Wi-Fi 802.11bf: Bu, sinyali temel alarak hareketi algılayabilecek ve mesafeleri ölçebilecek yeni standarttır.

Çalışmalar zaten devam ediyor 2024’te gelecek WiFi standardı. Özellikle bundan üç yıl sonra, IEEE’nin yeni Wi-Fi 802.11bf’yi onaylamayı planladığı Eylül’de. WiFi olanaklarını genişletecek, yalnızca sinyali iletmeyi değil, aynı zamanda hareket yarıçapı içinde hangi insanların veya nesnelerin hareket ettiğini algılamak için bundan faydalanmasını sağlayacak bir güncellemedir.

Wi-Fi 802.11bf, teknoloji olmadan anlaşılamaz ‘Wi-Fi Algılama’ (SENS) Birleşmiş. İlk terim, ana yeniliği WiFi cihazlarını bir tür mesafe ve hareket sensörüne dönüştürme yeteneğinin tanıtılması olan standart içindir.

WiFi kapsama alanı: bunlar kablosuz ağınızın kapsama alanını azaltan engellerdir ve bu engellerden kaçınabilirsiniz.

Wi-Fi Algılama nedir?

Wifi802 11bf Resim: ‘IEEE 802.11bf: Her Yerde Wi-Fi Algılamaya Doğru’ (arXiv)

WiFi sinyal girişimindeki farklılıkları kullanan SENS, şunları yapabilen bir teknolojidir: İnsanların ve nesnelerin menzilini, hızını, yönünü, hareketini, varlığını ve yakınlığını ölçmek. WiFi cihazları, veri göndermek ve almak için evin her yerine dalgalar yayar, ancak bu dalgalar, bu dalgaların etkileşime girdiği nesnelerin bazı parametrelerini tanımlamak için de kullanılabilir.

The Register aracılığıyla, Northeastern Üniversitesi’nde elektrik ve bilgisayar mühendisliği bölümünde yardımcı doçent olan Francesco Restuccia’nın, bir arXiV makalesinde yeni standardın nasıl bir rol oynayabileceğini açıklayan çalışmalarını öğreniyoruz: Eylül 2024, WiFi artık yalnızca bir iletişim standardı olmayacak ve meşru bir şekilde tam bir tarama paradigması olacak.”

Wi-Fi Algılama

Bir sonraki planlanan standart, IEEE 802.11be ‘Aşırı Yüksek Verim’ (EHT) standardını temel alan ve erişim noktasında en az 30 Gb/sn ve 48 Gb/sn’ye kadar vaat edilen Wi-Fi 7’dir. Gelişi de 2024’te bekleniyor. Bu Wi-Fi 802.11bf şu şekilde anlaşılabilir: paralel standartSENS hareket algılamayı da etkinleştiren gelecekteki WiFi cihazları için.

IEEE’nin kendisi tarafından açıklandığı gibi, WLAN ağı ile elde edilen ölçümler, hem ev güvenliği, eğlence ve enerji yönetimi hem de tasarruf düzeyinde bir dizi yeni uygulamaya izin verecektir. Örneğin, ev WiFi’sine bağlı akıllı ışıkların kullanılabileceğini hayal etmek zor değil. evde kimse olmadığını algıladıklarında otomatik olarak kapanır veya bir alarm sistemini etkinleştirir Biz uzaktayken evde bir hareket algıladıklarında.

Intel, genlik ve faz ile ölçülen kanal değişikliklerini analiz etmeye dayandığını açıklayarak ‘Wi-Fi Algılama’nın olanaklarını anlatan şirketlerden biridir. Bu teknoloji farklı frekanslara uygulanabilir, 2.4GHz’den 60GHz’e5 ve 6 GHz’den geçiyor.

IEEE’nin işaret ettiği bantlar biraz farklıdır ve ‘Wi-Fi SENS’in 1 GHz ile 7.125 GHz (MAC/PHY arayüzü) arasında ve 45 GHz’in üzerinde olacağını açıklar ki bu da Intel tarafından adlandırılan 60 GHz’e uyacaktır. .

802.11bf standardı, WiFi cihazları aracılığıyla uzaktan izlemeye izin verecek özel sensörlere veya kameralara gerek yok. 60 GHz’de Wi-Fi 802.11bf varsayımlarında, IEEE bunun için kullanılabileceğini öngörmektedir. mimik tanıma oyun uygulamalarında, hizmetlerde, gelişmiş uzaktan sağlık izlemede ve daha fazlasında.

Wi-Fi Algılama Resim: “Wi-Fi 7 ve ötesi” (Intel)

Gizlilikle ilgili endişeler

“Aslında, SENS tabanlı sınıflandırıcıların mahremiyet için kritik olan bilgileri çıkarabilirklavye yazma, jest tanıma ve aktivite izleme gibi” diye açıklıyor araştırmacılar. “Kablosuz kanalın yayın doğası göz önüne alındığında, kötü niyetli bir davetsiz misafir, CSI raporlarında kolayca ‘dinleyebilir’ [Información del estado del canal] ve yetkilendirme olmadan kullanıcı etkinliğini takip edin.”

Restuccia, yeni standardın isteğe bağlı bir sisteme sahip olması gerektiğini, böylece onu etkinleştirmeye gönüllü olarak karar verenin kullanıcı olduğunu öne sürüyor. Bununla birlikte, bu ‘Wi-Fi SENS’, diğer sensörler veya güvenlik kameralarıyla karşılaştırıldığında karmaşıklık katmıştır. Ve bu WiFi dalgaları duvarlara nüfuz edebilir, böylece diğer insanların mahremiyetini onlar fark etmeden istila etmek için kullanılabilir. Bluetooth gibi diğer teknolojilerde zaten gördüğümüz bir karmaşıklık.

Evimizde konfigürasyonu ve otomasyonu basitleştirmeyi vaat eden yeni bir Wi-Fi standardının son ayrıntılarını öğrenmek için 2024’e kadar beklememiz gerekecek, ancak neredeyse her zaman olduğu gibi yeni bir teknoloji ortaya çıktığında, yeni tartışmalar ve zorluklar da yaratacaktır. .

{«videoId»:»x7zivhg»,»autoplay»:true,»title»:»WIFI 6, KABLOSUZ AĞLAR BU ŞEKİLDE GELİŞECEK»}

Xataka’da | 6GHz WiFi 6E: Nedir ve ne gibi avantajlar sağlar?

– Haberler Wi-Fi 802.11bf: Bu, sinyali temel alarak hareketi algılayabilecek ve mesafeleri ölçebilecek yeni standarttır. aslen yayınlandı Xataka Enrique Perez’in fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…