Pilar López, presidenta de Microsoft Ibérica

Yapay zeka, önümüzdeki yıllarda değişimin motoru olacak

Pilar López, Microsoft Ibérica'nın başkanıPilar López, Microsoft Ibérica’nın başkanı

Avrupalı ​​şirketlerden yapay zeka projeleri geliştirmeye büyük ilgi var. Pilar López, Microsoft İspanya Başkanı EY’ye yaptırılan ve hazırlanması için bilgi talep ettikleri bir çalışmaya dayalıdır. ülkemiz dahil Avrupa’da 277 firmaya ve 300’e yakın kişiyle görüştük.

Microsoft İspanya başkanına göre, yapay zekadaki ilerlemeler İspanyol şirketlerinin inovasyonu hızlandırmaları, rekabet güçlerini artırmaları ve faaliyet sektörlerine liderlik etmeleri için yeni fırsatlar yaratıyor. Pilar López, “AI, şirketlerin operasyonlarını ve müşterileriyle ilişkilerini optimize etme şeklini değiştirecek, bu süreci hızlandırmak gerekiyor” dedi.

Ancak EY araştırmasının işaret ettiği gibi, İspanyol şirketleri yapay zeka geliştirme planlarında %32 olan Avrupa ortalamasının 12 puan altında.

Yapay zeka, İspanyol şirketlerinin inovasyonu hızlandırması için yeni fırsatlar yaratıyor

AI dağıtımı için yol haritası

Çalışmanın bir parçası olarak Microsoft, pilot projeler aşamasından çözümlerin uygulanmasına geçmek amacıyla Yapay Zekanın kuruluşlarda dağıtımını hızlandırmak için beş temel adımdan oluşan bir yol haritası tanımladı.

1.- Stratejik tutarlılık ve önceliklendirme: Kuruluşların kilit alanlarının her birinde kapsamını ve özel iş ihtiyaçlarını tanımlayın. Müşteri deneyimi, operasyon optimizasyonu, yetenek yönetimi ve ürün ve hizmetlerin dönüşümü.2.- CEO liderliği: AI, en üst düzeye çıkarılması gereken stratejik bir şeydir3.- Stratejik ortaklarınız olsun: Beceri geliştirmeye odaklanarak gerekli becerilere sahip olun.4.- Veri gizliliği: Geçerli verilere izin veren bir veri stratejisi tanımlayın.5.- Güven oluşturun: Yapay zekanın mahremiyet ve güvenliği garanti eden etik bir tasarımdan geliştirilmesini düşünen “önce insan, sonra teknoloji” yaklaşımını seçmek esastır.

Pilar Lopez, bir AI geliştirmesi gerçekleştirmek için her düzeyde güven oluşturmanın çok önemli olduğundan ve bunun için gizlilik ve veri kontrolünün çok önemli olduğundan emin oldu. Microsoft İspanya başkanı, “Yapay zeka, verileriniz kadar iyi veya kötü olacak” dedi. Şirket, İspanya’da, Telefónica ile Aura, Bodega Pazo de Señorans veya Futbol Ligi gibi AI’nın çok mevcut olduğu bazı projeler yürütüyor. Yönerge, “Yapay zekanın başarılı kullanımı rekabet avantajları yaratır” dedi.