Windows Defender’ı güncelleyin! 12 yıldır PC’nizi tehlikeye atıyor

bunu inkar edemeyiz Windows Defender bugün, bilgisayarımıza yükleyebileceğimiz en iyi ücretsiz antivirüs programlarından biridir. Güvenlik testlerinde en iyi notu alan yazılımlardan biri olan ve ayrıca Windows 10’da varsayılan olarak bulunan tamamen ücretsiz bir güvenlik yazılımı. Ancak bu, herkesin içinde bir milyar insan tarafından kullanılan antivirüs olmasına rağmen, aslında düşündüğümüz kadar güvenli olmayabilir. Ve güvenliğimizi 12 yıldan fazla bir süredir kontrol altına alan kusurları var.

Daha iyi Windows Defender olarak bilinen Microsoft Defender Antivirus, herhangi bir bilgisayardaki en temel koruma katmanıdır. Ancak, Windows 10’un gelişiyle popülerlik kazanmasına rağmen, bu antivirüs on yıldan fazla bir süredir işletim sisteminde mevcut. özellikle Windows 7’den. O zamanlar başka bir isimle bilindiği ve ayrıca yükleyebileceğimiz en kötü güvenlik yazılımı olduğu doğru olsa da.

pencere savunucusu

Antivirüs motorunda zaman zaman güvenliğimizi tehlikeye atabilecek güvenlik açıklarının ortaya çıkmasının nedeni budur. Ve bu başarısızlıklardan bazıları 10 yıldan fazla bir süredir mevcut. 12 tam olarak.

Bu güvenlik açığı 12 yıldır Windows antivirüsünde bulunuyor

Bu güvenlik açığı şu şekilde kaydedildi: CVE-2021-24092. Güvenlik açığı, herhangi bir kullanıcının sistem üzerinde mutlak kontrol sağlayacak en yüksek seviye olan SİSTEM izinlerine sahip olana kadar sistem içinde ayrıcalıklar kazanmasına izin verir.

Motorun analizlerinin gösterebildiği gibi, güvenlik açığı 2009’dan beri mevcuttu, ancak daha fazla araştırılsaydı daha uzun süre mükemmel bir şekilde var olabilirdi. Toplamda 12 yıldan fazla bir süredir bilgisayarımızın güvenliğini tehlikeye atıyor.

Güvenlik açığı, Microsoft Kötü Amaçlı Yazılımdan Koruma Motorunun, PC’de bir tehdidi tespit edip engellerken oluşturulan sürücülerin imzasını kontrol etmemesidir. Bu, bir bilgisayar korsanının söz konusu dosyanın değiştirilmiş bir versiyonunu gizlice gizlice girmesine izin verecek kapıyı açtı. sistem içinde ayrıcalıklar kazanın istediğiniz gibi yapmak ve geri almak için. Bu ayrıcalıklar daha sonra bilgisayarın tam kontrolünü anında ele geçirebilecek kötü amaçlı yazılımlar tarafından devralınabilir.

Güvenlik açığı, geçen Kasım 2020’de tespit edildi ve Microsoft’a bildirildi. Ancak şimdiye kadar Microsoft’un nihayet düzeltmesi olmadı (ve bu nedenle, herkese açık hale getirildi).

Güvenli olması için Windows Defender’ı güncelleyin

Microsoft, bu güvenlik açığını virüsten koruma motorunun yeni bir sürümüyle zaten düzeltti. Bu yeni sürüm, Microsoft’un bu hafta yayınladığı yeni güvenlik yamalarıyla birlikte sessizce yayınlandı.

Windows Defender, istem veya uyarı olmadan otomatik olarak güncellenecek şekilde ayarlanmıştır. Bu nedenle, bu antivirüsü PC’mizde kullanırsak, büyük olasılıkla zaten güncellenmiştir. Ama bir kontrol edelim. Bunu yapmak için ana antivirüs penceresini açacağız, seçin Ayarlar > Hakkındave orada kurulu motor sürümünü arayacağız.

Windows Defender 1.1.17800.5

karşılık geliyorsa 1.1.17800.5 veya üzeri buna göre, antivirüs güncellenir ve bu güvenlik açığından korunur. Aksi takdirde, 1.1.17700.4 veya daha düşük bir sürümü kontrol ederseniz tehlikede olabiliriz. Elbette bu güncelleme sadece Windows 10 için garantilidir. İşletim sisteminin Windows 7 gibi daha eski bir sürümünü kullanırsak bilgisayarı güncellemede sorun yaşayabiliriz.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…