WinSCP ile bilgisayarlar arasında güvenli ve ücretsiz olarak dosya aktarın

Bilgisayarımızdan dosya göndermek söz konusu olduğunda, farklı yollarımız var, en çok kullanılan ve en hızlı yol bir FTP istemcisi aracılığıyla göndermek. Ondan dosyaları seçebilir ve onları güvenli bir şekilde indirebilmek için bilgisayarımızdan başka bir bilgisayara gönderebiliriz. Bununla birlikte, STP ve SCP gibi daha da güvenli olmaları ile karakterize edilen başka şifreleme mekanizmaları da vardır. Onlarla çalışabilmek için aşağıdaki gibi özel bir programa ihtiyacımız olacak: WinSCPbundan sonra bahsedeceğiz.

WinSCP, farklı protokollerle birden çok sunucuya bağlanmamızı sağlayan bir programdır. Bu popüler müşteri SFTP, FTPS ve SCP, WebDAV veya S3 Windows için ücretsiz ve açık kaynak. Ana işlevi, yerel bir bilgisayar ile uzaktan bağlı bir bilgisayar arasında dosya aktarımıdır. Bunun ötesinde, temel komut dosyası oluşturma ve dosya yönetimi özellikleri de sunar.

Bu programla, desteğini çok çeşitli protokollere genişleterek, her türlü dosyayı grafiksel kullanıcı arayüzünden harika görsel kaliteye sahip basit bir şekilde uzaktan aktarabileceğiz. Ayrıca, entegre metin düzenleyicisi veya iki dizin arasında otomatik senkronizasyon gibi bazı çok pratik işlevlere de sahiptir.

Ana özellikleri WinSCP’de bulabileceğimiz şeyler şunlardır:

 • Grafik kullanıcı arayüzüne sahiptir
 • İspanyolca da dahil olmak üzere birçok dile çevrilmiştir.
 • Windows ile tam entegrasyona sahiptir.
 • Dosyalarla tüm olağan işlemleri gerçekleştirmenizi sağlar
 • Diğer protokoller arasında SFTP ve SCP desteği
 • Yarı otomatik veya otomatik dosya senkronizasyonu.
 • Entegre metin düzenleyici
 • Etkileşimli klavye, ortak anahtar ve Kerberos (GSS) ile parola doğrulama desteği.
 • SSH ile tam ortak anahtar kimlik doğrulama desteği için Pageant ile entegrasyon yeteneği.
 • Explorer ve Commander tabanlı arayüzler.
 • İsteğe bağlı olarak sitede saklanan bilgileri bir ana şifre ile koruyabilirsiniz.

WinSCP, uzaktan aktarımı hızlı bir şekilde gerçekleştirmemize yardımcı olacak

Uygulamayı çalıştırdıktan sonra yapmamız gereken ilk şey WinSCP’yi bir web sunucusuna bağlamak. Bunu yapmak için, sunucunun adı veya IP’sinin yanı sıra sunucuya erişmek için bir kullanıcı adı ve şifre ile birlikte aktarım protokolünü (SFTP, FTPS ve SCP, WebDAV veya S3) seçmeliyiz. Port numarası seçimi, seçmiş olduğumuz transfer protokolüne göre otomatik olarak yapılır. Program aynı zamanda şu imkanı da sunmaktadır: bağlantılarımızı kaydet ve hatırla bu yüzden sadece ilk kez bağlantı kuracağımız zaman bu verileri girmemiz gerekiyor.

WinSCP yeni bağlantı

Dosyaları sadece sürükle ve bırak ile aktarın

Bağlandıktan sonra, modu seçip seçmememize bağlı olarak değişen bir arayüz ile ana menüsü görünecektir. Komutan veya Gezgin, ilk seçenek daha çok tavsiye ediliyor. Bu durumda, uzak dizin sağdayken solda yerel bilgisayarda bulunan klasörleri görebileceğimiz iki bölüme ayrılmış bir ekran buluyoruz.

WinSCP arayüzü

Şu andan itibaren, bir bilgisayar ile diğeri arasında herhangi bir dosya hareketinin gerçekleştirilmesi, basitçe ilgili panele sürükleyip bırakarak yapılır. Program, göndermek istediğimiz dosyanın boyutu veya türü ile ilgili sorunlar sunmuyor. Ek olarak, dosya ve klasörleri toplu halde göndermenize izin verir ve Windows bağlam menüsüne mükemmel şekilde entegre olur, böylece herhangi bir aktarımı doğrudan oradan başlatabilirsiniz.

