Wi-Fi tekrarlayıcı satın alırken nelere dikkat etmeliyim?

Mümkün olan en hızlı ve en kararlı bağlantıya sahip olmayı düşündüğümüzde, Ethernet ağ kablosunu düşünüyoruz. Sorunlar, o ağ kablosunu her zaman istediğimiz yere götüremeyeceğimiz için ortaya çıkıyor. Birçok evde, kurulumu zorlaştıran kalın duvarlar veya diğer mimari engeller buluyoruz. Ayrıca birçok evin, özellikle eski evlerin, bunları kolayca monte etmek için uygun borulardan yoksun olduğuna da dikkat edilmelidir. Bazen elektrik tesisatının eski olduğunu da eklersek, PLC kullanarak beklenen sonuçları elde edemeyiz. Böylece, en iyi alternatifin Wi-Fi olduğunu anlıyoruz. Bu anlamda yapabileceğimiz en iyi şeyin bir Wi-Fi tekrarlayıcı satın almak olduğunun farkındayız.

Bilmeniz gereken bir şey, bir Wi-Fi yönlendiricinin aynı katta kullanılmak üzere tasarlandığıdır. Ayrıca aynı fabrikada kapsama alanımızın iyi olmadığı noktalar olabileceğini de belirtmek gerekir. Bir veya daha fazla üst katımız varsa, daha da düşük olacaktır. Ve antenleri yatay olarak yerleştirirsek, o katta kapsama alanını kaybeder ve yukarıdakilerden bir şeyler kazanırız. Bunu çözmenin en ucuz yolu bir Wi-Fi tekrarlayıcı satın almaktır. Burada bunların ne olduğunu, nasıl yerleştirmemiz gerektiğini ve satın alırken dikkat edilmesi gereken diğer hususları açıklayacağız.

Tekrarlayıcı nedir ve nasıl yerleştirmeliyiz?

A WIFI tekrarlayıcı Amacı aldığı sinyali toplamak ve yükseltmek olan, sinyalin menzilini genişletmek ve sadece yönlendiricinin ulaşamadığı yerlerde kapsama sağlayabilmek olan bir cihaz olarak tanımlayabiliriz. Ayrıca WiFi güçlendirici olarak adlandırılabileceğine de dikkat edilmelidir.

Bu cihazların görevi, genellikle bir Wi-Fi yönlendirici olan bir göndericiden aldığı Wi-Fi sinyalini yaymaktır. Kullanımına gelince, hem açık hem de kapalı mekanlarda uzanır. Böylece hem ev ortamında, ofiste, endüstriyel düzeyde açık merkezlerde ya da bahçe gibi açık alanlarda kullanılabilir.

Görevini yerine getirebilmesi için WiFi tekrarlayıcının, onu alabilmesi ve yükseltebilmesi için yönlendirici tarafından yayılan sinyal aralığında olması gerekir. Sinyal bir noktaya kötü ulaşırsa, ideal olanı, sinyali oradan tekrar etmesi için onu yarıya yerleştirmek olacaktır. bir WiFi tekrarlayıcı bağlarsanız bu bir hatadır:

  • Yönlendiriciye çok yakın, sinyal tekrarlasa da evin her yerine ulaşamayacağız.
  • Yönlendiriciye çok yakın, eğer sinyal tekrarlayıcıya kötü ulaşırsa, belirli bir alanda kapsama alanı mükemmel olsa bile düşük bir hız alacağız.

Mümkün olan en iyi performansı elde etmek için WiFi tekrarlayıcıyı yarıya bağlamalı ve farklı alanları kontrol etmeliyiz. Kurulumu oldukça kolaydır ve daha sonra senkronizasyonu gerçekleştirmek için tekrarlayıcıyı bir prize takmanız yeterlidir. Bazen bu işlem otomatik olarak yapılır, ancak bazı durumlarda ekstra yapılandırma veya bir mobil uygulamanın kullanılmasını gerektirebilir.

