WinRAR’a bir alternatif mi arıyorsunuz? 7-Zip’i ücretsiz deneyin

Bugün dosya sıkıştırıcılar, bilgisayarımızın parçası olan sayısız program ve uygulamanın bir öğesi haline geldi. Bir dosya sıkıştırıcı, bir dosyanın alanını azaltmanın yanı sıra birkaçını tek bir dosyada gruplayabildiğinden, sabit sürücümüzdeki alanı azaltmamıza yardımcı olur. Bu tür programlar içinde en popüleri WinRAR’ı elbette biliyoruz. Başlıca dezavantajı ücretli olmasıdır, bu nedenle iyi bir alternatif arıyorsak, tercih edebiliriz. 7-Ziphangi hakkında konuşacağız.

7-Zip, GNU LGPL lisansı altında ücretsiz ve açık kaynaklı bir yazılımdır. sıkıştırma ve dekompresyon dosya sayısı. Program 1999 civarında piyasaya sürüldü ve popüler WinRAR ve WinZip’e mükemmel bir alternatif olarak kendini konumlandırdı, çünkü bunlarla aynı veya daha iyi seçeneklere sahip ve kullanımı için herhangi bir ücret ödemeye gerek yok.

Bu uygulama, kendi dosya formatına sahip olması ve kullanması ile karakterize edilir. .7z. Standart sıkıştırma formatı .7z dosyaları olmasına rağmen, diğer birçok sıkıştırma algoritmasını okuma ve kullanma yeteneğine de sahiptir.

Bu dosya sıkıştırıcı ve sıkıştırıcı, dosyayı parçalara bölmek istememiz durumunda, çeşitli dosya veya klasörleri bir veya hatta birkaçı halinde gruplandırma yeteneğine sahiptir. Ayrıca, kendi kendine açılan yürütülebilir dosyalar oluşturmamıza da olanak tanır. Bu şekilde, sadece bir dosyaya tıklayarak geri kalan dosyaların tüm içeriğini çıkarabileceksiniz.

Bu uygulamanın sahip olduğu ana özellikler şunlardır:

  • LZMA ve LZMA2 algoritmaları ile 7z formatında yüksek sıkıştırma oranına sahiptir.
  • Desteklenen sıkıştırma biçimleri: 7zXZ, BZIP2, GZIP, TAR, posta kodu ve WIM.
  • Desteklenen dekompresyon biçimleri: ARJ, CAB, CHM, CPIO, CramFS, DEB, DMG, FAT, HFS, ISOLZH, LZMA, MBR, MSI, NSIS, NTFS, RARRPM, SquashFS, UDF, VHD, WIM, XAR ve Z.
  • ZIP dosyaları için WinZip’ten %2-10 daha iyi sıkıştırma oranı
  • 7z ve ZIP dosya formatlarında güvenli AES-256 şifrelemesini destekler
  • 7z formatında kendi kendine açılan dosyalar için destek
  • Windows arayüzü ile sorunsuz bir şekilde bütünleşir
  • Dosya yönetimi için grafik versiyonu vardır
  • Komut satırı sürümü var
  • 79 dilde mevcuttur

7-Zip ile dosyaları hızla sıkıştırın ve çıkarın

Uygulamayı çalıştırdığımızda, ana menüsü bir basit arayüz ve tamamen İspanyolca, bu tür programların yönetimi konusunda fazla bilgimiz olmasa bile programı verimli bir şekilde yönetmemize ve dolaşmamıza yardımcı olacak. En üstte, bu programın bize sunduğu tüm seçeneklere erişebileceğimiz, sekmelerle düzenlenmiş klasik araç çubuğunu görüyoruz.

7-Zip arayüzü

Dosyaları ve klasörü sıkıştırma için sürükleyin

Kullanmaya başlamak için sıkıştırmak istediğimiz herhangi bir dosya veya klasörü sürükleyip bırakarak başlayabiliriz. Bu yapıldıktan sonra, sıkıştırma için istediğimiz dosya biçimini (7z, bzip2, gzip, tar, zip, xz veya wim) seçebileceğimiz bir pencere açılacaktır. Seçildikten sonra, en hızlıdan ultraya kadar sıkıştırma seviyesini seçebiliriz. Daha sonra sıkıştırma türünü seçmemize izin verir (LZMA2, LZMA, PPMd veya BZip2).

