Windows 10’da OneDrive klasör konumunu değiştirin

Microsoft’un bulut depolama hizmeti OneDrive, tüm fotoğraflarınızı, müziklerinizi veya iş belgelerinizi (ve yedeklerini de istiyorsanız) kaydetmek için çok kullanışlıdır. Ve bu hizmet için herhangi bir ödeme yapmanız gerekmez, temel modunda (5 GB) tamamen ücretsizdir. Daha fazla konsere ihtiyacınız varsa, ödemeniz gerekir.

OneDrive bunu çok daha kolay hale getiriyor belgeleri paylaşmak ve aktarmak ve buna ek olarak, onları en son açtığınızda bıraktığınız gibi herhangi bir cihazınızda açmak için onları otomatik olarak senkronize eder. En büyük avantajlarından biri de, örneğin tabletiniz bozulursa, OneDrive’a yüklediğiniz ve üzerinde kayıtlı olan dosyaları kurtarabilmenizdir.

OneDrive’a erişmek için tek yapmanız gereken bir Outlook hesabı oluşturmak. Veya bilgisayarınızda Windows 10 varsa, zaten yüklüdür. Ayrıca elbette Office 365 aboneliği ile.Web tarayıcısından, bilgisayarınızdan, cep telefonu uygulamasından (iOS, macOS ve Android ile uyumludur) veya Xbox’ınızdan erişebilirsiniz.

Windows 10’da OneDrive’ı kurun Bunun bir gizemi yok: Başlat penceresine OneDrive yazıp açıyorsunuz ve hesap verilerinizi girip Oturum aç’a basmanız için bir pencere beliriyor. Bilgisayarınızla eşitlenen OneDrive klasörünün konumunu değiştirme seçeneği sunar. Varsayılan rotayı değiştirmek istiyorsanız, Değiştir seçeneğine tıklamanız yeterlidir.

Varsayılan konumu değiştir

OneDrive dosyaları varsayılan olarak belirli bir klasörde depolanır, ancak bunların başka bir klasöre kaydedilmesini istiyorsanız şu adımları izleyin:

 1. Başlat penceresine OneDrive yazarsınız
 2. OneDrive uygulamasını seçersiniz (mavi bulutlu)
 3. Sağ tıklayın ve bir pencere açılacaktır.
 4. Ayarlar’ı seçin
 5. Üstte sekmeler bulunan yeni bir pencere açılacaktır.
 6. Hesap sekmesini seçin.
 7. “Hesabın bağlantısını kaldır” yazan bağlantıya tıklayın, başka bir pencere açılacaktır.
 8. Outlook e-posta adresinizi girin ve oturum açacaksınız.
 9. “Bu, OneDrive klasörünüz” seçeneğini seçin
 10. “Konumu Değiştir”e dokunun

Windows 10'da onedrive klasör ekranını değiştir

Bu sihirbaza devam etmeden önce, verileri tekrar indirmek zorunda kalmamak için şimdiye kadar bulut için kullandığımız klasörü (varsayılan olarak C:/Users/xxxx/OneDrive yolunda olacaktır ( name user)) bundan sonra kullanacağımız yola, örneğin ikinci sabit disk olan D:/’ye. Klasör taşındıktan sonra (bu isteğe bağlı bir adımdır, ancak bu şekilde dosyaları tekrar indirmekten kaçınacağız ve işgal edilen alanı boşaltacağız) önceki pencereye dönüyoruz ve istemcide tekrar oturum açıyoruz.

Tamamlandığında, bundan sonra tüm dosyaların kaydedilmesini istediğiniz yeni klasörü veya yolu seçersiniz.

 1. PC ile senkronize edilmesini istediğiniz dosyaları seçin
 2. İleri’ye tıklayın ve senkronize edilecektir.

Görünen gezginde, klasörü daha önce taşıdığımız (veya tüm dosyaları tekrar indireceğimiz) yeni OneDrive yolunu seçmeliyiz. Klasörün zaten mevcut olması durumunda, klasördeki dosyaların ve bulutun birleştirilmesi için kabul etmemiz gerektiğini belirten bir uyarı içeren bir pencere görünecektir.

