Windows 10, dizüstü bilgisayarınızın pilini daha iyi görmenizi ve kontrol etmenizi sağlar

Dizüstü bilgisayarların en büyük avantajı, onları ağa bağlanmak zorunda kalmadan kullanabilmeleridir. Ancak, bu da bir sorun olabilir, çünkü dikkatimiz dağılırsa pilimiz bitebilir ve açtığımız işi kaybedebiliriz. Windows 10, kalan pili her zaman göz önünde bulundurmamıza ve daha fazla performansa mı yoksa daha fazla özerkliğe mi ihtiyacımız olduğuna bağlı olarak birkaç tıklamayla farklı modlar arasında geçiş yapmamızı sağlar. Ancak, çok yakında, işletim sistemi bize bilgisayarın pili ve onun kullanımı üzerinde çok daha fazla kontrol sağlayacak.

Bu hafta sonu Microsoft, Windows 10’un yeni yapı 21313’ünü yayınladı. İşletim sisteminin bu yeni sürümü, sistem genelinde önemli sayıda düzeltmenin yanı sıra bazı küçük yeni özellikler de getiriyor. Ancak Microsoft’un söylemediği şey, işletim sisteminin bu sürümünün yeni özellikler ve iyileştirmelerle dolu gizli bir yeni pil ayarları paneli getirdiğidir.

https://platform.twitter.com/widgets.js

Windows 10 için yeni pil kontrolleri

Bu yeni Windows pil paneli bize PC kullanımımızı çok daha iyi kontrol, en çok pili neyin kullandığı ve gün boyunca nasıl geliştiği. Daha fazla ileri gitmeden, içine girer girmez, saatler geçtikçe pilin evrimini görmemizi sağlayacak bir grafik görebiliyoruz.

Pil seviyesi W10 21H2

Pil seviyesini kontrol etmenin yanı sıra, şunları da görebileceğiz. pil ne işe yarar mesai. Bunun için grafiğin üzerinde, neyin daha fazla pil harcadığı hakkında bize çok daha ayrıntılı bilgi verecek bir sekme bulacağız.

W10 21H2 pil kullanıyorum

Gördüğümüz gibi, ekranın ne kadar süredir açık olduğu, ne kadar süredir kapalı olduğu ve bilgisayarı uyku modunda olsak bile görünecektir. Pilimizi tüketen tüm uygulamaları ve programları da görebiliriz.

nasıl etkinleştirilir

Ne yazık ki Microsoft, bu yeni pil seçeneklerini kullanıcılar için varsayılan olarak etkinleştirmeye karar vermedi. İyi çalışmayabilir veya sadece bir deney olabilir. Kesin olan şu ki, bu yeni panel herkes için devre dışı, bu yüzden test etmek istiyorsak kendimiz etkinleştirmemiz gerekecek.

Bunun için “ViveTool” adlı bir araca ihtiyacımız olacak. Bu OpenSource aracı, Windows’un varsayılan olarak devre dışı bırakılmış deneysel özelliklerini etkinleştirmemizi sağlar. Yönetici izinleriyle bir CMD penceresi açıyoruz, kendimizi yürütülebilir dosyanın bulunduğu klasöre yerleştiriyoruz. ViveAracı ve bu işlevi etkinleştirmek için aşağıdaki komutu uygularız:

ViVeTool.exe addconfig 27296756 2

Hazır. bu yeni windows 10 pil paneli Ayarlar menüsünde zaten görünmelidir. Değilse, görünmesi için bilgisayarı yeniden başlatmamız gerekecek. Bundan sıkıldığımızda aşağıdaki komutu çalıştırarak bu deneysel özelliği devre dışı bırakabiliriz:

ViVeTool.exe delconfig 27296756 2

Yalnızca şu adreste mevcut olduğunu hatırlatırız: Windows 10 DEV yapı 21313. Insider kullanıcısı değilsek, bu komut hiçbir şey yapmaz.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…