Wikimedia çiçeğinin gizemi ortaya çıktı: Günlük 90 milyon ziyarete Hindistan’daki viral bir mobil uygulama neden oluyor

Başka bir çiçeğe benziyor, ama değil. bu Symphyotrichum novi-belgiiDaha çok New York aster olarak bilinen, Wikimedia’nın en büyük gizemlerinden biri haline gelmişti.

Bu çiçeğin fotoğrafı, Wikimedia Commons’ın aldığı tüm resim isteklerinin %20’sini temsil ediyor. Günde yaklaşık 90 milyon ziyaret alıyor ve kimse nedenini tam olarak bilmiyordu.sorumlular tarafından yapılan bir soruşturma sonunda gizemi ortaya çıkardı.

hayalet görüntü

Bu taleplerin oluşturduğu yoğun trafik, Wikimedia teknik ekibinin soruşturma başlatmak neler olduğunu öğrenmek için.

{«file»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/03/4c/f2/602286e44bd22fd31f/default-standard-1080.mp4″,»image»:»https:// img.youtube.com/vi/Ewc22OQPEy0/maxresdefault.jpg»}

Neler olabileceğine ilişkin tartışma, Wikimedia tartışma forumu olan Phabricator’da gerçekleşti. bazı teoriler vardı ve topluluktan öneriler.

220.000 düzenlenmiş metin ve 0 avro alındı: süper bir Wikipedia editörü olarak hayatım

En başından Wikimedia mühendisleri Hindistan’da kullanılan bir tür mobil uygulamadan şüphelendilerve yavaş yavaş işaretler eklendi.

Böylece, sahip oldukları İlk analizden sonra oldukça net olan üç şey. Birincisi, Hindistan’da çok popüler olması gereken bir sosyal veya mesajlaşma mobil uygulamasıydı. İkincisi, isteklerin Kullanıcı Aracısı ve Yönlendirenin basit bir komut dosyası “-“ olması, bundan sorumlu uygulamayı ortaya çıkarmak için bu filtrede ilerlememize izin veren bir şey.

Garip olan, Hindistan’daki bazı popüler uygulamaların ön analizinin daha fazla ipucu bulamamış olmasıdır. Arayüzün geri kalanı yüklenirken çiçeğin bir resim olarak görünmesi gerekiyordu. (‘açılış ekranı’) veya belki bu uygulamaların duvar kağıdı olarak, ancak hiçbirinde görünmedi.

Üçüncü açık ipucunun onaylanmasına yol açan da buydu: Uygulamaya resmi yüklemek için bir istek olduğu, ancak sonunda o resmin içinde gösterilmediği varsayımı. Hayalet bir görüntü gibiydi.

Ayrıca, taleplerin önemli ölçüde arttığı dönemi de analiz ettiler. Bu, Hindistan’ın çeşitli Çin web hizmetlerini ve uygulamalarını engellediği zamanlarda oldu, örneğin etkilenen TikTok: uygulama belki de bu hizmete bir alternatif sağlamayı amaçlıyor olabilir.

Gerçekten de öyleydi: Veritabanında filtrelenmiş bir aramadan sonra, tüm verilerin çakıştığı ve gerçekten de doğrulandığı doğrulandı. resim istendi ancak görüntülenmedi.

Wikimedia sorumluları henüz uygulamanın adını açıklamak istemediler ve onlarla iletişime geçmeye çalıştılar ama bu arada oldukça mantıklı bir önlem aldılar: bu istekleri engelledi gerçekte işe yaramazdı: söz konusu talebi yapan uygulamada bu görüntüyü fiilen kullanmadan trafiği artırdılar.

Daha fazla bilgi | Eczacı

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler Wikimedia çiçeğinin gizemi ortaya çıktı: Günlük 90 milyon ziyarete Hindistan’daki viral bir mobil uygulama neden oluyor aslen yayınlandı Xataka Xavier Pastor tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…