Windows’u daha özel yapın: Uygulamalarınızın izinlerini bu şekilde değiştirin

Çoğunuzun zaten ilk elden gördüğüne eminim, Windows 10 sistemi büyümeye devam ediyor. Bunun için zamanla ihtiyaçlarımızı karşılayacak yeni işlevler ve uygulamalar ekler. Ancak aynı zamanda bu konuda mahremiyetimize özen göstermemiz de önemlidir. Bu nedenle, bir göz atmalıyız Windows 10 uygulama izinleri ve neye ihtiyacımız olduğunu özelleştirin, bakalım nasıl olacak.

Akılda tutulması gereken ilk şey, işletim sisteminin kendisinin çok sayıda program ve giriş özelliği içermesidir. Dünyadaki masaüstü bilgisayarlar için en yaygın kullanılan sistemden bahsetmemiz boşuna değil, bu yüzden karmaşıklığı artıyor. Tüm bunlarla birlikte, gerçekten bunları başaran şey Redmond bize bilgisayarın günlük kullanımında daha fazla çok yönlülük ve kullanımında rahatlık sunmaktır. Ancak bildiğimiz gibi, bu zamanlarda daha çok teknolojideki işlevsellik her şey değildir.

Aynı zamanda, son derece önemli diğer birçok faktörü de dikkate almalıyız. Bunlar arasında kişisel verilerimizin güvenliğini ve gizliliğini veya bilgisayar kullanım türlerini buluyoruz. Ve bu, kendi microsoft bazen bu konuda işimizi çok kolaylaştırmıyor.

Windows 10 gizliliği nasıl iyileştirilir

Her şeyden önce, çalışırken aklınızda bulundurmanız veya en azından bilmeniz gereken bir terim Windows 10, telemetridir. Burada bahsettiğimiz konu hakkında bize bir fikir vermesi açısından, sistemin yaptığı kullanıcı verilerinin otomatik olarak toplanması ile ilgilidir. Bunlar anonim olarak Microsoft’a gönderilir. Yazılım şirketi, bunun kullanıcı alışkanlıklarını öğrenmek ve yazılımını geliştirmek için sağlıklı bir amaç için yapıldığını iddia ediyor. Ama tabi bu tahmin edebileceğiniz gibi çoğu insanın sevmediği bir şey.

Bu nedenle, bunu doğal olarak kaldıramasak da telemetri tamamen, evet çalışmasını en aza indirebiliriz. Bu şekilde, aslında elde ettiğimiz şey, Windows 10’da çalışırken gizliliğimizi geliştirmektir. Size anlattıklarımızı elde etmek için, sadece uygulamasını açmamız gerekiyor. Ayar Win + I tuş kombinasyonu ile Ekrana gelen yeni pencerede bu durumda Gizlilik bölümüne gidiyoruz ve sağ panelde Yorumlar ve teşhislere tıklıyoruz.

Yorumlar ve teşhis pencereleri

Burada sadece, İsteğe bağlı teşhis verilerinin yeri olan Gerekli teşhis verileri seçeneğini işaretlememiz gerekiyor. Bu şekilde, dünyanın devine gönderilen verileri mümkün olduğunca en aza indirmeyi başarıyoruz. yazılım.

Windows’ta uygulama izinleri nasıl değiştirilir

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Windows 10 bir işletim sistemi önceden yüklenmiş olarak gelen uygulamalar ve özelliklerle dolu. Tüm bunların mümkün olduğunca etkili bir şekilde çalışması için, PC ile günlük olarak gizliliğimizi doğrudan etkileyebilecek belirli unsurlardan yararlanırlar. Bu nedenle, aşağıda size Windows uygulamalarının kullandığı izinleri nasıl yöneteceğinizi ve böylece bilgisayarınızın gizliliğini nasıl artıracağınızı öğreteceğiz.

Ve bazı Microsoft uygulamalarının ve hatta oyunların Microsoft’un belirli işlevlerinden yararlanmak için tasarlanmış olmasıdır. donanım ve bilgisayar yazılımı. Bununla size söylemek istediğimiz şey, bir fotoğraf uygulamasının bilgisayarın kamerasını veya bulunduğumuz yeri kullanması gerekmesinin mümkün olduğudur. Bunun bazı durumlarda çok faydalı olabileceği doğrudur, ancak göreceğimiz gibi onu kontrol etmemiz önemlidir.

Uygulama izinlerine nasıl erişilir ve izlenir?

Peki tüm bu anlattıklarımız için yine daha önce bahsettiğimiz Configuration uygulamasını kullanacağız. Göründüğünde, şimdi ne özelleştirmek için olsa da, Gizlilik seçeneğine de tıklıyoruz. Uygulamalar belirli bir ekipman özelliğini kullanabilirler. Bu yüzden sadece bu bölümün sağ paneline bir göz atmamız ve aşağı kaydırmamız gerekiyor.

Bu şekilde yorum yaptığımız bu panelin biraz ilerisinde, bizi ilgilendiren kısım olan Uygulama izinleri diye bir bölüm buluyoruz.

Uygulama izinleri

Aşağıda, izinlerini özelleştirmek için aradığımız işletim sisteminin uygulamaları listelenmiştir. Bu şekilde, her birinin erişebileceği öğeleri tek tek yönetme olanağına sahip olacağız ve böylece gizliliği geliştirmek işletim sisteminin

Windows uygulama izinlerini özelleştirin

Belirtmekte fayda var ki yorum yaptığımız bu bölümde konumumuzun önemine dair unsurlar, mikrofon ya da web kamerası buluyoruz. Ayrıca ilgili izinleri de izlemeliyiz. Posta, Takvim, Kişiler vb. Bilgisayarın ve işletim sisteminin alışılmış kullanımına bağlı olarak, bir öğenin veya uygulamanın izinlerini özelleştirmemiz gerekecek.

Size anlattıklarımızı elde etmek için önerdiğimiz ilk şey, burada bulduğumuz donanım öğelerine ve uygulamalara dikkatlice bakmanızdır. Bunlardan herhangi birinin izinlerini değiştirmek için, sadece pencerenin aynı sağ panelindeki üzerine tıklamamız gerekiyor. Bu öğelere erişirken ilk elden gördüğümüz gibi, programların o öğeye erişmesine doğrudan izin vermeme olasılığıdır.

İzinleri ayarla

Ancak bu konuda yapabileceğimiz tek şey bu değil. Bunu size söylüyoruz çünkü aynı zamanda izin vermek veya erişimi engelle bu belirli bileşene göre, bunu yapabilecek uygulamaları filtreleyebiliriz. Aynı pencerede, sol panelde biraz aşağı inerek bunu başarıyoruz.

Bağımsız izinleri özelleştirin

Bu şekilde bilgisayarda yüklü olan programlara ve seçilen bileşene bağlı olarak onu kullanabilecek uygulamalar görünecektir. Bu, her programın erişim iznini, programdan bağımsız olarak etkinleştirme veya devre dışı bırakma imkanı vermez. web kamerasıKonum, mikrofon, vb. Bu nedenle, kullanım ihtiyaçlarımıza bağlı olarak Windows’u daha özel ve güvenli bir sistem haline getirebiliriz.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…