Windows’un bu bitmemiş sürümlerini bilmiyor olabilirsiniz

Bu noktada, en azından şimdilik, Windows’un masaüstü bilgisayarlar için referans işletim sistemi olduğundan kimsenin şüphesi yok. Bu değişecek gibi görünmüyor, yani Microsoft bunun sorumlusu, uzun yıllar böyle devam edin. Ama orada Windows sürümleri Redmond’un planlarının bir parçası olmalarına rağmen bu gerçekleşmedi.

Şu anda kullanım ve pazar penetrasyonu açısından Windows 10’un ön planda olduğu yazılım devi, buraya gelmek için yıllardır sistemler, platformlar ve programlar sunuyor. Aslında bugünün ilk versiyonundan pencerelerözellikle bu firma için başarılar ve yankılanan başarısızlıklarla birlikte onlarca yıl geçti.

Elbette çoğunuz aşağıdaki gibi sürümleri sevgiyle hatırlıyorsunuzdur: Windows XP ve Windows 7 zaten neredeyse ortadan kayboldu. Aksine, kamuoyunda çok daha az kabul görmeyenler de var. Bu durum Görünüm veya ME, diğerleri arasında. Elbette, belki de hepinizin bilmediği şey, aynı zamanda Redmond’unkiler tarafından nihayet iptal edilen Windows projeleri veya sürümleri olduğudur.

tarafından planlanan veya başlatılan işletim sistemlerine atıfta bulunuyoruz. yazılım şirketi, ama sonunda iptal ettiler. Bunları bilmeyenleriniz için Windows’un var olmayan bu sürümlerinden bahsedeceğiz.

Dosya Gezgini Windows 95 Windows Sürümleri

Windows Kahire

Bu, işletim sisteminin bir versiyonuydu. microsoft 1991’de duyuruldu ve Kahire kod adı verildi. Daha sonra firma, 1995 yılına kadar içinde bulunduğu çalışma olan 1992 yılında geliştirme çalışmalarına başladı. Ancak, proje için gösterilen tüm çabalara rağmen sonunda iptal edildi.

Ancak, daha sonra olduğu gibi, özelliklerinin bir kısmı diğer projelere aktarıldığından, tüm çalışmalar boşuna değildi. Windows NT 4.0bu temelde oluşturuldu.

Windows Nashville

Başlangıçta popüler işletim sisteminin layık bir halefi olduğu düşünülen bir işletim sistemi olan Windows Nashville’den de bahsedebiliriz. Windows 95. Aslında Windows 9x ailesindeki tamamı 4.10 çekirdeğe dayanan ikinci sistem olması planlanmıştı. Proje 1995 yılı boyunca başladı ve ertesi yıl başlatılması planlandı. Ancak, diğer projelerin yanı sıra bir kısmı Windows 98’in bir parçası olmasına rağmen, aynı zamanda unutulmaya da başladı.

Windows Neptün

Elbette aynı zamanda birçoğunuz da özlüyor Windows NT, markanın bir başka kriteri. Neptün hakkında konuştuğumuzda, ev kullanıcıları için Windows NT’nin ilk sürümü olacak olan şeyden bahsediyoruz. Geliştirilmesi 1998 ve 1999 yılları arasında gerçekleştirildi ve lansmanı 2001 için planlandı. Ancak bu, 2000’in başlarında iptal edildiğinden ve Odyssey projesine katıldığı için sonu iyi gitmeyen başka bir sistemdi, hepsi sonunda bir parçası olmak için Odyssey projesine katıldı. efsanevi hem de sevgili Windows XP.

pencereler macerası

Bilmeyenler için, bu diğer yazılım parçası başlangıçta Windows 2000. Gelişimi daha önce bahsettiğimiz Neptün’e paralel olarak yürütüldü ancak bu da iptal edildi. Ancak önceki durumda olduğu gibi, hepsi kaybolmadı, çünkü yolculuk sonunda XP’nin bir parçası oldu. Bu nedenle, gördüğümüz gibi, bu Microsoft işletim sistemi projelerinden bazıları hiç gün ışığına çıkmasa da, kısmen daha sonraki projelerde büyük önem taşıyordu.

Windows Uzun Boynuzlu

Bu, o zamanlar en çok ses getiren Microsoft tarafından henüz başlatılmamış projelerden biridir. Longhorn ile sistemin bir parçası olarak adlandırılan bu versiyonlarından bir diğerine atıfta bulunuyoruz. Windows ailesi ve bu 2002’de gelişmeye başladı. İlk başta planlar bunun Windows XP için küçük bir güncelleme olmasıydı. Ancak zamanla proje büyümeye başladı ve daha birçok fonksiyon ve özellik eklendi.

Bütün bunlar, kararlılık hatalarıyla dolu bir projeye yol açtı, bu nedenle ilk testler oldukça kararsız ve dolayısıyla geçersiz hale geldi. Yazılım şirketinin 2004 yılında geliştirmeye başka bir yaklaşım benimseme ve Longhorn’u iptal etme kararı aldığı noktaya geldi. Sonunda, tüm bu çabalar tartışmalı sonuçlara yol açtı. Windows Vista çoğunluğun çok az sevdiğini.

Windows Blackcomb

Son olarak, başlangıçta XP’nin halefi olacak olan, ancak entegre edeceği birçok yeni işleve sahip olan işletim sistemi Blackcomb hakkında konuşacağız. Ancak aylar içinde Microsoft, bu gelişmelerden birkaçını yukarıda bahsedilen Longhorn’a getirmeye karar verdi. Bu, Blackcomb’un gelişimi odakta değiştiğinde, sonunda sona erdiği anlamına geliyordu. viyana projesi Ve Windows 7 nihayet bu şekilde ortaya çıktı, eminim çoğunuzun hala özlemini çektiğiniz şey bu.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…