Windows DNS’yi değiştirirseniz neden daha hızlı gezinebilirsiniz?

İnternet taramamızı etkileyen faktörlerden biri, DNS sunucuları konusunda yaptığımız seçimdir. Bağlantımızın özelliklerini hem donanım hem de yazılım düzeyinde değiştirebiliriz. Bazen yazılım seviyesindeki bu küçük değişiklik, yani DNS’i değiştirmek, ağın hızının artmasına, kalite ve istikrarın artmasına neden olabilir. Bu nedenle, DNS sunucumuz ideal değilse, interneti kullanma deneyimimiz zarar görecektir, çünkü olması gerekenden biraz daha yavaş bir navigasyona sahip olacağız. Bu anlamda Windows DNS’inizi değiştirirseniz daha hızlı bir internete sahip olabilirsiniz.

DNS nedir ve iyi çalışmadıklarında ne olur?

DNS. İngilizce kısaltmasından geliyor Alan Adı Sistemi veya Alan Adı Sistemi. Böylece DNS sunucularının görevi bizi tarayıcının adres çubuğuna yazdığımız adrese yönlendirmektir. Bilmiyorsanız, web siteleri belirli bir genel IP’ye sahip web sunucularında barındırılmaktadır. Bir etki alanının adını koyduğumuz anda, trafiği yönlendirmek için bize bu IP’yi sağlamaktan o DNS sunucusu sorumludur.

Şimdi pratik bir örnekle görelim. Adres çubuğuna aşağıdaki IP’yi yazın:

216.58.210.163

Google web sitesine gideceğiz. Bunun nedeni, DNS sunucularının yazdıklarımızı bir IP adresine çevirmekten sorumlu olmasıdır. İsimlerin hatırlanması sayılardan daha kolay olduğu için bu şekilde yapılır.

DNS’yi değiştirmek neden tavsiye edilir?

Birçok kullanıcı sağlayıcısının DNS’sini kullanır. Ancak bunları koymak zorunlu değil, başkalarını da koyabileceğimizi unutmayın. Ayrıca bilmeniz gereken bir şey de, hem bilgisayarımızın veya dizüstü bilgisayarımızın Windows DNS’sini hem de akıllı telefon gibi diğer cihazların Windows DNS’sini değiştirebileceğinizdir. Değiştirmek istememizin ana nedeni genellikle bağlantımızın hızını ve performansını iyileştirmektir. Çoğu durumda, operatörümüzden kullandığımız DNS en uygun olanı değildir. Bu nedenle RedesZone’da tavsiye ediyoruz sağlayıcınızın DNS’sini kullanmayın.

Daha hızlı ve verimli bir DNS sunucusuna geçiş, adres çubuğuna url’yi yazdıktan sonra ilk önce genel IP’ye sahip olacağımız ve dolayısıyla içeriğin daha hızlı yüklenmeye başlayacağı anlamına gelecektir. Bu anlamda sorun yaşıyorsak ve tarama yaparken daha güvenilir olmak istiyorsak, Windows’un veya cihazların DNS’sini değiştirmek iyi bir fikirdir. burada araçlar DNS sunucularında performans testleri yapmak ve hangisinin sizin için en iyi olduğunu görmek için.

Daha az önemli olmayan bir başka faktör de, gizliliği geliştirmek. Bu anlamda sağlayıcımızın bizi takip etmesini engelleyebiliriz. Böylece, göz attığımız web sayfaları hakkında bilgi toplamasını ve bize ait bir profil oluşturmasını engellemiş oluyoruz. Bazılarında kimlik ve parolalarımızı çalabilecek Kimlik Avı saldırılarının girişini önleyen bir filtre bulunduğundan güvenliği de unutmamalıyız.

Bu bölümü sonlandırmak için İnternet sağlayıcımızın veya ISS’mizinkinden farklı başka DNS de kullanabiliriz. engellenebilecek içeriğe erişim belirli bir bölgede. Bu, bazı ülkelerde, o bölgede engellenebilecek belirli web sitelerine ve hizmetlere erişmeye çalışırken olur.

Windows 10’da DNS’yi ve kullanabileceğimiz sunucuları değiştirin

Başlamadan önce üzerinde durulması gereken bir nokta, her bağdaştırıcının kendi bağımsız ağ ayarlarına sahip olmasıdır. Bu nedenle, Wi-Fi adaptörü ve ethernet ağ kartı olan bir dizüstü bilgisayarda her ikisini de ayrı ayrı yapılandırmamız gerekir. Eğer istersek windows dns’yi değiştir aşağıdaki adımları izleyeceğiz:

  1. Gidiyoruz Başlangıç ​​menüsü.
  2. Biz yazdık Kontrol Paneli ve enter’a basın.
  3. Ağ ve Internet.
  4. Merkezi ağ ve paylaşım ve soldaki Bağdaştırıcı ayarlarını değiştir’i tıklayın.

Ardından şöyle bir ekran gelecek:

Ardından üzerine tıklayarak Wi-Fi veya Ethernet ağ adaptörümüzü seçiyoruz. Daha sonra farenin sağ tuşuna basıyoruz ve özelliklere tıklıyoruz. Sonra tıklıyoruz İnternet Protokolü sürüm 4. Windows DNS’yi değiştirmek için kutuyu etkinleştiriyoruz Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullanın ve istediklerimizi koyuyoruz:

En çok önerilen ve yukarıda yayınladığınız Google’dakiler: 8.8.8.8 ve 8.8.4.4 ve çok iyi çalışan diğerleri 1.1.1.1 ve 1.0.0.1 olan Cloudflare’dir.

Neden Windows DNS’yi değiştirirseniz daha hızlı göz atabilirsiniz makalesi RedesZone’da yayınlandı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…