Komutlar sekmesinden en iyi özellikleri bulun

Arayüzün üst kısmında bulduğumuz sekmelerden Komutlar sekmesi, dizin karşılaştırma, klasör senkronizasyonu, dosya arama, Putty’de açma veya Terminal’i açma gibi işlevleri bulacağımız için özellikle kullanışlıdır. Bu seçenekler arasında en göze çarpanı, sadece üzerinde değişiklik yaptığımız dosyaları transfer etmemize izin veren klasörler arası senkronizasyon olabilir, böylece veriler her zaman sunucuda her zaman güncel tutulacaktır.

Seçenekler sekmesinden programı size uyacak şekilde yapılandırın

Tüm WinSCP parametrelerini beğenimize göre yapılandırmak için Seçenekler sekmesine erişebiliriz. Buradan bir ortam yapılandırabiliriz ve bu şekilde arabirim türü arasında geçiş yapabilir, her birini yapılandırabilir ve hatta dili değiştirebiliriz. Ağ, Güvenlik, Kayıtlar, Uygulama Entegrasyonu, Komutlar ve Depolama bölümlerinin yanı sıra panellerinizi veya dahili düzenleyicinizi de yapılandırabiliriz.

WinSCP Seçenekleri

Ücretsiz İndir WinSCP

WinSCP, figürü altında açık kaynaklı bir yazılımdır. GNU Genel Kamu Lisansıolarak indirilebilir, böylece Bedava web sitenizden. Hem 32 bit hem de 64 bit sistemler için XP’den Windows 10’a kadar tüm sürümlerinde Windows işletim sistemiyle uyumludur. Kurulumu, herhangi bir zamanda istenmeyen üçüncü taraf yazılımlara gizlice girmeye çalışmadan sihirbazı aracılığıyla basit bir şekilde gerçekleştirilir. Bu sırada yapmamız gerekecek görünüşünü seç veNC (Total Commander) veya Explorer sürümü arasında.

WinSCP görünümü seç

WinSCP için şu anda mevcut olan en son sürüm 5.17.10 geçmiş ışığı gördü 26 Ocak 2021bu nedenle hem geliştiricilerinden hem de kullanıcı topluluğunun kendisinden büyük bir destek ve güncelleme politikasına sahiptir.

WinSCP’ye Alternatifler

Farklı SFTP, FTPS ve SCP istemcileri aracılığıyla çeşitli bilgisayarlar arasında uzak bağlantılar kurabileceğimiz bir program arıyorsak, dikkate alabileceğimiz bazı WinSCP alternatifleri öneriyoruz.

siber ördek

FTP, SFTP ve WebDAV protokollerinin yanı sıra S3, Azure, Amazon veya OpenStack gibi bulut depolama sunucularıyla uyumlu bir istemcidir. Dosyaları TAR ve ZIP formatlarında kaydetmenize olanak tanıyan SSL ve SSH şifreleme sistemi ile uyumluluk sunar. Ayrıca, belgeleri değiştirmek için bir dosya düzenleyiciye ve verilerimizin aktarımında daha fazla güvenlik için bir kriptomatör işlevine sahiptir. Bu linkten ücretsiz olarak indirebiliriz.

Akıllı FTP

Bu uygulama, FTP, FTPS, FTPES ve SFTP protokollerini desteklemesiyle karakterize edilir. Diğerlerinin yanı sıra Google Drive, OneDrive gibi bulut depolama hizmetleriyle de uyumludur. Otomatik dosya senkronizasyonu için yerleşik bir terminal öykünücüsü, bir metin düzenleyicisi ve LastPass, keePass gibi parola yöneticileriyle uyumluluğu vardır. SmartfTP’yi buradan ücretsiz olarak indirebiliriz.

filezilla

Windows, Linux veya macOS gibi farklı işletim sistemlerinin yanı sıra veri aktarımında daha fazla güvenlik için SFTP ve FTPS şifrelemesi ile uyumluluk sunan en popüler FTP istemcisidir. Bununla, herhangi bir dosyayı yeniden adlandırabilir, kopyalayabilir, taşıyabilir veya silebilir, ayrıca 4 GB’a kadar olan verileri gönderebilir ve indirebiliriz. Resmi web sitesinden ücretsiz olarak indirebiliriz.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…