WhatsApp, Spotify ve daha fazlasını kullanıyorsanız, Edge ve Chrome (paradoksal olarak) Windows 10 ve macOS’ta çok fazla RAM tasarrufu yapmanıza bu şekilde yardımcı olabilir.

Google Chrome, Microsoft Edge ve genel olarak tüm Chromium tabanlı tarayıcılar genellikle yüksek kaynak tüketimi ve özellikle RAM belleği ile ilgilidir ve bu nedenle 1.5 TB ile 6.000 sekme açma gibi testler yapılır. Yapılan eleştirilerin çoğu sağlam temellere dayansa da, bu yazıda bunları açıklayacağız. bazı durumlarda, bu tarayıcılar çok fazla RAM tasarrufuna nasıl yardımcı olabilir?.

Bunlardan biri Elektron tabanlı uygulamaların kullanımı ile ilgilidir. Bildiğimiz gibi, bunun gibi çalışan bazı uygulamalar Spotify, Slack, Discord, WhatsApp Desktop, Dropbox veya Microsoft Teams’dir, yani çalışırken hepsinin bir Chromium örneği açması gerekir. Yani örneğin, WhatsApp Desktop’ı her açtığımızda, sanki Chrome veya Edge’den farklı bir tarayıcı açıyormuşuz gibi, zaten çalışıyor olabiliriz.. Spotify’ı WhatsApp’a eklersek, iki açık tarayıcımız olur, vb.

Bu, göreceğimiz gibi, varsayar ki Uygulamaların performansının yerel olduğu kadar iyi olmayacağı gerçeğine ek olarak, büyük bir RAM tüketimine sahip olacaklar.. Aynı anda birkaç tane açmamız gerekirse, bizim durumumuzda olduğu gibi, işler ters gidiyor. Her harika Electron uygulamasının onu ayrı ayrı nasıl etkilediğine ve Microsoft Edge kullanmanın yoğun kaynak tüketimini azaltmamıza nasıl yardımcı olduğuna bir göz atalım.

{«dosya»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/09/83/c2/5ebc2cf44bd22f7494/default-standard-720.mp4″,»image»:»https:// webediaespana.delivery.content-hub.app/image/4b/bc/f2/5ebc3d503bef0708d0/orijinal/mini-microsoft-edge-okkk.jpeg»}

Elektron, o dipsiz kaynak çukuru

Analizi yaptığımız makine, 8 GB RAM’e sahip bir MacBook Air M1 daha fazla kaynağa sahip olsaydı, muhtemelen bu seviyede tüketim konusunda asla endişelenmezdik. Ancak yeni Apple çiplerinde ne kadar birleşik bellek olursa olsun, sihir yok ve 8 GB RAM verdiklerinin karşılığını veriyor.

Bu bağlamda ve WhatsApp, Spotify ve Slack’in neredeyse tüm iş günü boyunca açık olmasını gerektiren, görsellerdeki macOS’te Activity Monitor tarafından bildirilen RAM tüketimi. Windows 10’da Görev Yöneticisi ile bu şey eşdeğerdir.

Spotify

Naber

gevşek

Gördüğümüz gibi tüm Spotify işlemleri toplam 770 MB RAM, WhatsApp 781 MB ve Slack 696.5. Üç uygulama için toplam 2,2 GB RAM tarayıcı sekmeleri olarak çok daha az yer kaplayabilir. Ve tüm bunlar, Teams, Dropbox (kesinlikle kaynak tüketimi nedeniyle kaldırıldı, onun yerine yerel ve açık kaynaklı bir istemci olan Maestral) veya Discord kullanmadığımızı düşünürsek. Aynı anda aktif olanlar ile tüketim daha da fırlayacaktı.

Dropbox’ınki gibi yerel istemcilerle her şey çözülemeyeceğinden, var olmadıkları için düşünmeye başladık. bilgisayardaki RAM yükünü hafifletmek için alternatifler, çünkü bu ekipmanda sayfalandırmayı çizmeye geldi. Ve sonuç, test yapılmadığı halde net görünüyordu: Safari’yi tarayıcı olarak kullanmayı bırakın, Microsoft Edge veya Google Chrome’u kullanın ve bunlarla birlikte Spotify, Slack ve WhatsApp Desktop’ın aşamalı web uygulamalarını (PWA) kullanın. bir kez Bu tarayıcılar tarafından sağlanan yöntemle yüklendikten sonra, başka bir sistem uygulaması olarak açılırlar.

Kurtarmaya Microsoft Edge (veya Chrome) ve PWA’lar

Edge Uygulamasını Yükleyin

Bir sonraki adım açıktı. Bu üç web uygulamasının web sürümlerini “yükleyin”. Bunu yapmak için Kenar Ayarlarına gitmemiz gerekiyor (yandaki üç nokta…). Orada “Uygulamalar” seçeneğini göreceğiz ve yüklemek istediğimiz web sitesine sahip değilsek, “Bu siteyi uygulama olarak yükle” seçeneği sunulacak. Microsoft Teams ile yaptığımız görseldeki örnekte.

sonraki Activity Monitor ve Task Manager’da RAM tüketiminizi inceleyin tarayıcının, oturum açtıktan ve tüm hizmetler çalıştığında. Edge, hiçbir şey açık olmadığında bile minimum RAM tüketimine sahiptir, toplam tüketimi hesaplarken ve uygulamaya göre bölmek istiyorsak açıkçası dikkate alınması gerekir.

