Wi-Fi Mesh sistemi satın alırken nelere dikkat edilmelidir?

Bazen evimizde bulunan yönlendirici bize ihtiyacımız olan Wi-Fi kalitesini sunmuyor. Ne olursa olsun, piyasadaki en iyisi olsa bile, Wi-Fi’sinin belirli bir menzili var. Bu nedenle, Wi-Fi’yi geliştirmek için Wi-Fi Mesh sistemi veya Wi-Fi tekrarlayıcı gibi ek ekipman satın almaktan başka seçeneğimiz yok. Bugün RedesZone’da, tüm evinizi kablosuz kapsama alanıyla kaplamanız için bir WiFi Mesh sistemi satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini kısaca açıklayacağız.

Akılda tutulması gereken bir şey, Wi-Fi yönlendiricinin aynı katta kullanılmak üzere tasarlanmış olmasıdır. Buna rağmen, aynı katta bile, daha yüksek bir katta daha da büyük olacak olan kapsama kör noktalarına sahip olabiliriz. Bir Wi-Fi Mesh sistemi satın almaya başlamadan önce, bunun ne olduğunu, avantajlarını, dezavantajlarını ve dikkate alınması gereken diğer şeyleri bilmelisiniz.

Wi-Fi Mesh sistemi nedir

A Wi-Fi ağ sistemiÖrgü ağlar olarak da bilinen ağlar, bir yönlendirici veya baz istasyonundan ve uydular veya düğümler olarak da bilinen birkaç erişim noktasından oluşan ağlardır. Çok önemli bir nokta, tekrarlayıcılı basit bir ağdan çok farklı çalışmasıdır.

Bir WiFi örgü ağı ile tekrarlayıcılı bir ağ arasındaki temel fark, ilkinde birbirine bağlanan ve kablosuz istemcilere WiFi dolaşımı sağlayan tüm düğümlere sahip olmamızdır, böylece bağlantıda kesinti olmadan bir düğümden diğerine geçebilirler. Bağlantı. Bir Wi-Fi Mesh sisteminde, erişim noktaları yalnızca yönlendiriciye bağlı olmakla kalmaz, aynı zamanda, kaynaktan yönlendirici görevi gören düğüme giden minimum yola sahip olmak amacıyla birbirleriyle iletişim kurabilir. Bu, daha iyi kapsama alanı ve daha iyi ağ yönetimi elde etmemizi sağlar.

Konvansiyonel tekrarlayıcılar ile WiFi ağ ağı arasındaki diğer bir fark da, her zaman en yakın noktaya bağlanmayacağınızdır. Bu anlamda hangisinin daha iyi olduğuna her an karar verebileceksiniz. Bunu, aşağıdaki gibi kriterleri dikkate alarak yapacaktır:

  • Ağın doygunluğu.
  • Bağlantının küresel kalitesi, bir düğüm kapalı olsaydı, bizi bir başkasına bağlayacağı için İnternet bağlantısı olmadan kalmazdık.

Ayrıca, stratejik olarak yerleştirilmiş uydulardan oluşan bir sistemle aynı SSID ve şifre ile aynı WiFi ağını sürdürüyoruz. Bu, bağlantının nasıl olduğuna veya nerede bulunduğumuza bağlı olarak her zaman en iyi sinyale sahip olmamıza yardımcı olacaktır. Normal bir WiFi tekrarlayıcı ve bir WiFi Mesh sistemi arasındaki en önemli fark, bağlantıyı kesmeden düğümler arasında WiFi dolaşımına sahip olabilmemiz, aramaya VoIP veya görüntülü arama ile devam edebilmemizdir, WiFi ile olan bir şeydir. tekrarlayıcılar olmaz. Ayrıca, kablosuz ağın koşullarına bağlı olarak 2,4 GHz’den 5 GHz’e veya tam tersine geçmemizi sağlayan bant yönlendirme özelliğine de sahip olacağız.

Wi-Fi Mesh sistemi satın almanın avantajları ve dezavantajları

Arasında avantajlar bir Wi-Fi Mesh sistemi satın almanın kaynakları optimize et. Bu sayede daha geniş kapsama alanına sahibiz ve düğümler arasındaki bağlantı nedeniyle sinyalin kalitesi genellikle daha iyi. Bir diğer olumlu nokta da onun üretici tarafından sağlanan yazılımdan kolay yönetim. Ayrıca, çok teknik bir kurulum gerekli değildir ve bu tür bir teknolojide ileri düzeyde bilgiye sahip olmayan herhangi bir kullanıcı bunu kurabilir. WiFi Mesh sistemlerinin son modellerinde konfigürasyon tamamen otomatiktir, her uydu düğümünü tek tek yapılandırmamız gerekmez.

gelince dezavantaj düğümleri doğru yerlere yerleştirmezsek evin içinde dolaşırken sorun yaşayabiliriz. Yani uyduların o anda hangisine bağlanmaları gerektiğini gerçekten bilmedikleri alanlarımız olabilir. Diğer bir olumsuz nokta, WiFi tekrarlayıcılardan açıkça daha pahalı olmalarıdır, ancak sahip oldukları tüm avantajlar için buna değer.

Wi-Fi Mesh sistemi satın alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Bir Wi-Fi Mesh sistemi satın alırken şunlara bakmamız gerekir:

  • Düğümlerin ara bağlantısı için özel bir frekans bandı: Eşzamanlı üçlü bantlı bir Wi-Fi Mesh sistemine sahip olmamız gerekiyor. Bir bant, yalnızca cihazların ara bağlantısına tahsis edilecektir. Bu nedenle, kablosuz istemciler için eşzamanlı dual banda sahip olacağız.
  • WiFi Sürümü: En son kablosuz standardı Wi-Fi 6’dır, ancak Wi-Fi 5 ile çok fazla para harcamadan harika bir performans elde edebilirdik.
  • İşlemci ve RAM: CPU ne kadar hızlı olursa, o kadar iyi genel performans elde ederiz ve bu anlamda en az 256 MB RAM de gereklidir.
  • Ethernet bağlantı noktaları: en azından Gigabit Ethernet olmalı ve bir bilgisayarı kabloyla onlara bağlamamız gerekirse, düğümlerin de bağlantı noktaları olmalıdır.
  • USB girişi: Yerel ağda dosya paylaşımı için USB bağlantı noktalarına sahip WiFi Mesh sistemleri vardır.
  • bellenim: İnternet WAN’ında VLAN’ları, IPTV hizmetleri için bağlantı noktası başına VLAN’ları, Movistar’ın Üçlü VLAN FTTH’ye sahip olduğunu ve ayrıca ağ trafiğine öncelik vermek için güçlü ve gelişmiş bir QoS’ye sahip olmasını sağlayanları arayın. Ayrıca, yerel ev ağına güvenli bir şekilde bağlanmak için bir VPN sunucusu dahil etmeniz önerilir.

Gördüğünüz gibi, WiFi Mesh sistemleri kalıcıdır, ancak başarılı bir satın alma yapmak için tüm bu yönlere bakmalıyız. sıralamamızı ziyaret etmenizi öneririz. en iyi Wi-Fi Mesh sistemleri Ana teknik özelliklerini, farklı yönlendiricilerin ve düğümlerin fiziksel olarak nasıl olduğunu, açıklanan tüm yapılandırma seçenekleriyle sahip oldukları bellenimi ve ayrıca WiFi ve kablo aracılığıyla bize sağladıkları gerçek performansı görebileceğiniz ilgili derinlemesine analizleriyle .

RedesZone’da Wi-Fi Mesh sistemi satın alırken dikkat edilmesi gerekenler makalesi yayınlandı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…