WhatsApp, FedEx veya Correos gibi İnternet dolandırıcılığı ve SMS dolandırıcılığı nasıl (ve kime) bildirilir?

Microsoft tarafından hazırlanan son Dijital Vatandaşlık Endeksi’ne göre, İspanya’da en yaygın siber saldırıankete katılan kullanıcıların %44’ü zarar gördü, İnternetteki aldatmacalar, dolandırıcılık ve dolandırıcılıktır. Ve ülkemizde bu tür saldırılarla ilgili özel bir sorunumuz var gibi görünüyor, çünkü bu oran dünya ortalamasının (%31) 13 puan üzerinde.

Daha ileri gitmeden, bu yılın başından bu yana ilgili birkaç dolandırıcılık ve sahtekarlığı tekrarladık teknolojik araçların kullanımını içeriyordu: FedEx veya Correos SMS dolandırıcılığından (her ikisi de Android kullanıcılarına yönelik), dün açıklanan WhatsApp hesaplarını çalma kampanyasına.

Herhangi bir durumda bu istatistiğin bir parçası olursanız, sağlayabileceğiniz tüm ilgili bilgileri (bağlantılar, indirilen dosyalar, vb.) toplamanız önemlidir. ilgili resmi organların dikkatine sunmak. Nasıl olduğunu açıklıyoruz:

Ulusal Polis

Ulusal Polisin bir Sanal Şikayet Ofisi elektronik olarak şikayette bulunmak için kullanabileceğimiz (her ne kadar herhangi bir suçu bildirmek için kullanılmasa da: web’deki gereklilikleri dikkatlice okuyun).

Yıl 2020, ancak birçok kimlik avı dolandırıcılığından kaçınmak, dikkatlice okumak kadar basit

Ayrıca, onun Merkezi Teknolojik Araştırma Tugayı çeşitli dolandırıcılık türleri de dahil olmak üzere teknolojik alanla ilgili suç eylemlerini bildirebileceğimiz çeşitli formları hizmetinize sunar.

Sivil Muhafız

Sivil Muhafız bir Telematik Suçlar Grubu. Web sitelerinde açıklandığı gibi, uygun bir şikayet, “şikayetçinin veya yasal temsilcisinin bir mahkeme veya polis merkezinde hazır bulunmasını” gerektirir.

Ama aradığımız şey şikayette bulunmak değil de yapılan olası bir siber dolandırıcılık hakkında silahlı enstitüye bilgi göndermek ise, sizin adınıza başvurabiliriz. anonim vatandaş bilgi formu bu web sitesinde.

Ulusal Siber Güvenlik Enstitüsü (INCIBE)

INCIBE, 017yılın her günü (hafta sonları ve tatiller dahil) sabah 9:00’dan akşam 9:00’a kadar dönebileceğimiz siber güvenlik konularında yardım için ücretsiz bir telefon hattı.

incibe

Telefonla aramak yerine sorgumuzu yazılı olarak göndermeyi tercih ederseküç forma başvurma seçeneğimiz var:

a) Genel olarak vatandaş için form. Mevcut danışma türleri arasında “Dolandırıcılık vakaları” olarak listelenen bir tane bulacağız.

b) Şirketler için form: Mevcut listede dolandırıcılığa atıfta bulunulmadığı için duruma göre “Güvenlik sorunları” veya “Diğerleri” kullanabiliriz.

c) Küçükler için form (veya küçüklerle ilgili durumlar için), ‘Çocuklar İçin İnternet Segura’ girişiminin bir parçasıdır. Sadece siber saldırılar ve dolandırıcılık için değil: Siber zorbalık, cinsel içerikli mesajlaşma veya tehlikeli siber topluluklarla temasa ilişkin vakalar da burada yanıtlanır.

Güvenliğinizdeki en büyük zayıf nokta sizsiniz: size sosyal mühendislikle bu şekilde saldırabilirler.

Ancak INCIBE, dolandırıcılığı bildirmek için hala başka bir kanal sağlıyor: Güvenlik Olayı Müdahale Merkezinizin posta kutusu. Yani, yazmak insidans@incibe-cert.es,

“Tespit ettiğiniz dolandırıcılık vakalarını bildirebileceksiniz: oltalama e-postaları, dolandırıcılık amaçlı çevrimiçi mağazalar, kötü amaçlı yazılım barındıran web siteleri vb.”

İspanyol Veri Koruma Ajansı (AEPD)

Maruz kaldığınız dolandırıcılık aynı zamanda bir veri koruma düzenlemelerinin ihlali Kişisel verilerinizin işlenmesini etkileyen bir durumda, AEPD’nin Elektronik Ofisini kullanarak bir talepte bulunabilir ve sahip olduğunuz kanıt veya göstergeleri sunabilirsiniz.

Uyardıkları gibi, “şikayetle birlikte daha fazla kanıt veya gösterge sunulduğu durumlarda işleme daha çeviktir.”

{«file»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/3f/4b/b4/60252b0b3bef07a36a/default-standard-720.mp4″,»image»:»https:// webediaespana.delivery.content-hub.app/image/6d/ea/a3/602529154bd22f83a6/orijinal/como-improve-la-seguro-en-internet.jpeg»}

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler WhatsApp, FedEx veya Correos gibi İnternet dolandırıcılığı ve SMS dolandırıcılığı nasıl (ve kime) bildirilir? aslen yayınlandı Genbeta Mark Merino tarafından.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…