Yaşanabilir mi? Gökbilimciler, çok genç bir büyük yıldızın yörüngesinde dönen üç yeni ötegezegen keşfetti

NASA bağımlılıklarına bağlı gökbilimciler, Balık-Eridanus akışında üç yeni ötegezegen keşfettiler. Bu üç dünya bizim Dünyamızdan daha sıcak ve daha büyük. Ancak en dikkat çekici şeylerden biri, yörüngelerinde döndükleri devasa yıldızdır. Bilim adamları, Güneşimizin çok daha genç bir versiyonunu çevrelediklerini, bu nedenle evrendeki atmosferlerin evrimini araştırmak için devasa bir kapı olduğunu açıklıyor.

NASA portalı, gözlemcilerin verileri kullanarak elde ettiğini vurgulamaktadır. Transit Exoplanet Araştırma Uydusu (TESS). Veriler o kadar etkileyici ki bilim adamları bu güneşin bizim yaşımızın %3’ünden daha az olduğunu belirlediler.

Ötegezegenler 2018’den beri TESS tarafından görüntüleniyor. O zamandan beri, çalışma gezegenlere ve büyük kütleli yıldızın yapısını ve bileşenlerini belirlemeye odaklandı. Elde edilen veriler, yıldız sisteminin içine soğuk bir toz diskinin yerleştiğini gösteriyor. Kayalık enkazın yanı sıra.

Araştırmanın odak noktası olacak ötegezegenler

Bilim adamlarının ötegezegenlerin yaşanabilir olup olmadığını belirlemesi için henüz çok erken. Aslında, şimdilik araştırma bu sorunları ele almıyor. Evet, bunun yerine güneş sistemlerinin nasıl geliştiğini anlamak istiyorlar. Bir gezegenin nasıl yaşanabilir hale geldiğini anlamak, kozmosun doğuşundan beri gökbilimcilerin sorduğu büyük sorudur.

“Sadece 120 milyon yaşında ve sadece 400 ışıkyılı uzaklıkta, bu genç gezegen sisteminin ayrıntılı gözlemlerine izin veriyor. Ve Dünya’nın iki ila dört katı arasında üç gezegen olduğu için, gezegen atmosferlerinin nasıl evrimleştiğine dair teorileri test etmek için özellikle umut verici hedefler” dedi. Elizabeth NewtonHannover’deki Dartmouth Koleji’nde fizikçi ve astronom.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…