Windows 10’u yüklemeye başlamadan önce aklınızda bulundurmanız gereken yedi şey

Dinlenme günlerinizden yararlanmak için Paskalya’da yapabileceğiniz şeylerle ilgili 20 önerimizi zaten okuduysanız ve şaşırdınız. pencereleri yeniden yüklemeye başlabelki sen caydırmak Başlamadan önce ne kadar çok şeyi kontrol etmeniz ve hazırlamanız gerektiğinin farkına varın.

Ama hiçbir şey olmuyor: bu makalede size tam bir liste sunacağız böylece bir şeyi unuttuğunuzu düşünerek bunalırsınız.

Windows 10 edinin

Size açık görünecek, ancak emin olmanız gereken ilk şeylerden biri, Windows 10’un bir kopyasına sahip olmak ve yükleyebilmeniz için bir USB sürücüsüne veya DVD’ye yazın.

Benim tavsiyem bunun için kullanın resmi Microsoft Medya Oluşturma Aracı, bu hem ISO’yu indirmenize hem de yakmanıza izin verecektir. Zaten indirilmiş bir ISO’nuz varsa, onu RUfus gibi üçüncü taraf araçlarla yazabilirsiniz. Burada bunun için ihtiyacınız olan tüm bilgileri bulacaksınız.

Windows kopyası elbette yasal olmalı. Henüz bir Windows 10 lisansı satın almadıysanız, Microsoft Store’dan başlayarak birkaç yerde bunu yapabilirsiniz. Öte yandan, zaten bir anahtarınız varsa ancak ürün anahtarını bulamıyorsanız, aşağıda bu verilere nasıl erişeceğinizi anlatacağız.

Önyüklenebilir USB: nedir ve Windows, Linux ve macOS için en iyi 14 program

Bilgisayarınızın Windows 10 ile uyumlu olup olmadığını kontrol edin

Bu bilgisayara ilk kez Windows 10 yüklüyorsanız, işletim sistemiyle uyumlu olduğundan emin olun, üreticinin web sitesine danışmak. Bundan sonra emin olmanız gerekir Windows’u kuracağınız sabit diskte en az 10 Gb boş alan var (biraz daha fazla marj bırakılması tavsiye edilir olsa da).

Beklenmeyen için hazırlanın

Beklenmedik durumlara hazırlıklı olmadan Windows’u yüklemeye başlamayın… Örneğin, elektrik kesintileri. Bu nedenle, bir UPS cihazınız varsa, söz konusu PC’yi ona bağlayın; ve bu bir dizüstü bilgisayarsa, pilin şarjlı olduğundan emin olun ve o zaman bile fişi prize takın.

Bir başka olası öngörülemeyen olay da şudur:Kurulum için kullandığınız medya, kurulumun ortasında şu veya bu nedenle başarısız oluyor (ünitenin bozulması nedeniyle, kurulum sırasında meydana gelen bazı arızalar nedeniyle) ve kurulumun ortasında başka medya oluşturmak için ekipmanınızı kuramaz veya kullanamazsınız. Bu durumlarda, yakınlarda başka bir bilgisayarın olması tavsiye edilir.… veya ‘canlı’ modda kullanabileceğiniz bazı Linux dağıtımlarına sahip bir USB.

{«videoId»:»x7zgyst»,»autoplay»:true,»title»:»WINDOWS 10 SIFIR’dan: Kutudan çıkar çıkmaz OPTİMAL ayarlar»}

Dosyaları ve şifreleri yedekleyin

Sıfırdan tam yüklemeyi seçerseniz, öncelikle dosyalarınızın ve parolalarınızın en az bir yedek kopyasına sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Söz konusu kopya, çıkarılabilir bir depolama biriminde veya bir bulut hizmetinde korunmalıdır. (OneDrive veya Dropbox gibi). Veya tercihen her ikisi de.

