulacaksınız. Bu, yapabileceğiniz anlamına gelir metin yazı tiplerini daha büyük gösterve bu nedenle görme sorunları olan kişiler tarafından okunması daha kolaydır.

Bunun için cihazınızın ekran ayarlarına gitmeniz gerekiyor. Burada Android 12’de adlı bir seçenek göreceksiniz. Yazı Boyutu. Bazı cep telefonlarında erişilebilirlik gibi diğer seçeneklere gitmeniz gerekebilir. Harfleri kalın yapmak gibi bazı ekstra seçenekler veya kontrastı değiştirin.

Yaşlılar için 7 Android başlatıcısı

iPhone ile yapabilecekleriniz

Ekran ve Parlaklık

Cep telefonunu yapılandıracağınız yaşlı kişinin bir iPhone’u varsa, masaüstü ortamını değiştiremeyerek daha az seçeneğiniz olacaktır. Ancak bu, hiçbir şey yapamayacağınız anlamına gelmiyor çünkü iOS’ta da bazı yararlı değişiklikler var. Başlayabilirsin seçeneklere girmek ekran ve parlaklık iPhone ayarlarında.

Bu ayarlar içinde, metnin boyutunu değiştirebilir ve kalın. Bunu yaptığınızda, tüm metinlerde font boyutunu büyüterek veya kalın görünmesini sağlayarak metinleri daha okunaklı hale getirme seçeneğine sahip olacaksınız. Her ikisini de sorunsuz bir şekilde etkinleştirebilirsiniz.

Görüntülemek

ayarları içinde ekran ve parlaklıkseçeneğini de girebilirsiniz. Görüntülemek bölümün ekran yakınlaştırma. Burada yapabilirsin seçeneği seç yakınlaştırma arayüz elemanlarının boyutunu artırmak için. Bunu yaparak, daha az öğe göreceksiniz, ancak bunlar daha büyük ve daha okunaklı olacak, bu da onları tıklamayı ve etkileşim kurmayı kolaylaştıracak.

iOS erişilebilirliği

Ayrıca seçeneklere gidebilirsiniz Ulaşılabilirlik iOS ayarları içinde. Burada ekranı ve metinlerin boyutunu değiştirme seçeneklerine sahip olacaksınız, ancak işitme cihazlarının ayarlanması veya iOS’un metinlerin içeriğini size okuması gibi görme veya işitme ile ilgili diğer şeyleri de özelleştirebilirsiniz.

Yaşlılar için bir Android cep telefonu nasıl yapılandırılır

Üçüncü taraf uygulamaları kullanabilirsiniz

Size gösterdiğimiz yerel seçeneklere ek olarak, deneyimi biraz daha geliştirebilirsiniz. bazı üçüncü taraf uygulamaları kullanma. Hatırlatıcı veya yardımcı uygulamalardan bahsetmiyorum, ancak bu makale bağlamında telefonunuzu uyarlayabileceğiniz uygulamalardan bahsediyorum.

Örneğin, uygulamalarınız var daha büyük tuşlara sahip klavyelerhem Android’de hem de iOS’ta. Bu klavyelerle ilgili kötü olan şey, genellikle daha az bilinen geliştiricilere ait olmalarıdır, bu nedenle parolalar dahil yazdığınız her şeyin bilgilerini toplayabildikleri için çok dikkatli olmalısınız.

Geri kalanı için, Android ve iOS için büyüteçler veya sesi yükselten uygulamalar gibi belirli işlevleri geliştirmek için başka uygulamalarınız var. Ancak bunlar, size verdiğimiz tavsiyelerle, metinlerin boyutunu artırarak veya yalnızca hacmi artırarak yapabileceğiniz işlevler sunar. Bu nedenle, yararlı olabilecekleri belirli durumlar için bir hatırlatma olarak bahsetmeye değer olsa da, onları çok gerekli uygulamalar olarak görmüyorum.

– Haberler Yaşlılar için cep telefonu nasıl yapılandırılır aslen yayınlandı Xataka Yubal Fernandez tarafından.

Makalenin orijinal kaynağını kontrol edin

Bunu severim:

Beğendim Doluyor…