Windows'tan Linux'a geçmek gerçekten bu kadar zor mu?

Windows’tan Linux’a geçmek gerçekten bu kadar zor mu?

Şu anda, Windows bilgisayarlar dünya çapında en çok kullanılanlardır. Ancak, Microsoft işletim sisteminin birçok kullanıcısı memnun değil ve özgür bir işletim sistemi olan Linux gibi başka bir platforma atlamaya gerçekten değip değmediğini merak ediyor. Ancak birçok durumda farklı bir şeyle yüzleşmenin zorluğuna dair şüpheler bu adımı atmaya engel oluyor.

Çoğu durumda, Windows’tan Linux’a adım atmanın zorluğu, ne tür bir kullanıcı olduğumuza bağlı olarak yansır. Gördüğümüz her şeyi beğenirsek, ne için olduğundan emin olmasak bile, değişiklik biraz karmaşık olabilir, ancak yalnızca günlük işleri kullanmamız gerekiyorsa, bu kadar karmaşık olmamalıdır.

Linux’un zorluğu, yaptığımız kullanıma bağlı olacaktır.

Linux için Windows’u değiştirmek söz konusu olduğunda, daha önce hiç kullanmadıysak, otomatik şanzımanlı bir arabayı manuel şanzımanlı bir başka araba ile değiştirmeye benzer olabilir. İlk başta bize biraz pahalıya mal olacak ama alıştıkça kendimizi daha rahat hissedeceğiz. Her şey, onu kullanacağımız kullanıma bağlı olacaktır. Sadece internette gezinmemiz, multimedya içeriği oynatmamız ve ofis işleri yapmamız gerekiyorsa, kullanımında büyük farklılıklar görmemeliyiz. Yapabileceğiz ortak uygulamaları kurun ve kullanın diğerleri arasında VLC, Skype, Chrome, Telegram, Spotify, GIMP, LibreOffice gibi.

vlc linux

Öte yandan, istediğimiz şey işletim sistemini yönetmeyi öğrenmekse veya etrafımızdaki her şeyle oynamayı seviyorsak, bu durumda bizim için daha karmaşık olabilir. Linux’un her şeyi yapmamıza izin vereceğini unutmayın, bu nedenle işletim sistemini bu seviyede tam olarak tanımak çok zaman, sabır ve saatlerce pratik gerektirir. Acemi kullanıcılar için aşağıdaki gibi dağıtımları denemek ilginç olabilir: Ubuntu Y Linux Darphanesi daha yönetilebilir ve dağıtımlardan kaçının Debian veya gevşek eşya ki bunlar çok daha karmaşıktır.

İlk başta, ne kadar küçük görünse de, herhangi bir değişiklik yapmak, işletim sistemini başlatırken ve öğrenirken doğal sayılabilecek hatalarla karşılaşmamıza neden olabilir. Örneğin, donanım her zaman kutudan çıktığı gibi çalışmayabilir ve tüm çevre birimlerini tanımayabilir, bu nedenle araştırmak ve bunları çalıştırmak için yapılandırmak zaman alabilir.

Çift Önyükleme veya sanal makine kullanmak, iyi bir başlangıç

Linux’a adım atarken şüphelerimiz varsa, Windows’tan kopmadan Linux’u denemek iyi bir başlangıç ​​olabilir. Bunun için bir seçebiliriz çift ​​önyükleme bu, bilgisayarımızın ihtiyaçlarımıza göre Windows veya Linux’u başlatmasını sağlar. Bu, sorun olması durumunda kendimizi Windows’tan ayırmamıza gerek kalmadan yavaş yavaş Linux evrenini keşfetmemizi sağlayacaktır. Ubuntu veya Linux Mint gibi bir dağıtım kurmak için tek ihtiyacınız olan bir flash sürücü ve dönüştürmeyi gerçekleştirmek için Rufus gibi bir programdır ve bir asistan tüm süreç boyunca size rehberlik edecektir.

Aynı şekilde, sanal makine kullanma Windows’ta farklı Linux dağıtımlarını denememize izin verebilir, bu da hangisinin bize en uygun olduğunu ve hangisinin ilk başta kullanımı daha kolay görünebileceğini kontrol etmemize ve ardından yavaş yavaş özelliklerine daha derine inmemize izin verir. Linux’un bazılarının daha karmaşık ve bazılarının kullanımı daha kolay olan birçok dağıtımı olduğunu unutmayın.

Makalenin orijinal kaynağını kontrol edin

Bunu severim:

Beğendim Doluyor…