Girerek olası bir yedekleme için ilgili dosyaların çoğuna erişebileceğinizi unutmayın. %HOMEPATH% Dosya Gezgini’nizin adres çubuğunda.

Teçhizat

Parolalar söz konusu olduğunda, çoğu tarayıcı (Google Chrome gibi) yapılandırma bölümlerinde şunları içerir: bir CSV dosyasına bir parola dışa aktarma işlevi bu, kurulum başarısız olsa bile onlara danışmanıza izin verecektir.

Evet, bu tarayıcıların bulut kaydetme işlevine ve hatta diğer cihazlarla senkronizasyona sahip olduğunu biliyoruz, ancak *.csv sonucunun avantajı, onu başka bir tarayıcıdan şifreleri almak için de kullanabilmenizdir.yeni bir şey denemek için yeni kurulumdan yararlanmaya karar verdiyseniz.

cesur

Ürün anahtarınızı kaydetmeyi unutmayın

Ancak belgelerin ve parolaların elinizde olması önemliyse, mevcut bilgisayarınızda Windows kurulumu için hayati önem taşıyan başka bilgiler de vardır; ve elbette, daha önce çok ihtiyacınız olacak. Elbette, işletim sisteminin seri numarasından bahsediyoruz. (zaten bir Windows 10 kullanıyorsanız) veya örneğin MS Office gibi ücretli bir yazılım.

Elinizde kazınmış seri numarası olan orijinal kutunuz yok mu? Hiçbir şey olmuyor: bunu bizim için çözen birkaç küçük uygulama var. Örneğin, kurulum gerektirmeyen NirSoft’un ProduKey’ini öneriyoruz. İşte nasıl kullanılacağına dair tüm detaylar.

Yazılım ve sürücüleri toplayın

Sıfırdan bir kurulum başlatacaksanız ve mümkün olan en kısa sürede bilgisayarınızla çalışmaya başlamak istiyorsunuz ardından, sahip olmak istediğiniz yazılımın tüm kurulum dosyalarını bir USB sürücüsüne toplayın ve kaydedin.

Bu durumlarda kullanmak ilginç olabilir Ninite, en çok kullanılan ücretsiz ve ücretsiz yazılımların özelleştirilebilir toplu yükleyicisiya da burada nasıl kullanacağınızı anlatıyoruz.

dokuz

Ninite’tan yüklenebilen yazılım kataloğu.

Her ihtimale karşı, sahip olmaktan zarar gelmez mevcut bilgisayarımıza yüklenen yazılımların tam listesibunu komut satırından şu şekilde oluşturabiliriz (sizin durumunuzda metin dosyası oluşturma yolunu özelleştirin):

CMD İÇİN: wmic /output:D:ListOfSoftware.txt ürün adını, sürümünü al

POWERSHELLS İÇİN: Get-ItemProperty HKLM:SoftwareWow6432NodeMicrosoftWindowsCurrentVersionUninstall* | Select-Object DisplayName, DisplayVersion, Publisher, InstallDate | Format-Table –AutoSize > D:SoftwareList.txt

Yazılıma (indirme ve toplama) uygulanan tavsiyenin aynısı, özellikle donanım sürücülerine de uygulanabilir. Windows’un yükleme sırasında algılayamadığı veya genel sürücülerle iyi çalışmayan bazı aygıtlar.

Yükleme sonrası: Yedekleme yapın

Teknik olarak, bu, Windows 10’u yüklemeden ‘önce’ dikkate alınması gereken bir şey değildir… ancak yaparsanız, gelecekteki kurulumlardan kaçınabilirsiniz: sisteminizin bir görüntüsünü oluşturun (tam bir yedekleme) yüklemeyi bitirir bitirmez, uygulamaları yüklemeye başlamadan önce.

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler Windows 10’u yüklemeye başlamadan önce aklınızda bulundurmanız gereken yedi şey aslen yayınlandı Genbeta Mark Merino tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…