Windows 10 ve 11’de bir antivirüs kurmamız gerekiyor mu?

Virüsler genellikle risklerden biridir. internette gezinirken koşarız ve bu yüzden hangi antivirüsün yükleneceğini, Windows ve diğer cihazlar için en iyi antivirüsün ne olduğunu ve kötü amaçlı yazılımlardan nasıl kaçınabileceğimizi merak ediyoruz. Sağduyunun ötesinde, özel bir program kullanmamız da önerilir, ancak soru her zaman ortaya çıkar: Windows 10 ve Windows 11’e bir virüsten koruma yazılımı yüklemek gerekli mi?

Microsoft ve antivirüsünün yeterince güvenli olmadığını düşünüyorsanız, güvenlik testlerinin ne söylediğini veya bu durumlarda ne yapmamız gerektiğini gözden geçiriyoruz. Bununla birlikte, örneğin verilerinizin çalınmaması için bazı yönergeleri izleyerek ve nasıl güvenli bir şekilde satın alacağınızı göz önünde bulundurarak kendinizi koruyabilirsiniz. Kötü amaçlı yazılımlardan, e-postaları açmadan kimlik avından kaçının… Ancak yalnızca dikkatli olmak değil, bizi koruyan belirli araçları kullanmak da her zaman iyi olacaktır.

windows antivirüs

Windows Defender, iki ayda bir AV testi tarafından gerçekleştirilen tüm testlerde en iyi antivirüs programlarından biridir. ESEt’ten Avast, AVG veya antivirüs, Kaspersky’den McAfee’den bir dizi popüler güvenlik ürünü analiz edilir. İncelemeler her zaman aynı fikirde ve Microsoft’un antivirüsünü üç ana incelemenin hepsinde 6/6 puanla en iyilerden biri olarak gösteriyor: koruma, performans ve kullanılabilirlik. Bu, bilgisayarımızda sahip olabileceğimiz en iyilerden biri yapar ve ana avantajı, hiçbir şey yüklememize gerek olmamasıdır.

Bu makalenin yazıldığı sırada yapılan en son testlere göre, Windows antivirüs gerekli korumayı %100 karşılamaktadır. “Bölümünde analiz edilen son iki ayda %100’ü var.İnternetten gelen 0. gün saldırılarına karşı koruma, kötü niyetli e-postalar ve web sayfaları dahil.” Aynı zamanda %100 “son dört hafta içinde en yaygın ve en sık görülen kötü amaçlı yazılım algılama” özelliğine sahiptir. İlk bölümde sektör ortalaması %99,3, yani Windows antivirüs daha üstün.

Performansta bahsi geçen testin yaptığı birkaç test var… Yavaşlıyor mu? Popüler web sitelerinde 4$ ve %3’lük yavaşlama ve Sık kullanılan programları indirirken %1 ve %0. Kendi adına, standart yazılım yürütülürken yavaşlama konusunda, yapılan son testlerde testler %7 veriyor. Sık kullanılan programları yüklerken yavaşlama, standart bir bilgisayarda %20 ve son nesil bir bilgisayarda %11 olmuştur. Ve standart veya en yeni nesilde yerel olarak ve ağ üzerinde dosyaların kopyalanması söz konusu olduğunda %1’den %0’a kadar.

Kullanılabilirlik açısından, Microsoft’un antivirüsü de başarılı. Analiz edilen aylar boyunca hiçbir yanlış alarm veya çökme olmadı ve güvenli yazılımdan kötü amaçlı yazılım olarak yalnızca bir hatalı tespit vakası oldu. Ayrıca uyarılarda hata yapmaz veya hatalı kilitler kurulum sırasında belirli eylemlerin

Başka bir antivirüs yüklemeye değer mi?

Hem Windows 10’da hem de Windows 11’de (bunun için Defender’da olağan güncellemelerin ötesinde değişiklikler olup olmayacağını bilmiyoruz), sistemde bulunan virüsten koruma veya güvenlik yazılımını kullanmak iyi bir fikirdir. Başka bir antivirüs kurabilir miyiz? Bunu yapabilir ve bir tür “ikinci görüş” almak istiyorsak, ek bir seçeneğe, çift güvenlik katmanına sahip olabiliriz. Gerekli? Çoğunlukta değil ve fazlasıyla yeterli korumadır, ancak diğer temizleme seçenekleri veya ek koruma eklemek isteyen her kullanıcıya bağlı olacaktır.

