Windows 10’da bir PWA’yı bir programdan ayırt edemezsiniz

Çoğumuz olağan programları kullanmaya alışmış olsak da Microsoft, özellikle Windows 10’un piyasaya sürülmesinden bu yana bir süredir bir şeyleri değiştirmeye çalışıyor. Microsoft Store’daki UWP uygulamalarına ek olarak şirket, aramaları daha kullanışlı ve kullanımı kolay hale getirmek için çalışıyor. progresif web uygulamaları, PWA. Ve Microsoft’un bu tür uygulamalar için az önce önerdiği yeni bir değişiklik, onları diğer programlardan ayırt edemeyeceğiniz anlamına gelecektir.

PWA nedir

Aşamalı bir web uygulaması veya PWA, diğer programlar gibi bir programlama dilinde programlanmak ve kendi işlevlerine ve kitaplıklarına sahip olmak yerine bir web tabanlı bir uygulamadır. Bu uygulamalar çok kolay bir şekilde oluşturulabilir. Chrome veya Edge gibi bir tarayıcı, ve biz onları başka herhangi bir program gibi doğrudan erişiminden çalıştırabiliriz. Genellikle çok küçük uygulamalardır (1 MB’a bile ulaşmazlar) ve arka uç sunucusuna bağlı olarak her zaman güncel oldukları için öne çıkarlar.

birçok web sitesi (yumuşak bölge, örneğin) artık Windows 10’da Chrome ve Edge’den PWA olarak yüklenmeye hazır. Ayrıca, Microsoft web tarayıcısı, herhangi bir web sitesini, hazır olmasa bile bir PWA’ya dönüştürmemize olanak tanır. Ve bu uygulamalar çok iyi çalışsa da gerçek şu ki estetik olarak biraz çirkinler. Örneğin, web uygulamalarının sahip olduğu sayfanın başlığını göreceğimiz bir üst çubuk, tarayıcı gibi. Tipik Windows programlarına kıyasla çok fazla öne çıkıyor.

Manage PWA'yı Edge'e yükleyin - 4

Ve bu, Microsoft’un ortadan kaldırmak istediği bir sonraki şey.

Aşamalı Web Uygulamalarında küçük ama önemli kozmetik değişiklikler

PWA’nın teknik dokümantasyonunda yapılan yeni bir değişiklik, nasıl olacağına dair bazı ipuçları görmemizi sağlıyor. bu özelliğin geleceği. Bu belgede gördüğümüz gibi Microsoft, Edge PWA başlık çubuğundan kurtulmayı ve geliştiricilere bu bölge üzerinde kontrol sağlamayı amaçlıyor.

Bu değişiklik sayesinde geliştiriciler, uygulamalar geliştirirken çok daha fazla kontrol ve başlık çubuğu üzerinde kontrol sahibi olarak, tasarımı kendilerine uyacak şekilde ayarlamak için hayal güçlerini özgür bırakabilirler.

Kenar PWA Karşılaştırması

Bu değişiklik yürürlüğe girdiğinde (ki bu hala geliştirme aşamasındadır), web başlığını ve açıklamasını en üstte görüntülemek yerine, geliştirici bu alanı normalde hemen altına yerleştirilecek içeriği yerleştirmek için kullanabilir. Böylece örneğin bir logo, bir arama kutusu, gezinme kontrolleri veya erişilebilirlik seçenekleri görebiliriz.

Genel olarak konuşursak, bu projenin hedefleri şunlardır:

  • Geliştiriciler üzerinde kontrol sahibi olacak PWA üst çubuğu.
  • Uygulama pencereleri, çok daha yerel görünmenin yanı sıra yeni olanaklara sahip olacaktır (Word ve Excel arayüzüne benzer).
  • Edge, işletim sistemine göre bir tasarım sunacak.

hemen şimdi deneyebiliriz

Hem Microsoft hem de Google şu anda bu yeni kuralları araştırıyor ve bunları tüm kullanıcılara sunmanın en iyi yolunu arıyor olsa da, bunların keyfini çıkarmadan önce yapılması gereken daha çok iş var.

Daha fazla beklemek istemiyorsak ve Hem Chrome hem de Edge’in Kanarya sürümleri, tarayıcı bayraklarından bu deneysel işlevi etkinleştirebileceğiz. Sadece “chrome://flags” veya “edge://flags” yazmamız ve “PWA Window Controls Overlay” aramamız gerekiyor.

Ve bu özelliğin gelişimini yakından takip etmek istersek bunu GitHub’dan yapabiliriz.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…