Windows’ta Wi-Fi şifresi nasıl değiştirilir

Günümüzde internete kablosuz ağlar üzerinden bağlanmak çok yaygındır. Gittikçe daha uyumlu mobil cihazlarımız var ve bu, iyi bir ev Wi-Fi ağına ihtiyacımız olduğu anlamına geliyor. Bununla birlikte, bir diğer temel faktör güvenliktir. Ağ iyi korunuyor mu? Şifre doğru olmalıdır. Bu yazımızda nasıl yapabileceğimizi anlatacağız. Wi-Fi şifresini değiştir Windows’tan.

İyi bir Wi-Fi şifresi kullanmak neden önemlidir?

bu şifre Davetsiz misafirlerin hesaplarımıza ve bu durumda kablosuz ağlarımıza girmesini önlememiz gereken ilk güvenlik bariyeridir. Bu, güçlü ve karmaşık olan iyi bir anahtara sahip olmayı gerekli kılar.

normalde bizim yönlendirici fabrika şifresi ile birlikte gelir. Bu, bazen cihazın tam modelini bilerek bile bulunabilen genel bir anahtardır. Bu, bir davetsiz misafirin, doğru bilgiye sahip olmaları koşuluyla, çok fazla zorluk çekmeden ağımıza erişmesine izin verebilir.

Bu onu çok önemli kılıyor şifre değiştir. Ancak herhangi birini basitçe koymak yeterli değildir, ancak güvenli olmalı, bulmayı çok zorlaştıran unsurlar içermelidir. Örneğin harfleri (büyük ve küçük harf), sayıları ve diğer özel sembolleri kullanmaktan bahsediyoruz.

Güçlü bir parola kullanmanın ötesinde, parolayı düzenli olarak değiştirmek de önemlidir. Bu şekilde, bu güvenliği sürekli olarak yenileriz ve örneğin uzun süreli kaba kuvvet saldırılarından kaçınırız. Neyse ki bu basit bir işlemdir.

Windows’ta Wi-Fi şifresi nasıl değiştirilir

Wi-Fi şifresi, yönlendiriciye erişilerek değiştirilebilir. Bazı modellerde ayrıca erişebileceğimiz bir mobil uygulama bulunur. Bizim durumumuzda, Windows’ta Wi-Fi şifresinin nasıl değiştirileceğini açıklayacağız.

Windows’ta yönlendiriciye erişin

Windows’ta yapmamız gereken tarayıcıya gitmek ve yönlendiriciye gir varsayılan ağ geçidi aracılığıyla. Değişebilmesine rağmen genellikle 192.168.1.1’dir. Bizim durumumuzda ne olduğunu bilmek için Başlat’a gitmemiz, Komut İstemi’ne girmemiz ve ipconfig’i çalıştırmamız yeterli. Orada bize, aralarında varsayılan ağ geçidinin de bulunduğu bilgileri gösterecek.

Varsayılan ağ geçidini bilin

Bir kez sahip olduğumuz Varsayılan giriş basitçe tarayıcıya yerleştirir ve erişiriz. Girmek için adı ve şifreyi bilmemiz gerekecek. Genellikle admin123 türünde genel bir şeydir. Bu aynı zamanda sorunlardan kaçınmak için değiştirmemiz gereken bir şey. Parolanın ne olduğunu bilmiyorsak, genellikle yönlendiricinin alt kısmında gelir veya tam modeli çevrimiçi olarak da araştırıp bizi bilgilendirebiliriz.

Wi-Fi şifresini değiştir

Yönlendiricinin içine girdiğimizde şifreyi değiştirmek için ilgili bölüme gitmemiz gerekecek. Normal olan menüye gitmemiz gerekiyor, girelim Wi-Fi/Kablosuz ve orada şifreyi değiştirmek için arama yapın.

Wi-Fi şifresini değiştir

Resimde gördüğümüz gibi, test ettiğimiz yönlendirici durumunda, Wi-Fi ağının adının yanı sıra kullandığımız şifre ve şifreleme türünü değiştirmek için bölüm görünecektir. Güvenliği korumak için üç şey çok önemlidir.

İyi bir parola ve uygun şifreleme oluşturun

Bu noktada bizi ilgilendiren şifreyi zaten koymuş olacağız. Daha önce de belirttiğimiz gibi, bulunması zor olan güçlü bir anahtar olmalıdır. Tamamen rastgele ve benzersiz olması tavsiye edilir.

Ama çok önemli bir nokta daha var ki o da uygun şifrelemedir. WEP şifrelemesi gibi bazılarını modası geçmiş hale getirmekten kaçınmalıyız. İlginç olan, daha güncel olanları tercih etmektir, örneğin WPA-2 veya WPA-3.

Genel bir ad seçin

değiştirmek de ilginçtir. Wi-Fi ağ adı. Fabrikadan, yönlendirici genellikle kullandığımız modele veya operatöre atıfta bulunan bir ada sahiptir. Bu bir sorun olabilir, çünkü varsayımsal bir saldırgana hangi cihaza sahip olduğumuzu ve güvenlik açıklarının neler olabileceğini bilmesi için bir ipucu verirdik.

Bu nedenle, güçlü ve karmaşık, iyi şifrelemeye sahip bir parola oluşturmanızı ve ayrıca kablosuz ağın adını kişisel veya cihazla ilgili olmayan genel bir adla değiştirmenizi öneririz. Bu şekilde Wi-Fi ağımızı yeterince koruyacağız.

Windows’ta Wi-Fi şifresi nasıl değiştirilir makalesi RedesZone’da yayınlandı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…