Wi-Fi çalışıyor ancak bağlanamıyorum – Çözümler

Çoğu durumda, Wi-Fi üzerinden İnternete bağlanmaya çalışırken bir sorun olabilir. En normal şey, erişim noktasından çok uzakta olduğumuzda bunun sadece zayıf bir kapsama alanı olmasıdır. Ayrıca ağ doygunluğu da olabilir. Ancak diğer durumlarda kendimizi bağlantı kuramama ve yön bulma sorunuyla karşı karşıya bulabiliriz. İnternetin çalıştığını biliyoruz, ancak bilgisayarımız bağlanmıyor. Ne zaman sorun giderileceğini açıklayacağız Wi-Fi çalışıyor ve bağlanamıyoruz.

Wi-Fi çalışırken ve bilgisayarınız bağlanmıyorken sorun giderme

Bu, herhangi bir zamanda bilgisayarlarımızda olabilecek bir şeydir. Kötü bir yapılandırma, sürücülerle bir çakışma, kötü amaçlı yazılım olabilir… Bu sorunun arkasında farklı nedenler var. Geçici veya kalıcı bir şey olabilir. Bağlantı kurabilmek için bazı önemli noktaları açıklayacağız. Wifi işe yaradığını biliyorsak ama bağlantımız yok. Normal bir bağlantı kurmamıza ve ortaya çıkabilecek olası sorunları kurtarmamıza yardımcı olabilecek çeşitli çözümler.

şifreyi kontrol et

Yapabileceğimiz bir şey, şifre. Temel ama çok sık görülen bir hatadır. Belki Wi-Fi şifresini yanlış koyduk, kaydettik ve bu nedenle internetimiz yok. Doğru ayarladığımız herhangi bir bilgisayardan bağlanıyoruz ve çalışıyor.

Parolayı doğru ayarlamış olabiliriz, ancak bir yanlış şifreleme. WEP, WPA2 gibi farklı şifreleme türleri olduğunu zaten biliyoruz… Doğru olanı kullanmamız ve anahtarla ilgili sorunlara neden olan bir yanlış yapılandırma olmaması önemlidir.

Banka hesaplarındaki şifreler

ağı unut

Bazen bir olabilir kötü ağ yapılandırması, bazıları sadece şifre ile çakışmaz ve bunu Unut ağını vererek çözebiliriz. Bunu yapmak için görev çubuğundaki Wi-Fi simgesine gitmemiz, bizi ilgilendiren ağı seçmemiz, ikinci fare düğmesine basmamız ve Hatırlamayı durdur’a tıklamamız gerekiyor.

Bu yapıldıktan sonra, şifreyi tekrar koyarak tekrar bağlanmamız gerekecek. Bu şekilde bazı sorunlardan kaçınabiliriz ve normal şekilde bağlanabilir.

bandı değiştir

bağlı mıyız yanlış bant? Belki de sorun budur. Bildiğimiz gibi modern cihazlar hem 2,4 GHz bandına hem de 5 GHz bandına bağlanabiliyor.Her biri belirli koşullarda daha iyidir.

Örneğin 5 GHz bandına bağlıysak ve erişim noktasından çok uzaktaysak, bağlantı kurmada sorunlar olabilir. Bu nedenle diğer gruba geçmeli ve daha iyi çalışıp çalışmadığını görmeliyiz. Hatta bağlanabilirdik ama ağa erişimimiz yoktu.

Yönlendiriciyi ve bilgisayarı yeniden başlatın

Diğer bir temel soru, hem yönlendiriciyi hem de ekipmanımızı yeniden başlatmaktır. Bu çözüm çok yaygındır ve bu tür bir sorunumuz olduğunda bunu uygulamak her zaman uygundur. Bazen en basit şeyler en etkili olur.

İlk durumda yapmanız gereken yönlendiriciyi yeniden başlat doğru: yeniden başlatmanın başarılı olması için cihazı kapatmalı ve en az 30 saniye bu şekilde tutmalıyız. Daha sonra her şeyi yeniden bağlarız ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakarız. Anında kapatıp açarsak, düzgün bir şekilde yeniden başlamayacağız. Örneğin bir IP çakışması meydana gelebilir ve bağlantının başarıyla yeniden kurulması için yeniden başlatma gerekebilir.

Ağ kartını güncelle

Şu da olabilir ki, ağ kartı sürücüleri modası geçmiş. Yakın zamanda işletim sistemini veya yeni bir sürümü kurduysak, çakışmalar olabilir ve bu, Wi-Fi’ye bağlanma sorunlarına dönüşebilir.

Ağ kartını güncellemek için Başlat’a gitmemiz gerekiyor, Aygıt Yöneticisi yazıyoruz, ardından Ağ bağdaştırıcılarına giriyoruz ve orada bizi ilgilendiren kablosuz ağ kartını seçiyoruz. İkinci fare tuşu ile tıklıyoruz ve güncellemeye veriyoruz. Hem performansı artırmak hem de bizi etkileyebilecek güvenlik sorunlarından kaçınmak için üretici yazılımının her zaman en son sürümlerine sahip olmamız önemlidir.

