Windows kullanmadığınız için Raspberry Pi üzerinde sahip olamadığınız programlar

olduğunu inkar edemeyiz ahududu pi En popüler mikro bilgisayarlardan biri haline geldi. Fiyatı ve gücü, ortalığı karıştırmak, bir ev sunucusu kurmak ve hatta onu retro bir konsola dönüştürmek için çok uygun fiyatlı bir seçenek haline getirdi. Bu cihaz ücretsiz donanım kullanır ve aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli işletim sistemlerine sahiptir. Hatta onu her zaman yanımızda taşıyabileceğimiz, tamamen işlevsel bir cep bilgisayarına dönüştürmek bile mümkün. Ancak kullanacağımız programları seçerken kendimizi sınırlamalar içinde bulabiliriz.

İlk başta, ilk birimler çıktığında, ahududu (şu anda resmi Debian tabanlı işletim sistemi olan Raspberry Pi OS olarak bilinir) birçok programın çalışması için bir takım sorunlarla karşılaştı. Bunlar, bir ARM işlemci, birçok program (VLC gibi) hazırlanmamıştı. Bugün Raspberry Pi üzerinde herhangi bir Linux programını kullanabiliriz. Peki ya Windows programları?

resmi bir sürümü yok Ahududu Pi için Windows. Çalıştırmayı başaran, ancak birçok sorunu olan projeler var. ve bir tane var IoT için Windows 10 sürümü Bunun alışık olduğumuz masaüstü sürümüyle hiçbir ilgisi yok.

Ahududu Pi İşletim Sistemi

Bu nedenle Raspberry Pi’yi ana bilgisayar olarak kullanmak istiyorsak, güvenemeyeceğimiz birçok program olacağını bilmeliyiz. Bunlardan bazıları.

Raspberry Pi için mevcut olmayan programlar

Belgeleri açmak ve yazmak için Microsoft Office

Microsoft’un ofis paketi Office, ilk olarak kaçırmaya meyilli olduğumuz ilk uygulamalardan biridir. Microsoft, yalnızca Windows ve macOS için Office’i geliştirdi ve Linux’u her zaman paketini kullanma olanağından yoksun bıraktı. Bu nedenle Raspberry Pi OS’de Word, Excel veya PowerPoint’i ve bu mikro bilgisayar için diğer dağıtımları kullanamıyoruz.

Microsoft paketine alternatif olarak şunları seçebiliriz Serbest Ofismükemmel çalışan ücretsiz ve tamamen ücretsiz süit.

Photoshop, popüler fotoğraf editörü

Linux’ta özlediğimiz bir diğer program ise Photoshop. Bu nedenle onu bu mikro bilgisayarda da kullanamayacağız. Photoshop, Adobe’nin yıldız programlarından biridir ve fotoğraflarımıza her türlü rötuş ve baskı yapmamızı sağlar. Bu mikro bilgisayarda ne Photoshop ne de Lightroom gibi diğer ilgili programlar kullanılamayacak.

Alternatif olarak, seçebiliriz GIMP, Adobe programına en yakın rakiplerden biri. Arayüzünü özelleştirebilirsek, GIMP’yi Photoshop ile aynı hale getirebiliriz.

Adobe Acrobat, en eksiksiz PDF düzenleyici

Photoshop’ta olduğu gibi, biz de özleyeceğiz Adobe Acrobat, Windows’ta en çok kullanılan PDF belge görüntüleyici ve düzenleyici. Adobe, Linux’u hiçbir zaman desteklemedi, bu nedenle programları bu işletim sistemi için mevcut değil. Ancak önceki durumlarda olduğu gibi, LibreOffice Draw’un kendisi gibi PDF belgelerini hem açıp hem de düzenleyebileceğimiz mükemmel alternatifler var.

Modern oyunlar veya üçlü A

tabiki unutmamız lazım Oyna. Bu iki nedenden dolayı verilir. Bunlardan ilki, oyunların çoğunun Linux’a taşınmaması ve yalnızca Windows’ta çalışabilmesidir. İkincisi, özellikle GPU söz konusu olduğunda, bu mikro bilgisayarın sınırlı gücü.

Her ne kadar elbette alternatifler olsa da. Retro oyunları seviyorsak, RetroArk Raspberry Pi için göz ardı edemeyeceğimiz olmazsa olmaz bir program olacak.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…