Windows PC’niz virüslere karşı neden Linux’tan daha savunmasız?

Bir bilgisayarda çalışırken verilerimizin güvenliği ile ilgili her şey birçokları için anahtar haline geldi. Her çalıştığımızda kendi bilgilerimizle daha hassas Windows bilgisayarlar veya Linux, yanlış ellere geçmesini istemediğimiz veriler.

Bu nedenle ve kendimizi korumak için kendi sistemimize, programlarımıza ve verilerimize özen gösteren özel uygulamalar ve çözümler kullanıyoruz. Ama elbette, her zaman beklenen başarıya sahip değiller, kesinlikle birkaç kez acı çektiğimiz bir şey. Verilerimizin ve uygulamalarımızın güvenliğinden bahsetmişken, Windows’un uzun yıllardır sorgulandığını size söyleyeceğiz. Dahası, bazı Linux dağıtımlarının kullanıcıları her zaman açık kaynak sistemine dayalı bilgisayarlarının daha fazla olduğunu iddia etmişlerdir. sigorta.

Bu uzun zamandır konuşulan bir tartışma, bu yüzden bu tür iddiaların nedenlerinden bazılarını göreceğiz. Spesifik olarak, Linux’lu bir bilgisayarın, Linux’lu bir bilgisayarın sistemine dayanan bir bilgisayardan daha güvenli olduğu söylenebilmesinin nedenlerine atıfta bulunuyoruz. Redmond. Her şeyiyle ve onunla birlikte, her şeyden önce belirtmek önemlidir ki, mevcut güvenliğin Windows 10 Kısmen Windows Defender sayesinde önceki sürümlere göre büyük ölçüde geliştirildi.

Windows Defender - Gerçek zamanlı koruma

Windows ve Linux’un pazar payı farkı

Dikkate almamız gereken ilk şey, bildiğiniz gibi, Linux’un pazar payının Windows’tan çok daha düşük olmasıdır. Bu yaklaşık %2 penetrasyondur, yani siber saldırganlar Windows için kötü amaçlı kod geliştirmek için çok daha fazla çaba harcarlar. Bu şekilde, hayal edilmesi kolay olduğu gibi, çok daha fazla sayıda potansiyel kurbanı kapsarlar.

Aslında mobilite pazarında Android’e odaklanabiliriz. Bu, Linux tabanlı bir işletim sistemidir, ancak iOS’a kıyasla çok büyük bir pazar oranına sahiptir. Ve burada, hepsi Linux’a dayalı olmasına rağmen, her türlü güvenlik açığı ve kötü niyetli kod ortaya çıkabilir.

Linux ücretsiz, açık kaynaklı bir yazılımdır

Linux hakkında konuşurken, çoğu durumda kendimizi bir işletim sistemi ile buluruz. Açık kaynak ve özgür. Aynı şey, burada günlük olarak kurduğumuz ve kullandığımız programların büyük bir kısmında da oluyor. Bu, burada maruz kalınan herhangi bir saldırı veya güvenlik açığının kullanıcı topluluğu tarafından çok daha kısa sürede düzeltilebileceği anlamına gelir.

Ve eğer durum böyleyse, örneğin Microsoft ve Windows’ta olduğu gibi, belirli bir güvenlik açığını düzeltmek tek bir şirkete bağlı değildir.

Gelişmiş Linux izin yönetimi

Aynı zamanda şunu da unutmamalıyız ki, izin yönetimi Linux gibi bir işletim sistemi tarafından sunulan çok daha güçlü ve gelişmiştir. İzin yönetimi hakkında konuştuğumuzda, dosya sistemi, kullanıcı izinleri vb. Tüm bunlardan dolayı, bulduğumuz kısıtlı erişimleri ekleyerek, çalışan uygulamalarsiber suçluları Linux için kötü amaçlı yazılım geliştirme konusunda çok tereddüt ediyor.

Tabii ki, Linux’ta bulduğumuz tüm bu izin yönetimi nedeniyle, kötü niyetli kodlarla üst düzey değişiklikler yapmayı çok daha karmaşık hale getiriyor. Ve buna, daha önce de belirttiğimiz gibi, Linux’un Windows’a kıyasla düşük pazar payını da eklemeliyiz. Bu nedenle kısacası saldırganlar genellikle Windows bilgisayarlarına ve kullanıcılarına odaklanmayı tercih ederler, bu onlar için daha karlı bir iştir.

Linux, Windows’tan daha modüler bir işletim sistemidir

Açık kaynak sisteminin sıfırdan daha modüler bir tasarıma sahip olduğunu unutmayın. Bu nedenle, konuya odaklandığımızda güvenlik, Linux’un gerekirse belirli bir bileşeni ortadan kaldırmamıza izin verdiğini söylemek. Bu bize, herhangi bir saldırıyı daha hızlı ortadan kaldırabilme veya çözebilme avantajını sağlar. yazılım birçok bölümünden birine odaklandı.

Ancak Windows, en azından şu anda daha çok bir blok gibi çalışıyor ve bu da sorunları çözmeyi zorlaştırıyor. güvenlik açıkları Çoğu durumda.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…