Windows’ta Uzak Masaüstü’nü nasıl açıp kapatacağınızı öğrenin

Windows varsayılan olarak bir önceden yüklenmiş uzaktan kumanda yazılımı sisteminizde. Bu uygulama, kullanıcıların herhangi bir sorun durumunda (örneğin bir arkadaş veya teknisyen) uzaktan yardım talep etmelerine veya yalnızca uzaktan erişimi etkinleştirerek kullanıcının bilgisayarına, kaynaklarına ve dosyalarına yalnızca aktif bir internet bağlantısı olan herhangi bir yerden erişebilmesini sağlar. .

Temel olarak bu özellik, bir Windows 10 bilgisayarına uzaktan bağlanmak için bir Windows, Android veya iOS cihazı kullanmanıza olanak tanır. Bu bize şunları sağlar:

  • Bilgisayarda yüklü olan uygulamaları yönetin.
  • Bilgisayarın dosyalarına ve ağ kaynaklarına erişin.
  • İstemcinin sonunda uygulamaları açık bırakın.

Bilgisayarımıza verdiğimiz erişim düzeyi nedeniyle, sadece onu kullanacaksak veya ihtiyaç duyacaksak etkinleştiririz. Geri kalan durumlarda, tamamen devre dışı bırakacağız. Ayrıca, etkinleştirdiyseniz, güvenlik sorunlarından kaçınmak için doğru şekilde yapılandıracağız. Aşağıdaki paragraflarda da göreceğimiz gibi, varsayılan bağlantı noktasını değiştirmeniz şiddetle tavsiye edilir.

Windows 10’da açın veya kapatın

İşlevsellik zaten yeni menülere taşınmış olduğundan, Windows 10’daki yapılandırma bu sistemin geri kalan sürümlerinden farklıdır. Başlamak için, Yapılandırma menüsüne erişeceğiz ve seçeneğe tıklayacağız. “Sistem”.

Yan panelde seçeneği arayacağız “Uzak Masaüstü” Ayarlarınıza erişmek için Varsayılan olarak, bu işlev devre dışıdır ve devreye almak için “Uzak Masaüstünü Etkinleştir” seçeneğini işaretlememiz gerekecek. Sistem bize bir onay mesajı gösterecektir. Devre dışı bırakmak için tersini yapacağız ve seçeneği devre dışı bırakacağız.

Son olarak Kullanıcı hesaplarında bilgisayara uzaktan erişim sağlayabilecek kullanıcıları seçebiliyoruz. yeterli olacak “Ekle veya sil…” ekipmana erişebilecekleri veya erişemeyecekleri şekilde kullanıcı hesapları.

İşlev etkinleştirildiğinde, farklı ek seçeneklere erişimimiz olacaktır. En ilginçleri şurada bulunur: “Gelişmiş Ayarlar”. Seçeneklerden ilki, güvenliğimiz için etkinleştirilir ve bilgisayarların bağlanmak için ağ düzeyinde kimlik doğrulaması kullanmasını zorunlu kılar. Microsoft bize şunu açıklıyor:

“Bu seçenek etkinleştirildiğinde, kullanıcıların bilgisayarınıza bağlanmadan önce ağda kimlik doğrulaması yapması gerekir. Yalnızca NLA ile Uzak Masaüstü çalıştıran bilgisayarlardan bağlantılara izin vermek, bilgisayarınızı kötü niyetli kullanıcılardan ve yazılımlardan korumaya yardımcı olabilecek daha güvenli bir kimlik doğrulama yöntemidir.”

Mevcut diğer gelişmiş seçenekler, yerel ağ dışından uzak bağlantılara nasıl izin verileceğini açıklayan veya bize uzak masaüstü dinleme bağlantı noktasının ne olduğunu söyleyen seçeneklerdir. bağlantı noktasını değiştir Windows kayıt defterine “dokunmak” kolay değildir ve ileri düzeyde bilgi gerektirir:

  1. Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni başlatın. (Arama kutusuna regedit yazın.)
  2. Aşağıdaki kayıt defteri alt anahtarına gidin: HKEY_LOCAL_MACHINESystemCurrentControlSetControlTerminal ServerWinStationsRDP-Tcp
  3. PortNumber’ı arayın.
  4. Düzenle > Değiştir’e ve ardından Ondalık’a tıklayın.
  5. Yeni bağlantı noktası numarasını yazın ve ardından Tamam’a tıklayın.
  6. Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kapatın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Bazı siber güvenlik kuruluşları ve şirketleri, Uzak Masaüstü’nün varsayılan bağlantı noktasının değiştirilmesini önerir. Birçok büyük ölçekli saldırı, varsayılan bağlantı noktasının düzgün şekilde korunmadığı bilgisayarlar kullanılarak gerçekleştirilmiştir.