Activity Monitor’de “Edge” araması yapan sistem, tarayıcının ve üç web uygulamasının 1.655 MB tükettiğini ve web uygulaması başına 30 MB’lık bir değer olduğunu ve bunun dahil edilmeyen ancak monitörün uygulamaların adlarını ayrı ayrı arayarak topladığını söyler. Edge Task Manager, iki uzantıdan 120 MB içeren 1.620 MB listeler. Başka bir deyişle, uzantılar olmadan yaklaşık 1.500 MB’den bahsediyoruz. FElectron uygulamalarına kıyasla bu bilgisayardaki RAM tüketimi 1.5-1.62 GB. karşı 2,2 GB. Yani, yaklaşık 600-700 MB tasarruf ve tüm bunlar başka bir kısmı hesaba katmadan.

aktivite takipçisi

Yalnızca Spotify, WhatsApp Web ve Slack’in PWA’ları açıkken toplam Edge tüketimi.

Diğer kısım ise 1,62 GB’ın zaten ana tarayıcı sürecini içeren bir RAM tüketimi olmasıdır. Yani daha fazla sekme açarsak artık artmayacak bir taban tüketim olacaktır. Buna karşı, her Electron uygulamasının kendi tüketimi vardır ve gezinmek için yine de Edge veya Chrome’u açmamız gerekecek. Bizim durumumuzda, yalnızca Genbeta sekmesi açıkken, Edge’de 696 MB daha fazla (veya bu tarayıcıyı seçersek Safari’de 626 MB). Yani, gerçekte Elektron uygulamalarını ve bir tarayıcı sekmesini seçersek toplam tüketim 2,2 GB artı 0,696 GB, yani 2,89 GB.

Kaynakların tasarrufu o kadar harika ki, az RAM’li bilgisayarlarda, kaybedilenlere rağmen çok şey telafi edebilir.

Edge’i yalnızca PWA’lar ve bir sekme olan Genbeta sekmesi ile kullanırsak, Edge Görev Yöneticisi 1,75 GB bildirir. Toplamda, o zaman, az çok kontrollü bir senaryoda ve iki uzantı ile 1.14 GB RAM tasarruf ediyoruz. 8 GB RAM ile sınırlı bir bilgisayarda Electron uygulamalarına kıyasla bu tasarruf, Kaynakları diğer görevlere adamak için bize hayat verir ve alan takasına başvurmak zorunda kalmaz. Ne kadar çok Elektron uygulamasını değiştirmeyi başarırsak, tasarruf o kadar büyük olur.

Elektron uygulamalarına kıyasla PWA’larda ne kaybederiz?

Spotify PWA'sı

Görünüşe göre Spotify’ın web sürümünde hiçbir şey kaybolmuyor, ancak onu kullanırken oynatma kalitesini seçebilmek gibi şeyleri kaçırıyorsunuz.

Belli ki, bu geçişle her şey güllük gülistanlık değildir ve bazı durumlarda ilgili şeyler kaybolur. Daha önce de söylediğim gibi, Dropbox ile tarayıcılar herhangi bir alternatif sunmuyordu ve üçüncü taraf bir istemciye başvurmak zorunda kaldım. Örneğin WhatsApp’ta, Edge veya Chrome ile kurulumu oluşturmak için kullanılan sürüm, bunlara sahip olmayan WhatsApp Desktop olduğundan kısayollar kaybolur.

Yine de hem onunla hem de Slack ile Bir tarayıcının önünde daha özel bir uygulamaya sahip olmanın jenerik dışında bir şey kaybettiğimi hissetmiyorumve bu, bildirimleri almaya devam edebilmemize rağmen, hepsinin tarayıcı logosuyla geleceği ve macOS durumunda Dock simgelerinin yeni mesajlar olduğunu yansıtmadığı anlamına gelir.

Chrome için sahip olunması gereken 37 uzantı

Microsoft’a göre, Edge bu tür işlevleri zaten destekliyor, ancak onu uygulaması gereken geliştiricilerdir. Başka bir eksiklik ise, şimdi Spotify veya Slack gibi bir sekmeyi kapatırsam, macOS veya Windows’un yerel işlevlerine kıyasla hizmetin kapanması, bu hizmetlerin etkin pencereler olmadan çalışmaya ve bildirimde bulunmaya devam etmesidir. Bu nedenle artık sekmeleri kapattığınızda çok daha iyi kontrol etmeniz gerekiyor.

Ekran Görüntüsü 2021 02 17 8 04 41'de

Bildirimlere rağmen, macOS’taki PWA’lar Dock’ta bir numara veya rozet göstermiyor.

En sonunda, Spotify biraz topal kalan hizmettir, çünkü web uygulaması artık multimedya düğmeleriyle kontrolü desteklese de, hizmet biraz değişiyor ve örneğin premium kullanıcıların oynatma kalitesini seçmesine veya çevrimdışı indirmesine izin verilmiyor. Bu anlamda, bu Mac izin verdiği için, muhtemelen deneyeceğim şey, yerel olarak çalışacak ve özlediklerime izin verecek olan iPad için Spotify sürümünü yüklemek. Yine de, RAM tasarrufu nedeniyle şu anda buna değer.

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler WhatsApp, Spotify ve daha fazlasını kullanıyorsanız, Edge ve Chrome (paradoksal olarak) Windows 10 ve macOS’ta çok fazla RAM tasarrufu yapmanıza bu şekilde yardımcı olabilir. aslen yayınlandı Genbeta Antonio Saban’ın fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…