“Yalnızca insani” şeyler olabilir, ancak kültür bunlardan biri değil: Bu harika derleme, hayvan kültürünün bir anekdottan çok daha fazlası olduğunu gösteriyor.

Ultra hafif bir uçağı sanki geleneksel bir göç yoluymuş gibi takip eden bir avuç turna, yeni otlak alanlarına duyulan ihtiyaçla göç etmeyi öğrenen asırlardır yerleşik koyunlar; yapabilen maymunlar İnsanlardan öğrendiklerini nesilden nesile aktarmak; Çocuklarını akrep veya kambur balina avlamak için eğitmek için iğnesiz akrepler tedarik eden fundalıklar, suyun yüzeyini kullanarak “yeni bir beslenme şekli” geliştirmiş ve bunu sadece 20 yıl içinde tüm dünyaya yaymıştır.

Bütün bunlar, öyle görünmese de, kültürdür. Ve eğer öyle görünmüyorsa, bunun temel nedeni, uzun bir süre boyunca kültürün yalnızca insani bir özellik olduğunun varsayılmasıdır. Ancak, “Giderek artan bir kanıt, durumun böyle olmadığını gösteriyor«.

Bizi benzersiz yapan şey şimdi bizi herkes gibi yapıyor

Anthony Delanoix Btqt9i0krag Unsplash

Doğrusu bu bir yenilik değil.Son 70 yılda, Araştırmalar sürekli olarak hayvan kültürünün sadece bir anekdot olmadığını göstermiştir.ancak hayvanlar alemi boyunca uzanır ve kara, deniz ve hava yoluyla çok sayıda omurgalı ve omurgasıza ulaşır. Bunu kanıtlamak için, ‘Science’, Andrew Whiten’ın bu kültürel uygulamaların düzinelerce örneğini görebileceğiniz çok ilginç bir derlemesini yayınlıyor.

Bilimi sonsuza dek değiştiren yedi hayvan

Ama gerçekten kültür nedir? Pratik açıdan ve bu amaçlar için, başkalarından öğrenilen ve birbirini izleyen nesiller boyunca aktarılan her şey. Yani davranışlar, sosyal öğrenme dinamikleri ve bilişsel beceriler aracılığıyla filtrelenen şeydir. İşin aslı şu ki, tüm bu araştırmaların sonuçlarını kendimiz olarak kabul edersek, doğaya aynı gözle bakamayız.

{«file»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/55/9c/03/600180cf4bd22fc848/default-standard-1080.mp4″,»image»:»https:// webediaespana.delivery.content-hub.app/image/5e/74/22/600181553bef0793dd/original/change-climatico.jpeg»}

Geriye sadece hayvan kültürleri fikrinin koruma, refah ve hepsinden önemlisi hayvan toplumlarının evrimini anlamak için radikal etkileri olduğunu kabul etmek kalıyor. Dahil, şimdi evet, bizim.

Resim | sonika agarwal

– Haberler “Yalnızca insani” şeyler olabilir, ancak kültür bunlardan biri değil: Bu harika derleme, hayvan kültürünün bir anekdottan çok daha fazlası olduğunu gösteriyor. aslen yayınlandı Xataka Javier Jimenez tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…