Windows 8, 7 ve diğer sürümlerde açın veya kapatın

Windows’un eski sürümlerinde işlem biraz farklıdır. Bu durumda, her şey geleneksel Kontrol Panelinden yapılır. Bunu yapmak için yapmamız gereken ilk şey, geleneksel Windows masaüstünde olmak ve özellikler menüsünü açmaktır. “Benim takımım”.

remote_desktop_windows_8_photo_1

Bu pencerede üzerine tıklayacağız “Gelişmiş sistem Ayarları” sistemin sol tarafında ve yeni bir yapılandırma penceresi açılacaktır. Bu pencerede üst alanda bulunan “Uzaktan erişim” sekmesini seçeceğiz.

remote_desktop_windows_8_photo_2

Burada uzaktan yardım ve Windows uzak masaüstüne karşılık gelen seçenekleri görebiliriz. olabilmek bu hizmetleri etkinleştirin veya devre dışı bırakın görünen ilgili seçeneklerin işaretlenmesi veya işaretlerinin kaldırılması. Bu özelliklerin gelişmiş konfigürasyon menülerine de erişebiliriz, örneğin, uzaktan yardım durumunda maksimum oturum sürelerini yapılandırabiliriz veya misafirin sistemimizi kontrol etmesine veya sadece ekranımızı görmesine izin verirsek.

remote_desktop_windows_8_photo_3

Benzer şekilde, uzak masaüstünün gelişmiş yapılandırmasında da belirli kullanıcıları belirtin kim bu özelliği kullanabilecek. “Ekle…” düğmesi onları eklememize izin verirken, “Kaldır…” düğmesi bu kullanıcılara erişimi devre dışı bırakmaya hizmet edecektir. Bu listeyi “güncellemek” önemlidir.

remote_desktop_windows_8_photo_4

Uzaktan yardım ile Windows uzak masaüstü arasındaki temel fark, birincisinin, sorunları olan bir kullanıcının ilgili uzaktan yardım isteğini göndererek ve konuğun ne yaptığı üzerinde kontrol sahibi olarak sorunu çözmesine yardımcı olması için ikinci bir güvenilir kişiden talep edebilmesi için tasarlanmış olmasıdır. sistem. Öte yandan, uzak masaüstü, yalnızca bu işlev için etkinleştirilmiş bir kullanıcı ile oturum açmayı gerektirir ve kullanıcıların herhangi bir ek yazılım yüklemeye veya karmaşık yapılandırma veya yapılandırma gerçekleştirmeye gerek kalmadan herhangi bir yerden bilgisayarlarına veya sunucularına bağlanabilmeleri için özel olarak programlanmıştır. kullanıcı izinlerini yönetin.

Windows, iOS ve Android’de Uzak Masaüstü nasıl kullanılır?

Bir kez etkinleştirdikten sonra, Uzak Masaüstü’nü kullanmanın çok fazla gizemi kalmaz. Yerel bilgisayardan yazabiliriz “Uzak masaüstüne bağlantı” görev çubuğundaki arama kutusuna bağlanmak istediğimiz bilgisayarın adını yazıp “Bağlan”ı seçin.

Mobil cihazlarda açmalıyız. uzak masaüstü uygulaması (Microsoft Store’da, Google Play’de ve Mac için App Store’da ücretsiz olarak mevcuttur) daha sonra bağlanmak istediğimiz bilgisayarın adını eklemek için. Eklenen uzak bilgisayarın adını seçeceğiz ve bağlantının tamamlanmasını bekleyeceğiz.

Windows’ta Uzak Masaüstü’nü etkinleştirmeyi ve devre dışı bırakmayı öğrenin yazısı ilk olarak ADSLZone’da göründü.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…