Ağ sürücüsünü güncelle

ağı sıfırla

Tüm bu saydıklarımız sorunu çözmediyse dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da şebekeyi sıfırlamaktır. Windows’ta gerçekleştirebileceğimiz basit bir işlemdir. Bunu yapmak için Başlat’a gitmeli, Ayarlar’a girmeli, Ağ ve İnternet’e erişmeliyiz, Durum ve orada seçeneği aramalıyız. ağ sıfırlamaaşağıda görünen.

Bu seçenekle elde ettiğimiz şey, tüm ağ bağdaştırıcılarını kaldırıp sıfırlamak ve orijinal yapılandırmaya geri dönmektir. Sebep olduğumuz ve bağlantının arızalanmasına yol açan sorunlardan kaçınmamızı sağlar.

Windows Ağını Sıfırla

Çevrimdışı bir etkin noktaya bağlı mıyız?

Bağlantıyı evin diğer köşelerine götürmemizi sağlayan Wi-Fi amplifikatörlerine, Mesh sistemlerine ve diğer cihazlara sahip olmamız oldukça yaygındır. Ancak, bu erişim noktaları bazen iyi çalışmaz. Kötü bir yapılandırmaya sahip olabilirler, yönlendiriciden çok uzakta olabilirler ve bu nedenle, bağlanan diğer bilgisayarların doğru bir bağlantı kurmasını engelleyen herhangi bir bağlantısı veya başka bir sorunu olmayabilir.

Bu nedenle, bir ağa bağlı olup olmadığımızı kontrol etmeliyiz. bağlantısı olmayan erişim noktası. Başka bir erişim noktasına veya yönlendiricinin kendisine bağlanmayı deneyebiliriz. Bu şekilde sorunun o takımda mı yoksa bağlantı kurduğumuz yerden mi olduğunu anlayacağız. Kolaylıkla gerçekleştirebileceğimiz bir adım daha.

Kötü amaçlı yazılım olup olmadığını kontrol edin

Ekipmanımızın güvenliğini tehlikeye atabilecek birçok güvenlik tehdidi vardır ve bu, Wi-Fi ağını da etkileyebilir. Ağın düzgün çalıştığını biliyorsak ancak bilgisayarımız bağlanmıyorsa, bunun nedenlerinden biri bilgisayarda bir tür virüs olması olabilir.

Derin bir tarama yapmak için bir antivirüs kullanabiliriz ve kötü amaçlı yazılımları tespit et Bu, ekipmanın çalışmasına zarar verir. Bunun için elimizde hem ücretsiz hem de ücretli birçok araç var. Ancak tavsiyemiz, sistemimize ne kuracağımızı doğru seçmektir, çünkü uygun olmayan bir alternatifi seçersek düzgün bir şekilde korunamayız.

Güvenlik duvarı veya antivirüsün araya girip girmediğine bakın

Bu tür sorunlardan kaçınmak için güvenlik programlarını kullanmanın çok yararlı olabileceğini belirtmiş olsak da, bunun tam tersini de bulabiliriz: o antivirüs veya güvenlik duvarı müdahale ediyor ve bağlantı kurmamıza izin vermiyor.

Bu durumda, yapılandırmayı analiz etmemiz ve bu programlardan herhangi birinin sorunlara neden olup olmadığını görmemiz gerekir. Bunları anlık olarak duraklatmayı seçebilir ve Wi-Fi’ye bağlanmayı deneyebilir ve bunun sorunu çözüp çözmediğini görebiliriz. Hata algılandığında, farklı bir program yüklemeyi seçebilir veya normal şekilde gezinmemize izin verecek şekilde yapılandırmaya dokunabiliriz.

VPN ağ hatasına neden olabilir

Dikkate almamız gereken bir nokta daha, herhangi bir şey kullanıp kullanmadığımızdır. vpn. Bu tür araçlar çok kullanışlıdır ve internette daha fazla gizlilikle gezinmemizi sağlar. Bunları gerçek IP adresini gizlemek ve örneğin coğrafi olarak kısıtlanmış içeriğe erişebilmek için kullanabiliriz. Ancak, kötü bir yapılandırma olması durumunda bağlanmaya çalışırken de arızaların nedeni olabilir.

VPN’yi anlık olarak duraklatabilir ve bunun sorunu çözüp çözmediğini görebiliriz. Yanlış yapılandırılmış bir parametre olması durumunda yapılandırmayı da görebiliriz.

Bu nedenle, bahsettiğimiz bu adımlar, bağlantı kurarken sorun yaşamamamıza yardımcı olabilir. Wi-Fi’a bağlanamadığımızı görüyor ancak çalıştığını biliyorsak bu işlemleri basit bir şekilde gerçekleştirebiliriz. Amaç, kablosuz ağa normal şekilde bağlanabilmek ve İnternet’in kullanılabilir olmasını sağlamaktır.

Wi-Fi çalışıyor ama bağlanamıyorum: Çözümler RedesZone’da yayınlandı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…