WhatsApp, yeni koşullarını kabul etmezsek uygulamanın işlevlerini sınırlayacaktır: neler oluyor ve bizi nasıl etkiliyor?

Geçen Ocak ayında, WhatsApp kullanım şartlarını güncelledi, bu tartışmasız olmayan bir şeydi. O kadar ki, tam olarak ne olacağını açıklamaya çalışmak için yürürlüğe girişini 15 Mayıs’a ertelemek zorunda kaldı. Şimdi şirket, web sitesinde şunu belirten bir giriş yayınladı: Yeni WhatsApp koşullarını kabul etmezsek, uygulamaya sınırlı erişimimiz olacak. WhatsApp’a göre, “Kısa bir süre için aramaları ve bildirimleri alabileceksiniz, ancak uygulama içinden mesaj okuyamayacak veya mesaj gönderemeyeceksiniz.”

WhatsApp, yeni kullanım şartları ve gizlilik politikasında, Facebook’un WhatsApp’tan elde ettiği verileri diğer hizmet ve amaçlar için paylaşmasına ve kullanmasına izin vereceğini belirtiyor. Şimdi, akılda tutulması gereken çok önemli bir şey var: Bu, Genel Veri Koruma Yönetmeliği sayesinde Avrupa Birliği ülkeleri için geçerli değildir., çünkü bu, Facebook’un WhatsApp verilerini şirketin geri kalanıyla paylaşmasını engeller. Kafa karıştırıcı olabilir, o yüzden parça parça gidelim.

Birisi sizden WhatsApp'ta yeni aldığınız altı haneli bir kodu isterse, ona vermeyin: hesabınızı çalmak için yapılan bir hiledir.

WhatsApp politika değişiklikleri

{«file»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/0a/6f/03/600860b03bef0715b6/default-standard-1080.mp4″,»image»:»https:// webediaespana.delivery.content-hub.app/image/73/d8/92/600861fc4bd22f6d8f/orijinal/que-pasa-now-con-whatsapp-asi-es-su-nueva-politica-de-privacidad-miniatura.jpeg» }

Avrupa Birliği’nde WhatsApp, WhatsApp Ireland Limited aracılığıyla hizmet verirken, diğer ülkelerde WhatsApp LLC aracılığıyla hizmet vermektedir. Bu, kısaca şu anlama gelir: WhatsApp, Avrupa Birliği’nde, Avrupa Birliği kurallarına göre yönetilen ayrı bir şirket aracılığıyla faaliyet göstermektedir.. Aslında, burada Avrupa Birliği ülkeleri için GDPR tarafından korunan hizmet şartları ve mahremiyet ve burada Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkeler için aynı hizmet ve mahremiyet şartlarına sahipsiniz.

Gördüğünüz gibi, “Diğer Facebook şirketleriyle birlikte nasıl çalışıyoruz” bölümünde metin farklıdır. Aslında, “Güvenlik ve gizlilik” bölümünde WhatsApp şunları belirtir: “platformda Facebook ürünlerini geliştirmek için veri paylaşmıyoruz veya Facebook’ta daha alakalı reklamlar sunmak için.” WhatsApp’a göre:

«Şu anda Facebook, Facebook ürünleriyle ilgili deneyimleri geliştirmek veya platformda size daha alakalı reklamlar sağlamak için WhatsApp hesabınızdaki bilgileri kullanmaz.. Bu, İrlanda Veri Koruma Komisyonu ve Avrupa’daki diğer veri koruma yetkilileri ile yapılan görüşmelerin sonucudur. WhatsApp ve kullandığınız diğer Facebook şirketi ürünleriyle deneyiminizi iyileştirmek için sürekli olarak yeni yollar geliştiriyoruz. Gelecekte bu amaçla Facebook şirketleriyle veri paylaşmaya karar verirsek, bunu yalnızca İrlanda Veri Koruma Komisyonu ile gelecekte bunu yapmamıza izin verecek bir mekanizma konusunda bir anlaşmaya vardığımızda yapacağız. Size sunduğumuz yeni deneyimlerden ve bilgi uygulamalarımızdan haberdar edeceğiz” – Kalın harfler kendilerine aittir.

Dahası, bir şirket sözcüsü o sırada Xataka’ya “WhatsApp’ın Avrupa bölgesindeki (Birleşik Krallık dahil) veri paylaşım uygulamalarında Hizmet Şartları ve Gizlilik Politikası’ndan kaynaklanan herhangi bir değişiklik olmadığını” söyledi. doğru kalır WhatsApp, Avrupa bölgesinden WhatsApp kullanıcı verilerini Facebook ile paylaşmıyor Facebook’un bu verileri ürünlerini veya reklamlarını iyileştirmek için kullanması için.