Wi-Fi tekrarlayıcı satın alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Bir Wi-Fi tekrarlayıcı satın alırken, netleşmemiz gereken ilk şey, onu nereye yerleştireceğimizdir. Bu anlamda onu iki türe ayırabiliriz:

  • Kapalı WiFi Tekrarlayıcılar: evimizin, ofisimizin veya diğer kapalı alanların içine yerleştirdiklerimizdir. Ayrıca genellikle daha sık satın aldıklarımız, aynı zamanda en ucuzları.
  • Açık WiFi tekrarlayıcılar: Dışarıya yerleştirdiğimiz ve hava şartlarına daha çok maruz kalanlardır. Ayrıca genellikle IP65 gibi toza ve suya karşı korumaya sahiptirler. Bir sayı toza, diğeri suya karşı korumayı ifade eder, ne kadar yüksekse o kadar iyidir.

Bir Wi-Fi tekrarlayıcı satın alırken bakmamız gereken bir diğer çok önemli husus, onun Wi-Fi sürümü ve Wi-Fi sınıfı. Şu anda Wi-Fi 6, en hızlısı olmasına rağmen, bir dizi dezavantaja sahiptir. Bunlardan biri daha pahalı olması, diğeri ise mevcut cihazların büyük çoğunluğunun bu standardı desteklememesi, her ne kadar doğru bir şekilde bağlanabilecek olsa da, bunu WIFi 4 veya WiFi 5 modunda yapacak, boşa harcayacak. yeni Wi-Fi standardının faydaları 6.

Bu, keyfini çıkarmak istiyorsanız, uyumlu cihazlara ek olarak dizüstü veya PC’niz için bir WiFi 6 adaptörü satın almanız gerekeceği anlamına gelir. Bu nedenle, bugün en uygun olanı, 802.11ac standardına uygun iyi bir Wi-Fi 5 tekrarlayıcıdır. Bu anlamda, sınıf ne kadar yüksek olursa, o kadar iyidir, örneğin bir AC3000 tekrarlayıcı, bir AC1200’den daha iyi performans sunacaktır.

Bakmamız gereken bir diğer nokta, sahip olup olmadıklarıdır. özel ana hat bağlantısı. Böylece, eşzamanlı üçlü bant olan Wi-Fi amplifikatörü, yönlendirici ile özel ara bağlantı için 5 GHz frekans bandı yapılandırmamıza izin verecektir. Bu, daha yüksek hızlar ve performans sağlar. Örneğin, bir üçlü bant WiFi tekrarlayıcı, satın alabileceğiniz en iyi WiFi tekrarlayıcılardan biri olan FRITZ!Repeater 3000’dir.

Bir Wi-Fi tekrarlayıcı satın alırken bakılması gereken çok önemli bir şey, sahip olup olmadığıdır. ethernet portları. Önerilen minimum, Giagabit Ethernet olmasıdır. Bu, bir Wi-Fi kartı satın almak zorunda kalmadan bir masaüstü bilgisayarı bağlamak için çok yardımcı olabilir.

sunduğu olanakları da incelememiz gerekir. bellenim misafir ağı oluşturma, WiFi programlayıcıya sahip olma ve daha fazlası gibi. Ek olarak, tanınmış prestijli bir üretici, daha uzun süre için daha fazla sayıda güncelleme sağlar ve bu da cihazı daha güvenli hale getirir. Dikkate almamız gereken bir diğer özellik, WiFi dolaşım yardımına sahip olup olmadığı veya doğrudan bir WiFi Mesh sistemine entegre edilip edilemeyeceğidir. Örneğin, D-Link DAP-1620, bir WiFi ağ ağı oluşturmak için D-Link yönlendiricileri ile entegre olur, FRITZ!Repeater 3000 modeli, AVM FRITZ!Box Mesh ağı ile entegre olur ve sınıfının en iyisi tekrarlayıcılar. NETGEAR dolaşım yardımına sahiptir.

Son olarak, bölümümüzü ziyaret etmenizi öneririz. en iyi wifi tekrarlayıcılar En iyi WiFi tekrarlayıcıları, teknik özelliklerini, bu cihazların neye benzediğini ve hatta bize sağlayabilecekleri gerçek performansı görebileceğiniz yerde, son olarak, size ayrıca ürün yazılımı yapılandırma seçeneklerinin her birini gösteriyoruz.

RedesZone’da Wi-Fi tekrarlayıcı alırken nelere dikkat etmeliyim makalesi yayınlandı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…