Windows 10'dan Linux'a geçmek ister misiniz?  Netrunner 21.01 "XOXO"yu Test Edin

Windows 10’dan Linux’a geçmek ister misiniz? Netrunner 21.01 “XOXO”yu Test Edin

Linux’un zor olduğu, giderek geçmişte kalıyor. Bugün, her kullanıcının kendi ihtiyaçlarına en uygun olanı seçebilmesi için, her biri kendine ait bir dizi işlev ve özelliğe sahip çok sayıda farklı dağıtım bulabiliriz. Bu dağıtımların çoğu, Windows’a çok benzeyen bir masaüstünde de bahis oynar, böylece bu yeni işletim sistemi içinde ilk adımlarını atmaya başlayan yeni kullanıcılar bunu olabildiğince kolay hale getirir. Ve bugün bulabileceğimiz Windows’a en çok benzeyen dağıtımlardan biri ağ koşucusu.

Netrunner, Windows 10 ile ilgili sorunlardan bıkmış, bu diğer işletim sisteminde ilk adımlarını atmaya başlamak isteyen tüm kullanıcılar için hedef olmak isteyen, Debian tabanlı bir Linux dağıtımıdır. Bu dağıtım 10 yılı aşkın bir süredir bizimledir ve hem masaüstü PC’ler hem de dizüstü bilgisayarlar ve ARM tabanlı ekipman için mevcuttur. bir ile say kde plazma masaüstü ve geçişin ve bu yeni işletim sistemini kullanma deneyiminin mümkün olduğunca sorunsuz olması için varsayılan olarak çok sayıda program yüklenmiştir.

Diğer tüm Linux dağıtımları gibi, Netrunner yeni sürümler alıyor işletim sisteminin her zaman güncel olabilmesi için dağıtımın Bu özel durumda, bu dağıtım her yıl büyük bir güncelleme alır. Ve bu geliştirme modelinden sonra sıra “XOXO” olarak da bilinen Netrunner 21.01’e geldi.

Netrunner 21.01 XOXO masaüstü

Netrunner 21.01 “XOXO”daki Yenilikler

Netrunner’ın bu yeni sürümü harika haberler getirmiyor ancak bir bakım güncellemesi. Bulduğumuz ilk değişiklikler, dağıtımın grafik ortamında veya masaüstündedir. Yeni sürüm 21.01 beraberinde masaüstünü getiriyor KDE Plazma 5.14.5 KDE Uygulamalarının 18.08 sürümü ile birlikte. Bu dağıtımın KDE Frameworks 5.54 ve Qt 5.11.3 gibi diğer bileşenleri de güncellendi. Ve tabii ki Mesa 18.3.6 ve X.Org Server 1.20.4’ü içeriyor.

Bu dağıtım artık temel olarak kullanıyor Debian 10.7 “Buster”ve monte edin Linux Çekirdeği 5.9.15, doğrudan Debian’ın kendi depolarından içe aktarılmıştır. Bu yeni Çekirdek sayesinde en modern donanımların genel işleyişi iyileştirildi ve yazıcılar, Wi-Fi ve Ethernet bağlantılarındaki sorunlar çözüldü.

Bu dağıtımdaki diğer programlar da en son sürümlerine güncellendi. Bunların arasında LibreOffice, Firefox ESR, GIMP, Krita, Inkscape, Kdenlive, Steam, Skype ve Pidgin’i vurgulayabiliriz.

İndirin ve güncelleyin

Bu netrunner yeni sürüm Artık indirmek isteyen tüm kullanıcılar için kullanılabilir. Tabii ki, tamamen ücretsizdir. Bu versiyonun ISO görüntüsünü aşağıdaki linkte bulabiliriz. XOXO’nun tam sürümü 2.6 GB yer kaplar ve ilk andan itibaren kullanmaya başlayabilmeniz için bahsettiğimiz tüm programlarla birlikte gelirler. Minimum kurulum yapmak isteyenler için daha küçük bir Core sürümü de bulabiliriz. Ancak bu henüz 21.01’e güncellenmedi.

PC’de zaten 2020 sürümü kuruluysa, Netrunner’a atlayabiliriz. XOXO herhangi bir Linux’u güncelleyebileceğimiz şekilde. Aşağıdaki komutu yürütmek yeterli olacaktır:

sudo apt yükseltme && sudo apt tam yükseltme

Ve bittiğinde, aşağıdaki iki paketi kurmak için Synaptic kullanmalıyız:

  • linux-image-amd64
  • firmware-linux

Yeni Netrunner 21.01 «XOXO»nun keyfini şimdiden çıkarabiliriz.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…