Windows 10 tehlike antivirüs savunucusu

Yukarıda bahsedilen testteki diğer iyi derecelendirilmiş antivirüsler McAfee, Malwarebytes, Kaspersky, Gdata, Eset, Bullguard’dan gelenlerdir… Optimize etmek için ücretsiz bir seçenek arayabiliriz veya yapabiliriz BleachBit gibi diğer eklentileri seçin, örneğin, tamamen ücretsiz ve açık kaynak kodlu olan bilgisayarı temizlemek için bir program, istediğiniz her türlü gereksiz dosyaları ortadan kaldırmaktır.

BleachBit.png

Windows ayarları ve güvenlik

Windows güncellemelerinin güvenlik ve güvenlik bölümünü bilgisayar ayarlarından açabiliriz. Windows Konfigürasyon bölümüne gitmemiz gerekiyor ve buradan “Güncelleme ve güvenlik” bölümüne geçiyoruz. “Windows Güvenliği” menünün sol tarafında.

“Windows Güvenliği” ni açtığımızda bazı seçenekler buluyoruz:

 • Virüs ve Tehdit Koruması
 • hesap koruması
 • Güvenlik duvarı ve ağ koruması
 • Uygulama ve tarayıcı kontrolü
 • cihaz güvenliği
 • Cihaz sağlığı ve performansı
 • aile seçenekleri

koruma ve antivirüs

İlkinde mevcut tehditleri ve yapılan testleri görebiliriz. Bu seçeneğe dokunursanız, çözülmeyi bekleyen herhangi bir tehdit olup olmadığını görebilirsiniz. Göreceksin son sınav ne zaman yapıldı (tarih ve saat) ve sınavın ne kadar sürdüğü. Ayrıca kaç dosyanın incelendiğini de öğrenebileceksiniz.

Test yapın veya tarayın

Yakın zamanda yapılan bir sınav yoksa, şu düğmeye tıklamanız yeterlidir: Hızlı sınav. Böylece bir değerlendirme yapmaya başlayacak ve herhangi bir tehdit olup olmadığını görebileceksiniz.

Farklı antivirüs taramalarını da yapılandırabiliriz. Üzerine dokunun: Sınav Seçenekleri. Burada seçim yapabileceğiniz birkaç seçenek göreceksiniz:

 • Hızlı test: Tehditlerin genellikle bulunduğu sistem klasörlerini kontrol edin.
 • Tam sınav: Sabit sürücüdeki tüm dosyaları ve çalışan programları kontrol edin. Bu sınav bir saatten fazla sürebilir.
 • Özel sınav: Dosyaları ve konumları seçin
 • Microsoft Defender çevrimdışı tarama: “Bazı kötü amaçlı yazılımları cihazınızdan kaldırmak özellikle zor olabilir. Microsoft Defeder Offline, en güncel tehdit tanımlarını kullanarak bunların bulunmasına ve kaldırılmasına yardımcı olabilir.” Bu işlem cihazı yeniden başlatır ve yaklaşık 15 dakika sürer.

İstediğiniz seçeneği işaretleyebilir ve “İncelemek şimdi”. Varsayılan olarak temel bir analize sahip olacaksınız, ancak hangi dosyaların gözden geçirileceğini sizin belirleyeceğiniz eksiksiz veya kişiselleştirilmiş bir analiz seçebilirsiniz.

Sınav

Koruma güncellemeleri

Bu bölümün bize sunduğu başka bir seçenek de, Windows antivirüsünün en son sürümünde olması ve tehditleri tespit edebilmemiz için koruma güncellemelerini aramaktır. Bu bölümü açarsanız, tam olarak sahip olduğunuz sürümü, oluşturulduğu zamanı (tarih ve saat) ve söz konusu sürümün son güncellemesini göreceksiniz.

olup olmadığını kontrol etmek için tuşuna basabilirsiniz. bekleyen güncellemeler. Bu durumda yapabileceğimiz en iyi şey, her zaman en son sürüme sahip olacak şekilde güncelleme yapmaktır.

koruma güncellemeleri

Yazı Windows 10 ve 11’e bir antivirüs yüklememiz gerekiyor mu? ADSLZone’da ilk ortaya çıktı.

Makalenin orijinal kaynağını kontrol edin

Bunu severim:

Beğendim Doluyor…