Windows 10 Ayarları yanıt vermiyor mu? böylece düzeltebilirsin

Bilgisayarın önünde çalışmak için oturduğumuzda Windows 10, umduğumuz şey, bunu problemsiz veya başarısızlıksız yapabilmektir. En azından bu güce sahip bir sistem için gereken asgari miktar budur, ancak ne yazık ki durum her zaman böyle değildir.

Bulabildiğimiz arızalar ve sorunlar çoktur ve zaten bildiğiniz kadarıyla çok çeşitli nedenlerden kaynaklanmaktadır. Her şeyiyle ve onunla birlikte, Redmond yazılımının kendisi, tüm bunları çözmeye çalışmak için bize çok sayıda yol sunar.

Windows Ayarları uygulaması bizim için ne işe yarar?

Bu satırlarda sistemin en önemli bölümlerinden birine odaklanacağız ve başarısız olursa bir sorunumuz var demektir.

Birçok kişinin bundan şikayet ettiği doğrudur. microsoft yavaş yavaş Denetim Masası’nı Ayarlar uygulaması lehine ortadan kaldırıyor. Bu nedenle, bu saniye Windows 10’un önemli bir unsuru haline geldi. Buradan sistemi kontrol edebilir, cihazlar ekleyebilir, kullanıcıları kontrol edebilir, Arayüz, vb. Bu, diğer birçok şeyin yanı sıra, örneğin Windows Defender’ı veya sistem güncellemelerini kontrol etmek için çok sayıda kategoriye ayrılmıştır.

Zaman çizelgesi yapılandırması

Bu nedenle, Ayarlar çalışmayı durdurursa, Windows 10 çok fazla işlevsellik ve yönetilebilirlik kaybeder. Ve bu elemanın bloke olması veya basitçe açılmaması mümkündür. Bu nedenle, aşağıda size tekrar çalışmasını sağlamak için bir dizi çözüm göstereceğiz. Bazıları diğerlerinden daha basittir, ancak bir şekilde bizim için çalışmalıdırlar.

Windows Kurulum hatasına yönelik çözümler

Uygulamayı sıfırla

Yapabileceğimiz ilk şey kendimizi Windows Başlat menüsü, normalde bizi Ayarlar’a götüren dişli simgesini gördüğümüz yer. Üzerine farenin sağ tuşu ile tıklıyoruz ve Uygulama Ayarları’nı seçmek için Daha Fazla listesini görüntülüyoruz. Burada, sorunu çözmek için tıkladığımız Sıfırla düğmesini görene kadar aşağı kaydırdığımız yeni bir pencere açılır.

Ayarları Sıfırla

Windows Ayarlarını Yeniden Yükleyin

Size gösterdiklerimiz işe yaramazsa, bunun Windows’a dahil edilmiş resmi uygulamalar arasında yer alan bir uygulama olduğunu bilmeliyiz. Bu nedenle, geri kalanında olduğu gibi onu yeniden yükleme gerçeği UWP, bahsettiğimiz sorunu çözmelidir. Bu, şu andan itibaren gerçekleştirebileceğimiz bir şey. Güç kalkanı sistemi, çalıştırmak için arama kutusuna adını yazmanız yeterlidir.

powershell'i aç

Tabii ki, burada yapabileceğimiz en iyi şey, girişe sağ tıklayıp seçmektir. Yönetici olarak yürüt. Bu nedenle, şu komutu girdiğimiz işlevselliğe karşılık gelen pencere görünür:

Get-AppXPackage | Foreach {Add-AppxPackage -DisableDevelopmentMode -Kayıt “$($_.InstallLocation)AppXManifest.xml”}

powershell komutu

Bunun gerçekte yaptığı şey, Ayarların tekrar düzgün çalışacağı umuduyla Windows uygulamalarını yeniden kaydettirmek ve yeniden yüklemektir.