Şimdi küresel gizlilik politikasına bir göz atarsak, bunu göreceğiz. Avrupa Birliği dışında Facebook, içeriği kişiselleştirmek için WhatsApp verilerini kullanabilir. Küresel gizlilik politikasına göre, verileri şu amaçlarla kullanabilirsiniz:

“Size önerilerde bulunmak (örneğin, arkadaş veya grup bağlantılarından veya ilginç içeriklerden), özellikleri ve içeriği kişiselleştirmek, satın alma ve işlemleri tamamlamanıza yardımcı olmak ve size ilgili reklamları ve teklifleri aracılığıyla ilgili reklamları ve teklifleri göstermek gibi hizmetlerini ve bunları kullanma deneyimlerinizi geliştirmek. Facebook şirketlerinin ürünleri aracılığıyla.

Yani değişen bir şey yok mu?

Naber

Hemen hemen. Avrupa Birliği’ndeysek WhatsApp Facebook ile veri paylaşamaz. WhatsApp bize şartlardaki değişikliklerle ilgili bildirimler göndermiş olsa da, GDPR kalkanının arkasında olduğumuz için Facebook ile daha fazla veri paylaşacağımız anlamına gelmez. Özetle, Avrupa Birliği’nde her şey her zamanki gibi işliyor. Diğer kullanıcılarla olan mesajlar söz konusu olduğunda herhangi bir değişiklik yok

Yeni kullanım şart ve koşullarının kabulü, uygulamayı kullanmaya devam edebilmek için yalnızca bir prosedürdür, ancak WhatsApp kelimesi kelimesine alıntı yaparak, «Yeni hizmet şartlarını kabul etmeniz, WhatsApp’ın kullanıcı verilerini ana şirketi olan Facebook ile paylaşma yeteneğini genişletmez.«.

Avrupa Birliği’nde WhatsApp, Facebook ile veri paylaşmıyor

Ve ne değişir? şirketlerle mesajlar. WhatsApp, profilleri uygulamada usulüne uygun olarak belirtilen şirketlerle iletişim kurmanıza olanak tanır. Örneğin, Facebook’un güvenli web barındırma hizmetlerini kullanan havayolları, çevrimiçi mağazalar vb. Bu tür hizmetleri kullanan bir şirketle iletişim kurarsak, şirket “onunla paylaştığınız bilgileri görebilir ve Facebook’ta reklam vermeyi de içerebilecek kendi pazarlama amaçları için kullanabilir.”

Öte yandan, Facebook’ta, WhatsApp’ta onlara mesaj göndermenizi sağlayan bir düğmeli bir şirket reklamı görebiliriz. “Telefonunuzda WhatsApp yüklüyse, o şirkete mesaj gönderme seçeneğiniz olacak. Facebook, Facebook’ta gördüğünüz reklamları kişiselleştirmek için bu reklamlarla nasıl etkileşimde bulunduğunuzla ilgili bilgileri kullanabilir. Ama daha fazlası değil. Hepsi bu.

Facebook da mesajlarınızı okuyamasa da Signal neden WhatsApp'tan çok daha özel?

Öte yandan, ne WhatsApp ne de Facebook kişisel mesajları göremez (uçtan uca şifrelenmiş olan) ne de aramaları dinle. Ayrıca kimleri aradığımızı veya sohbet ettiğimizi takip etmiyorlar ve konumları göremiyorlar. Kişiler Facebook veya Facebook tarafından sunulan diğer uygulamalarla da paylaşılmaz. Bir diğer konu ise WhatsApp’ın topladığı ve burada detaylı olarak görebileceğiniz meta verilerdir.

Ya yeni şartları kabul etmek istemezsem?

Naber

Şartlar ve koşulların kabul edilmesi WhatsApp’ı kullanmaya devam edebilmek için zorunlu. 15 Mayıs’tan önce yapmamız gereken bu (o tarihten sonra kabul edilebilir olsalar da) ve gördüğümüz gibi, Avrupa Birliği’nde WhatsApp’ı kullanma şeklimiz üzerinde önemli bir etkisi yok. Kabul etmek istemiyorsak hesap bilgilerimizi indirip silebiliriz, ancak uygulamayı kullanmaya devam etmek istiyorsak kabul etmek zorunda kalacağız.

Ya yapmazsak? O zaman WhatsApp uygulamanın işlevlerini sınırlayacak. Şartları kabul etmezsek, kısa bir süre için aramaları ve bildirimleri alabileceğiz, ancak uygulamadan mesaj okuyamayacağız veya gönderemeyeceğiz. Ayrıca, bir hesabın 120 gün boyunca hiçbir etkinliği olmadığında etkin olmadığını anlayan WhatsApp etkin olmayan hesap politikası etkinleştirilecektir. Koşulları kabul etmezsek, hesabımız sonunda silinecektir.

Sonuç olarak, yeni hizmet şartlarının kabulü WhatsApp’ı kullanmaya devam etmek için tamamlamamız gereken bir prosedür dahaancak bunları kabul etmek, WhatsApp’ın Facebook ile daha fazla veri paylaşabileceği anlamına gelmez, çünkü bu makale boyunca gördüğümüz gibi, Avrupa Birliği’nde Genel Veri Koruma Yönetmeliği ile korunuyoruz.

– Haberler WhatsApp, yeni koşullarını kabul etmezsek uygulamanın işlevlerini sınırlayacaktır: neler oluyor ve bizi nasıl etkiliyor? aslen yayınlandı Xataka Joseph Garcia’nın fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…