Windows’ta bir OEMDRIVERS klasörü belirdi mi? Bu ne

İşletim sistemini sıfırdan kurduğumuzda, Windows çalışabilmek için kendi klasörlerini oluşturur: Program Dosyaları, Windows, Program Verileri, Kullanıcılar vb. Her birinin içinde, her şeyin doğru çalışması için bir dizi gerekli dosya kaydedilir. Ve bu klasörlerden istediğimizi oluşturabiliriz. Ancak, elbette, bizim yaratmadığımız ve kulağa daha önce görmediğimiz bir klasör gördüğümüzde, bir merakla karşı karşıya kalıyoruz: Nereden geldi? kaldırmalı mıyım? Yeni dizinde olan buydu OEM SÜRÜCÜLERİ.

Microsoft, Windows sürücülerini nasıl kaydeder?

Windows Vista’nın piyasaya sürülmesinden bu yana Microsoft, bilgisayarınız için tüm sürücüleri “%SystemRoot%/System32/DriverStore«. Orada bilgisayarımızın tüm sürücülerini, Microsoft tarafından doğrulanmış sürücüleri bulabiliriz. Yeni bir donanım bileşeni bağladığımızda, işletim sistemi önce uygun sürücünün o klasörde olup olmadığına bakar. Varsa yükler, değilse yükler. Windows Update’i arayacak ve indirecek. Windows 10, güvenlik için yalnızca bu klasöre kaydedilen sürücülerin yüklenmesine izin verir. Başka bir dizinden sürücü yüklemeye çalışırsak hata alırız.

Sürücü bu klasöre kaydedilmemişse, üreticinin web sitesinden elle indirmeliyiz. Ve yükleyicinin yaptığı, sürücüyü bu dizine kopyalamaktır (çevrimiçi dijital imzayı doğruladıktan sonra), böylece her şey doğruysa ilgili sürücü kurulabilir.

Şimdiye kadar, Windows tüm sürücüleri DriverStore klasörü, ister üçüncü taraf bir sürücü ister bir Microsoft sürücüsü olsun. Ama bu değişecek Windows 10 21H2.

OEM SÜRÜCÜLERİ nedir?

Tanınmış bir Windows korsanı olan Albacore, en son Windows 10 21H2 yapısında ilginç bir değişiklik keşfetti. Windows 10X’e benzer şekilde Microsoft, işletim sistemi için sürücüleri depolamanın yeni bir yolu üzerinde çalışıyor. Bir yandan, DriverStore dizini Microsoft sürücülerini depolamak için kullanılmaya devam ederken, üçüncü taraf OEM sürücüleri yeni bir klasör kullanmaya başlayacak: OEMDRIVERS.

https://platform.twitter.com/widgets.js

Bu yeni klasör C:/Windows/ dizini içinde bulunur ve “adlı bir özelliğin parçasıdır.Writeable_DriverStore«. İçeridekiler bu yeni özelliği manuel olarak etkinleştirebilir veya ISO’dan en son sıfırdan derlemeyi yüklemek, otomatik olarak etkinleştirir.

Başlangıçta, bu yeni özelliğin kullanıcılara doğrudan bir faydası olmayacak, ancak üçüncü taraf sürücülerin System32 dizininden kaldırılması kesinlikle işletim sistemine güvenlik ve güvenilirlik katacaktır. benziyor System32 yavaş yavaş özel bir klasör olacak, yalnızca Microsoft tarafından orijinal işlevi olan kendi kitaplıklarını ve yürütülebilir dosyalarını depolamak için kullanılır. Ne yazık ki, zamanla geliştiriciler her türlü harici dosya ve veriyi depolamak için bu dizini kullanıyor. Ve bu bitmesi gereken bir şey.

Microsoft, bu sürücüleri System32’den çıkararak, sonuçta daha iyi kalite ve daha iyi güvenlik sağlayacak olan bu kritik Windows dizinini daha da sağlamlaştırabilir. OEMDRIVERS klasörünü oluşturmak, buna doğru atılan ilk adımdır.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…