Sabit sürücü hatalarını bulun

Bu, aynı zamanda bir problemden daha fazla verilebilecek bir problemdir. Windows sorunu, bilgisayarın depolama birimlerindeki bir arıza nedeniyle. Bu nedenle, bunu çözmeye çalışmak için yorum yaptığımız bu bölüme de bir göz atmalıyız. Bununla, size söylemek istediğimiz şey, sabit diskteki hataları aramak için bir tarama gerçekleştireceğimizdir. Bunu yapmak için, şimdi CMD yazdığımız ve yönetici izinleriyle de açtığımız arama kutusuna dönüyoruz.

cmd'yi aç

Yeni bir komut istemi penceresi açıldığında, içine sfc /scannow komutunu yazıyoruz. Bu, bir disk analizi Ayarlar’da yaşadığımız sorunu çözmeye çalışmak için sistem dosyası hatalarını arıyoruz.

Diğer çakışan uygulamaları kaldırın

Windows’a yüklediğimiz bazı programların burada bahsettiğimiz hataya neden olan programlar olması söz konusu olabilir. Bunlar bazen Ayarlar uygulamasının çalışmasını engelleyebilir. Örneğin zamanla bazı yazılım üreticilerinin bilgisayarları için geliştirip yayınladıkları bazı programların bu arızaya neden olduğu bilinmektedir.

Örneğin, bu genellikle üreticinin kullanıcı deneyimini geliştirmek için kendi programlarını kurduğu bazı dizüstü bilgisayarlarda görülür. Bu, dolaylı olarak, aşağıdakilerle sonuçlanan sorunlara neden olabilir. Ayarlar uygulaması çalışmıyor. Bu nedenle, durum ortaya çıkarsa ve elimizde varsa, örneğin Kontrol Paneli / Programlar / Bir programı devre dışı bırakmadan onu ortadan kaldırmayı veya devre dışı bırakmayı deneyebiliriz.

Kontrol Paneli

Windows 10’da yeni bir kullanıcı oluşturun

Gördüğümüz hiçbir şey sorunu çözmediyse ve yine de Ayarlar uygulamasını açamıyorsak, biraz daha ileri gideceğiz. Özellikle, yeni bir yönetici hesabı oluşturacağımızı kastediyoruz. Ama elbette, onu oluşturmak için Konfigürasyon’u kullanamayacağımızı aklımızda tutmalıyız.

sahip olmamız durumunda Windows 10 Ana Sayfası Komut isteminden yeni bir kullanıcı oluşturabiliriz. Bunu yapmak için yeniden açıyoruz. cmd daha önce gördüğümüz gibi, ayrıca yönetici izinleriyle. Bu nedenle, görünen pencerede şu komutu yazıyoruz:

net kullanıcı New_User New_Password /add

Bu nedenle, kendisine atanan şifre ile ilgili yeni kullanıcı oluşturulduktan sonra Kontrol Paneli / Kullanıcı hesapları / Kullanıcı hesapları / Başka bir hesabı yönet seçeneğine gidiyoruz.

Başka bir hesabı yönet

Ardından, az önce oluşturduğumuz yeni hesabı seçiyoruz ve zaten oluşturabileceğimiz hesap türünü değiştir’i seçiyoruz. yönetici. Bu şekilde az önce oluşturduğumuz bu kullanıcı hesabı artık yönetici olacaktır. Artık mevcut oturumu kapatmamız ve her şeyin normal şekilde çalışacağı bu yeni hesapla Windows’a erişmemiz gerekmiyor.

Öte yandan, bunun yerine Microsoft Konsolunu da kullanabiliriz, ancak onu yalnızca Windows 10 Profesyonel. Bu nedenle, ona erişmek için sistem arama kutusuna lusrmgr.msc yazıyoruz.

lusrmgr komutu

Açılan yeni pencerede Kullanıcılar’a tıklıyoruz ve sağdaki panele sağ tıklayıp Yeni kullanıcı oluştur’u seçiyoruz.

Yeni kullanıcı oluştur

Buraya verilerimizi girebiliriz ve çıkış Yap cari hesaba yenisini girmek için. Örneğin, bu Başlat menüsü veya Ctrl + Alt + Sil tuş kombinasyonu aracılığıyla elde edebileceğimiz bir şeydir.

Yeni kullanıcı penceresi

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…