Xiaomi’nin yeni Mi MIX Fold’u, yeni sıvı lensiyle fotoğrafçılıktaki kalıpları kırıyor: nedir ve bu teknolojinin nasıl çalıştığı

Akıllı telefon üreticileri neredeyse nesiller boyu terminallerinin kameralarında yenilikler sunuyor. Bununla birlikte, çok azı, Xiaomi’nin yeni piyasaya sürdüğü teknolojinin kağıt üzerinde alaka düzeyine sahiptir. Şu anda sadece yeni amiral gemisi modeli Mi MIX Fold buna sahip olacak, ancak bu yenilik vaat ediyor. derin bir etki cep telefonu fotoğrafçılığında.

Sıvı lensler bazı endüstriyel uygulamalarda birkaç yıldır kullanılmaktadır, ancak şimdiye kadar hiçbir marka bu teknolojiyi tüketici pazarına sunmamıştır. Bu tam olarak Xiaomi’nin elinden yeni değişen şey. Her halükarda, gerçekten önemli olan bu yeniliğin, bazı sınırlamaları ele almak akıllı telefon kameraları tarafından empoze edilmiştir. Ve bu çok olumlu.

Ancak bu yeni cep telefonunu kendi tesislerimizde etraflıca inceleme fırsatı bulur bulmaz çözebileceğimize dair bazı şüpheleri de beraberinde getiriyor. Doğru bir şekilde değerlendirene kadar, bu teknolojinin neden dikkat etmemiz için yeterince ilginç olduğunu birlikte keşfetmeyi öneriyoruz. Ve hepsinden önemlisi, elde etme olasılığını tartmamız için elinde ne var? oyunun kurallarını değiştir akıllı telefon fotoğrafçılığında.

{«videoId»:»x80ag05″,»autoplay»:true,»title»:»MI MIX FOLD HAKKINDA HER ŞEY: Xiaomi’nin SÜRPRİZLER yüklü olarak gelen KATLANABİLİR TELEFONU»}

Göründüğü gibi: içinde sıvı olan bir lens

Kamera lensleri, ışığı bozmadan sensöre taşımaktan, mümkün olan en az geometrik bozulmayı sağlamaktan ve renk sapmalarını en aza indirmekten sorumludur. Bu kolay bir iş değildir ve bununla başa çıkmak için genellikle başvururlar. çeşitli cam lensler örtüşen.

Bu lenslerin her birinin kalitesi ve üretildikleri hassasiyet izini bırak Bazı cep telefonu markalarının üst düzey modelleri için optik blokların ince ayarı konusunda uzmanlaşmış şirketlere yönelmesine neden olan fotoğraflarımızda. Carl Zeiss ile ittifak kuran Sony ve Leica optiğine bağlı Huawei gibi diğer şirketler arasında yıllardır takip ettikleri strateji bu.

Geleneksel lenslerin aksine, sıvı lensler eğriliklerini değiştirebilir. ve optik özellikleri. Bu onun süper gücü

Sıvı lensler çok farklı bir yol izler. Ve dikkatlice yontulmuş cam levhalar değiller; oluşan optik bloklardır. berrak bir sıvı kapalı tutulmasına izin veren iki ince katı ve şeffaf tabaka arasında kapsüllenmiştir.

Bu lensin sırrı, mümkün olmasıdır. eğriliğini manipüle etmek Elektromekanik bir cihaz kullanarak, bu nedenle geleneksel lenslerin aksine, sıvı lenslerin şekli sabit değildir. Ve optik özellikleri de değildir. Bu onun süper gücü.

sıvı lens

Kağıt üzerinde, sıvı lenslerin cep telefonlarına entegre edilmelerini çok ilginç kılan iki büyük avantajı vardır: tek bir sıvı lens, birkaç geleneksel lensle aynı işi yapabilir, bu da yerden tasarruf etmemizi sağlar (akıllı telefonlarda çok değerli bir özellik) ; ve ek olarak, eğriliklerini değiştirme yetenekleri, üzerinde hareket etmelerine izin verir. odak ve odak uzaklığıböylece bu teknolojiyle donatılmış tek bir optik ünite birkaç klasik optiğin yerini alabilir.

Geleceğin fotoğrafçılığını kazanmak isteyen marka, mobil fotoğrafçılık yazılımında neler olduğuna bakmak zorunda kalacak.

Bu nitelikler, Xiaomi’nin yeni Mi MIX Fold’un geliştirilmesi sırasında tam olarak yararlandığı özelliklerdir. Aşağıda yayınladığımız slaytta da görebileceğiniz gibi, bu cep telefonu üç kamera ve çok sayıda sensör içeriyor, ancak Çin markasına göre elimize geçiyor. dört kamera işlevi. Dördüncü birim nerede? Hiçbir yerde.

Bildiklerimizi göz önünde bulundurarak, üç kameradan birinin optik özelliklerini değiştirmek ve bize sunmak için sıvı bir lens kullandığını tahmin edebiliriz. çift ​​kamera işlevi. Xiaomi’nin sunumu sırasında anlattıklarına sadık kalırsak, bu ikili “kişiliği” uygulayan kamera, bir kamera ile fotoğraf çekmemizi sağlayan telefoto lenstir. yakınlaştırma üç büyütmeye kadar lens ve aynı zamanda, optik özelliklerini minimum 3 cm mesafede odaklanacak şekilde değiştirerek bir makro kamera görevi görür.

3 sensör

Bunlar, bu teknolojinin bizi ikna etmek için üstesinden gelmesi gereken zorluklar.

Kağıt üzerinde bu yenilik çok iyi görünüyor. Sıvı lens teknolojisine dayalı bir optik bloğun cep telefonları alanında bize sunduğu avantajlar çekici çünkü bu cihazlarda çok değerli bir kaynağı optimize etmeye yardımcı oluyor: boşluk. Ek olarak, iki veya üç kameranın işlevselliğini kapsayabilen sıvı lensli bir kamera geliştirmek, birkaç bağımsız birimi tercih etmekten daha ucuza gelebilir.

Bu kadar net olmayan şey ise bu teknolojinin bize bir görüntü kalitesi sunmasıdır. gerçekten karşılaştırılabilir iyi uygulanmış bir geleneksel optiğin bize önerdiği. Yeni Mi MIX Fold’u etraflıca inceleme fırsatımız olduğunda telefoto lens ve daha az oranda makro kamera ile çekeceğimiz fotoğrafların geometrik bozulmaları ve renk sapmalarını kontrol altında tutup tutmadığını kontrol edeceğiz. Çok yakında şüpheleri ortadan kaldırabileceğimizi umuyoruz.

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler Xiaomi’nin yeni Mi MIX Fold’u, yeni sıvı lensiyle fotoğrafçılıktaki kalıpları kırıyor: nedir ve bu teknolojinin nasıl çalıştığı aslen yayınlandı Xataka Juan Carlos Lopez’in fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…