Windows 10’da proxy sunucusu nasıl yapılandırılır ve İnternete nasıl erişilir

İnternete bağlandığımızda bunu farklı şekillerde, farklı bağlantılarda ve cihazlarda yapabiliriz. Cep telefonundan, bilgisayardan, Tabletten gezinebiliriz… Bunu bir Wi-Fi ağından veya kablo aracılığıyla yapabiliriz. Ayrıca, gizliliği artırmak veya coğrafi olarak kısıtlanmış içeriğe erişebilmek istiyorsak, iki ilginç seçenek olan bir VPN veya proxy sunucusu aracılığıyla bağlanma olanağımız da var. Bu yazıda anlatacağız Windows 10’da proxy nasıl kurulur.

Windows’ta bir proxy nasıl kurulur

Windows 10, günümüzde masaüstü bilgisayarlarda en çok kullanılan işletim sistemidir. Ev kullanıcılarının çoğunluğunda ve ayrıca şirketler ve kuruluşlar düzeyinde bulunur. Ağlarla ilgili çok çeşitli araçlar kullanabiliriz. Belirli yönleri değiştirmemize izin veren programlar internette gezinmek.

Ancak Windows, kendi işlevleri açısından da çok çeşitli olanaklara sahiptir. Ek bir şey yüklemeye gerek kalmadan, aşağıdakiler için yararlı olabilecek belirli öğeleri yapılandırabiliriz. internet bağlantıları. Bir örnek, bir proxy’yi, doğrudan ziyaret ettiğimiz sitelere veya kullandığımız hizmetlere gitmek yerine gezinmemizin geçmesi için yapılandırabilmektir.

Windows’ta bir proxy kurmak çok basittir. Tek yapmanız gereken anlatacağımız adımları takip etmek. İlk şey Başlat’a gitmek, Ayarlar’ı açmak, Ağ ve İnternet’e gitmek ve burada olduğumuzda üzerine tıklamalıyız. vekilsoldaki son seçenek.

Windows'ta bir proxy kurun

Bu noktadayken seçeneği etkinleştirmeliyiz. proxy sunucusu kullan. Varsayılan olarak devre dışıdır. Sadece kutuyu işaretlememiz gerekiyor ve sahip olduğu farklı parametreleri yapılandırabiliriz.

Bir proxy sunucusu kullanın

Kurulumu çok basittir. sadece koymak zorundayız IP adresi bu vekilin yanı sıra onun Liman. O andan itibaren değişiklikleri kaydedebiliriz ve bağlantımız yapılandırdığımız o proxy sunucusundan geçer. Herhangi bir ek program yüklememiz gerekmeyecek.

İstisnalar dışında proxy sunucusu kullanın

Aşağıda göreceğimiz gibi, Windows 10’un kendisi bize yapılandırdığımız proxy sunucusunu kullanma imkanı sunuyor, ancak bazılarıyla istisnalar. Bu sunucu üzerinden belirli sayfalara bağlanmak istemeyebilir ve bağlantımızı kullanmanızı isteyebiliriz. Örneğin, başka bir ülkedeki bir proxy sunucusuna bağlanırsak ve diğer ülkelerde kısıtlanmış İspanyolca web sayfalarına erişmemiz gerekiyorsa bu ilginç olabilir. Akışlı video platformlarının yalnızca hesabın menşe ülkesinde yayın yapması çok yaygındır. Diğer birçok hizmet de coğrafi olarak kısıtlanmış olabilir.

Bu şekilde sadece o sitenin adresini girerek onların proxy üzerinden bağlanmasını engelleyebiliriz. Hepsini “;” ile ayırarak istediğimiz kadar adres koyabiliriz. (noktalı virgül).

Proxy kullanmak neden ilginç?

Kullanımları benzer olabileceğinden, bir proxy bazen VPN araçlarının kullanımıyla karıştırılır. En azından genel bir şekilde konuşursak, ağda gizliliği korumamıza, güvenliği artırmamıza ve ayrıca belirli hizmetlere erişebilmemize yardımcı olduğunu söyleyebiliriz.

Bir proxy sunucusu, bilgisayarımız (istemci) ile ziyaret ettiğimiz site (sunucu) arasında aracı görevi görür. Bu şekilde sunucunun aldığı, kullandığımız o proxy’nin IP adresidir. Gerçeğimizi saklamanın bir yolu.

gizliliği korumak

Proxy sunucusu kullanmanın amaçlarından biri, ağda anonimlik. Bahsettiğimiz gibi, bu tür bir servis üzerinden bağlandığımızda gerçek IP adresimizi gizleyebiliriz. Hedef sitenin aldığı, bizim değil, proxy’nin kendi IP’sidir.

İnternette gezinirken gizliliğin çok önemli bir faktör olduğunu unutmayın. Veri toplayabilecekleri birçok yöntem vardır ve IP adresi bunlardan biridir.

içerik engelleme

için de kullanabiliriz içeriği engelle. Güvenli olmayan sayfaları bile engelleyebilen belirli proxy sunucuları vardır. Kötü amaçlı yazılımın saldırmak üzere kötü niyetli olarak değiştirilmiş bir siteye girmesini ve bu siteye girmesini önlemenin bir yolu daha.

Coğrafi olarak kısıtlanmış içeriğe erişin

Tabii ki, aynı zamanda olabilecek içeriğe erişmeye de hizmet ediyorlar. coğrafi olarak kısıtlı. Örnek olarak Birleşik Krallık’ta bir akış dizisi platformuna girmek istediğimizi ve İspanya’da engellendiğini düşünelim. Bir proxy’yi bu ülkedeymişiz gibi davranacak şekilde yapılandırabiliriz.

Aynı şeyi yurt dışına seyahat ediyorsak ve yalnızca İspanya’da bulunan içeriğe erişmek istiyorsak başarabiliriz. Dolayısıyla bu konuda farklı seçeneklerimiz var.

saldırılardan kaçınmak

Son olarak, aynı zamanda güvenliği artırmak. Cihazımıza yönelik olabilecek saldırıları önleyebiliriz. Günün sonunda gizliliğimizi koruyoruz ve verileri ifşa etmiyoruz.

Kısacası, Windows’ta bir proxy yapılandırmak çok basittir. Microsoft işletim sisteminde hazır hale getirebilmek için sahip olduğu kullanışlılığı ve gerekli tüm adımları gördük.

Windows 10’da proxy sunucusu nasıl yapılandırılır ve İnternet’e nasıl erişilir makalesi RedesZone’da yayınlandı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…