WebM, Mac için Safari’ye geliyor, ancak çok geç olabilir

Google’ın web’deki videolar için bir formata olan bağlılığını sunmasından bu yana neredeyse on bir yıl geçti. WebM2010 I/O geliştirici konferansında Ve en başından beri Apple bu standart teklifi benimsemek istemedi, öyle görünse de nihayet şirket macOS Big Sur 11.3 ile verim sağlayacak.

Bunu 8-Bit’te fark ettiler: Dün yayınlanan macOS sürümünün beta sürümü, Safari’de bir yenilik olarak bu desteğe sahip. Başlıca avantajları, VP9 codec bileşeninin uygulanmasıdır. yüksek kaliteli video akışı yaparak bant genişliğinden tasarruf edinH.264 codec bileşeninde olduğu gibi telif ücretlerinin olmaması.

Açık kodekler, Apple için bir savaş alanı

{«file»:»https://webediaespana.video.content-hub.app/default/video/1b/d7/94/602e87303bef0737b2/default-standard-1080.mp4″,»image»:»https:// webediaespana.delivery.content-hub.app/image/4d/52/a3/602e872c4bd22fd04c/orijinal/what-is-webm.jpeg»}

Apple açısından bu iyi bir açılış hareketidir: Safari bu biçimleri sorunsuz açabilecektir. Henüz iOS veya iPadOS’ta mümkün olmayacak. Öte yandan, çok geç geliyorlar, o kadar ki, bu formatın AV1 codec bileşenine doğru evrimi hakkında bir buçuk yılı konuşarak geçirdik bile.

Şirket her zaman gösterildi oldukça isteksiz bu formatları benimserken, Chrome gibi tarayıcılarda daha hızlı görünme eğilimindedir. Bunun arkasında, patentlerden kaynaklanan olası sorunlar, hatta herkesin değiştirebileceği bir formatın olası güvenlik açıklarıyla ilgili güvenlik sorunları var.

QuickTime’ın .MKV ve open codec gibi formatları desteklemediği için rakiplerinin tamamen gölgesinde kalmış bir oyuncu olarak ne kadar geri kaldığına bakmamız yeterli.

Bu, GIF'ten %64 daha hafif olan Webp biçimidir.

Her durumda, genel kullanıcı bunu neredeyse hiç fark etmeyecek. Videolar yine de H.264, H.265, VP9 veya AV1 kodlamalı .MP4 veya .MKV kapsayıcı biçiminde olabilir. Tüm bu codec bileşenlerini oynatabilmek için yalnızca VLC gibi evrensel ve iyi bilinen oynatıcılara ihtiyacımız olacak ve videoların boyutlarını küçülterek indirme hızlarında bir artış fark edebiliriz.

MacOS’a geldikten sonra WebM videoları desteği Apple mobil cihazlarına da gelebilir. Sonunda pes edip etmeyeceklerini göreceğiz.

(function() {window._JS_MODULES = pencere._JS_MODULES || {};var headElement = document.getElementsByTagName(‘head’)[0];if (_JS_MODULES.instagram) {var instagramScript = document.createElement(‘script’);instagramScript.src=”https://platform.instagram.com/en_US/embeds.js”;instagramScript.async = true;instagramScript. erteleme = true;headElement.appendChild(instagramScript);}})();

– Haberler WebM, Mac için Safari’ye geliyor, ancak çok geç olabilir aslen yayınlandı elma küresi Miguel Lopez’in fotoğrafı.

Orijinal kaynağı kontrol edin

Bunu severim:

Severim Yükleniyor…