Windows 10'da onedrive klasör ekranını değiştir

Klasörleri senkronize edilmeden bıraktıysanız, senkronizasyon tamamlandıktan sonra tekrar yapmanız gerekir. Bu sefer Windows 10 görev çubuğuna gitmelisiniz (ekranın altındadır). Bu görünmezse, Gizli simgeleri göster okunu tıklayın.

 1. OneDrive bulutunu seçin
 2. Yardım’a dokunun
 3. Ayarlara git
 4. Hesap sekmesini açın
 5. Oradan Klasör seç üzerine dokunun.
 6. Bu bilgisayarda OneDrive dosyalarınızı eşitleyin’de
 7. Senkronize etmek istemediğiniz klasörlerin işaretini kaldırın
 8. “Tamam” ile onaylayın

Talep Üzerine Dosyalar ile yerden tasarruf edin

İsteğe Bağlı Dosyalar adı verilen özellik, yer aç Windows 10 PC’nizde veya telefonunuzda, açmak yalnızca seçtiğiniz dosyaları indirecektir. Ya da aynısı, kendiniz manuel olarak yaptığınızda: Dosyayı OneDrive klasöründen seçiyorsunuz, çift tıklayıp indirip açıyorsunuz.

OneDrive İsteğe Bağlı Dosyalar özelliği nasıl etkinleştirilir

Bu işlevi elde etmek için bu seçeneği etkinleştirmelisiniz. Onun için:

 1. Windows görev çubuğundaki bulut simgesine (beyaz veya mavi) tıklayın
 2. Bu pencerede, yukarıdaki Ayarlar ve Yardım dişli simgesine tıklayın.
 3. Ayarlar sekmesini seçin.
 4. Talep üzerine dosyalar bölümüne gidin
 5. Yerden tasarruf et ve dosyaları kullanırken indir seçeneğini işaretleyin.
 6. “Tamam” ile onaylayın

istek üzerine fonksiyon dosyalarını göster

Dosya Gezgini’nde, yalnızca çevrimiçi olan dosyalarda bulut şeklinde bazı simgeler görürseniz, iyi iş çıkardığınızı bileceksiniz. Tabii ki, bu dosyalara yalnızca bağlı olduğunuzda erişilebilir.

Windows 10’dan OneDrive dosyalarını paylaşın

OneDrive dosyalarını Windows 10’da diğer kullanıcılarla paylaşmak oldukça kolaydır. Windows Explorer’dan sahip olduğunuz dosyanın üzerine imleci getiriyorsunuz (onları küçük buluttan tanıyacaksınız), doğru butonu veriyorsunuz ve Paylaş’ı seçiyorsunuz. Onları bir bağlantı veya bir e-posta adresi aracılığıyla davet etmenize olanak tanır. Diğer kişinin düzenlemesini istiyorsanız, bu da mümkündür. İsterseniz bir e-posta adresi kullanarak da paylaşabilirsiniz.

tek sürücü

Bu, paylaşım seçeneklerini yapılandırmamız gereken bir pencere açacaktır. İlk yönü, bağlantıya sahip olan herkesin bu izni düzenlemesine veya kaldırmayı seçmesine izin verebilmemizdir. Ayrıca bir ayar yapabiliriz Son kullanma tarihi hiçbir şeyin düzenlenemeyeceği ve hatta bir şifre daha fazla güvenlik için. Bu yapılandırıldıktan sonra, insanları e-posta ile eklemek veya istediğimiz sistemden geçmek için bağlantıyı kopyalamak arasında seçim yapmalıyız. Üçüncü yol, söz konusu dosyanın bağlantısını veya bağlantısını paylaşmak için bir uygulama seçmektir.

tek sürücü

Windows 10’daki OneDrive klasör konumunu değiştir yazısı ilk olarak ADSLZone’da göründü.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…