7-Zip arşiv ekle

Sıkıştırma için seçtiğimiz dosya biçiminin türüne bağlı olarak, iyi korunması için ona şifreleme eklemek mümkün olmayacaktır. Bunun için istenilen şifreyi yazabiliriz. Bunun için sadece şu yöntemle yapılacaktır. AES-256 şifreleme, dosyamız için maksimum güvenliği garanti eder. Ek olarak, ilgili kutucuğu işaretleyerek dosya adlarını şifrelemek mümkün olacaktır. Bitirdikten sonra “Tamam” a tıklayın ve dosyamız başarıyla sıkıştırılmış olacaktır.

Arayüzünden dosyaları arayın ve sıkıştırın

Arayüzünden, sıkıştırılacak veya sıkıştırılacak dosya ve klasörlere göz atmak ve aramak da mümkün olacaktır. İstediğimiz durumda herhangi bir dosyayı çıkar, kolayca yapabiliriz. Sadece arayüzü aracılığıyla sabit diskimizde aramamız gerekiyor ve bir kez bulunduğunda dosyaya çift tıklayarak içeriğini kontrol edebiliriz. Çıkarmak istediğimizde ise üst kısımda bulunan “Çıkar” butonuna tıklamanız yeterlidir.

7-Zip çıkartılacak dosyanın yerini tespit edin

“Çıkart” düğmesine tıkladığınızda, dosyayı açmak istediğimiz yolu ve yeni dosyaya vermek istediğimiz adı belirtmemiz gereken yeni bir pencere görünecektir. Dosyanın bir şifresi olması durumunda, bunu belirtmeliyiz. Yinelenen kök klasörü silme, tekrarlanmaması için dosyanın üzerine yazma ve dosyanın güvenliğini geri yükleme seçeneğimiz de var. Bu program, oldukça hızlı bir açma işlemine sahip olmasıyla karakterize edilir, ancak süresi hem dosyanın büyüklüğüne hem de bilgisayarımızın gücüne bağlı olacaktır.

7-Zip çıkarma dosyası

7-Zip’i Ücretsiz İndirin

Herhangi bir dosyayı sıkıştırmak ve açmak için 7-Zip kullanmak istiyorsak, onu web sitesinden indirebilir ve kullanabiliriz. Bedava hem ev hem de ticari kullanım için. Linux, macOS ve Windows (10 / 8 / 7 / Vista / XP / 2019 / 2016 / 2012 / 2008 / 2003 / 2000) gibi çoklu platformlar için 32-bit ve 64-bit sürümlerinde mevcuttur. Çok hafiftir, neredeyse hiç yer kaplamaz ve Windows dosya gezgini ile mükemmel bir şekilde bütünleşir.

Windows için 7-Zip’in mevcut en son sürümü, 19.00 karşılık gelen 21 Şubat 2019. Şu anda 9 Mart 2021’e karşılık gelen 21.01 alfa sürümüne sahip, bu nedenle kararlı bir sürüm olarak kullanılabilir olduğunu görmek için fazla beklememeliyiz.

7-Zip’e alternatifler

Dosyaları sıkıştırmak ve açmak için bir program arıyorsak, aşağıda sunduğumuz gibi diğer alternatifleri de dikkate almalıyız.

WinRAR

En popüler dosya sıkıştırıcı Windows, Linux ve macOS için mevcuttur. Diğerleri arasında RAR, ZIP, 7Z, ARJ, CAB gibi dosya formatlarıyla uyumludur. Hasarlı dosyaları ve birimleri kurtarma, çok ciltli ve kendi kendine açılan arşivler oluşturma yeteneğine sahiptir. WinRAR, bu bağlantıdan indirebileceğimiz 40 günlük tam işlevsel bir deneme sürümüne sahiptir.

BandiZIP

Bu program ile dosyaları rahat ve hızlı bir şekilde sıkıştırıp açabileceğiz. Diğerleri arasında ZIP, TAR, EXE gibi formatlarla uyumludur. ISO ve RAR dahil olmak üzere 30’dan fazla farklı formatı açmak da mümkündür. Ayrıca, AES-256 şifreleme algoritmasını destekleyen bir parola ile dosyaları sıkıştırma olanağına sahiptir. Ayrıca boyutu 4 GB’tan büyük dosyaların sıkıştırılmasını da destekler. BandiZIP’in buradan indirebileceğimiz ücretsiz bir sürümü var.

IZArc

Windows için bu sıkıştırıcı, diğerlerinin yanı sıra ISO, RAR, ZIP gibi bazı popüler formatların öne çıktığı çok sayıda formatı desteklemesiyle karakterize edilir. Bağlamsal menüsü aracılığıyla Windows Gezgini ile tam entegrasyona sahiptir. Ayrıca, AES-256 algoritmasını kullanarak dosyaları güvenli bir şekilde şifrelemek için uyumluluk sunar. IZArc web sitesinden ücretsiz olarak indirilebilir.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…